سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خداحافظی همراه سبز مردم با فوتبال/ علی کریمی از مستطیل سبز کناره‌گیری کرد...
» او پیراهن خود را به خانواده شهید اشکان سهرابی اهدا کرده بود

خداحافظی همراه سبز مردم با فوتبال/ علی کریمی از مستطیل سبز کناره‌گیری کرد

چکیده :علی کریمی، کاپیتان سابق تیم ملی که در سال های اخیر با نامهربانی های زیادی مواجه بود، تصمیم به آویختن کفش هایش گرفت و امروز با مستطیل سبز خداحافظی کرد. او غیر از محبوبیت در عرصه فوتبال، در سالهای پس از 88 نیز همیشه در کنار مردم و همراه جنبش سبز بود. کریمی جزو چند بازیکنی بود که در هفته ی بعد از کودتای انتخاباتی 88 در بازی مقابل کره جنوبی مچ بند سبز بستند. ...


کلمه – گروه ورزش: علی کریمی، کاپیتان سابق تیم ملی و کاپیتان سالهای اخیر پرسپولیس امروز (یکشنبه 29 تیر93) از بازی در زمین فوتبال خداحافظی کرد.

او که در سال های اخیر با نامهربانی های زیادی مواجه بود، بالاخره امروز تصمیم به آویختن کفش هایش گرفت و با مستطیل سبز خداحافظی کرد.

به گزارش کلمه، علی کریمی غیر از محبوبیت در عرصه فوتبال، در سالهای پس از 88 نیز همیشه در کنار مردم و همراه جنبش سبز بود. او جزو چند بازیکنی بود که در هفته ی بعد از کودتای انتخاباتی، در بازی مقابل کره جنوبی مچ بند سبز بستند.

این بازی در روز 27 خرداد 88 برگزار شد و مچ بندهای سبز تعدادی از بازیکنان در نیمه اول بازی، نشان دهنده همراهی آشکار تیم ملی با اعتراض مردم بود.

حمایت کریمی از جنبش سبز چنان برای اهالی فوتبال معنادار بود که در روز قدس ۸۸ و پس از اعتراض میلیونی سبزها، در بازی استقلال و استیل آذین که به دلیل همین اعتراضات با تاخیر پخش شد هنگامی که علی کریمی برای زدن ضربه کرنر به طرف دروازه استقلال پشت توپ قرار گرفت مورد تشویق شدید تماشاگران استقلال (تیم رقیب) قرار گرفت؛ تا جایی که کریمی با دست زدن متقابل از ابراز احساسات آنها تشکر کرد.

این اما اولین و آخرین حرکت علی کریمی در همراهی با جنبش سبز نبود. او در شهریور سال 90 هم پیراهن خود را به خانواده اشکان سهرابی شهید جنبش سبز اهدا کرد. اشکان سهرابی، دانشجویی بود که در جریان اعتراضات خیابانی سال ۸۸ در روز ۳۰ خرداد هدف سه گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

این حرکت علی کریمی البته به مذاق رسانه های اصولگرا و صدا وسیما خوش نیامد و در برنامه ها و مطالبی از او انتقاد کردند. با این حال مادر اشکان سهرابی در گفت و گو با کلمه گفت: “از طرف من از آقای کریمی تشکر کنید و بگویید باعث افتخار همه ی مردم ایران هستند و از طرف اشکان از کل بچه های پرسولیس و به خصوص آقای کریمی و مهدوی کیا که خیلی مورد علاقه پسر من بودند به خاطر شجاعتشان قدردانی کنید. هرچه که بقیه می خواهند بگویند برای من مهم نیست. اما امیدوارم به خاطر این هدیه برای ایشان مشکلی پیش نیاید.”

علی کریمی علاوه بر اینکه امتحان خودش را در قبال مردم و جنبش سبز به خوبی پس داد، با حرکت های جوانمردانه و نیکوکارانه ای که در طول مدت بازیکنی اش انجام داد، نشان داد به معنای واقعی کلمه یک فوتبالیست مردمی است.

حال در خبرها آمده است که او اعلام کرده از دنیای بازیکنی فوتبال خداحافظی کرده است.

کریمی پیش از این یک بار در زمانی که پیراهن پرسپولیس را به تن داشت، پس از شکست سرخ پوشان در دیدار پایانی جام حذفی برابر سپاهان اصفهان همراه با مهدی مهدوی‌کیا از فوتبال خداحافظی کرده بود، ولی مدتی بعد از تصمیم خود منصرف شد و با پوشیدن پیراهن تراکتورسازی به فوتبال بازگشت.

کریمی مرد سال 2004 فوتبال آسیا نیز شناخته شد و سابقه بازی در بایرن مونیخ و شالکه را نیز در کارنامه دارد. او 127 بازی ملی را به نام خود ثبت کرد و در جام‌جهانی 2006 نیز یکی از 23 بازیکن تیم ملی بود.

حالا علی کریمی در پستی که در صفحه اینستاگرام خود نوشته آورده است:

به نام خالق هستی

میخی بر دیوار کوبیدم و کفش‌ها را آویختم

خداحافظی همیشه تلخ و ناگوار است. جدایی از عشقی که تار و پود وجودت را در تصرف دارد، کار آسانی نیست. یک بار صرفا تحت تاثیر خداحافظی غریبانه مهدوی‌کیا تصمیمی احساسی گرفتم و از فضای اندوه بار آن همه بی اعتنایی مرا از فوتبال بیزار کرد و خود را در پایان دیدم.

هر چند همین تصمیم احساسی و عجولانه باعث شد تا برخی‌ها همه چیز را تمام شده بدانند و مرا با دست خود به مسلخ ببرند. با توجه به شرایطی که در آن قرار دارم راهی جز ترک صحنه برایم نمانده. این تصمیم را در حالی که تمام وجودم را شک، تردید و اندوهی ناشناخته گرفته با مردم خوب و مهربان وطنم به اشتراک می گذارم… تصمیمی قطعی و برگشت ناپذیر.

از این پس هوادار متعصب برای تیم محبوبم پرسپولیس و تیم ملی کشورم خواهم بود. دوست دارم و این را وظیفه خود می‌دانم از تمامی سروران و مهرآفرینانی که من را از یک فوتبال خیابانی به میادین جهانی همراهی و مساعدت کردند تشکر کنم و البته تقاضا دارم تا اشتباهات و خطاهای این حقیر که در مقاطعی موجب آزردگی خاطر، نگرانی و رنجش احساسات پاکشان شده بخشیده و مورد عف قرار دهند.

من علی کریمی هر چه دارم بعد از خدا از فوتبال و محبت مردم است که البته هرگز خود را شایسته این همه محبت و لطف نمی‌دانم چرا که در حقیقت قهرمان واقعی این مرز و بوم آنهایی هستند که به خاطر آرامش من و امثال من از آسایش و جان خود گذشتند تا این آرامش و آسایش نصیب ما شود. از همین رو دورود و سپاس به شهدا و جانبازان راه وطن و آزادی. این عزیزان را شایسته و لایق بالاترین ستایش‌ها می‌دانم.

اما از اینکه نتوانستم با پیراهن تیم محبوبم پرسپولیس فوتبال را ترک کنم اصلا ناراحت نیستم زیر این اتفاق عجیبی نیست. هرگز تن به بازی خداحافظی که متاسفانه در فوتبال ما نوعی حرکت تشریفاتی، تبلیغاتی و بعضا ریاکارانه است نخواهم داد. بسیاری از بزرگان فوتبال ما بی سروصدا خاموش شدند و به گورستان فراموشی رهسپار گردیدند.

در خاتمه قلبا اعلام می‌دارم که با خداحافظی از فوتبال تمامی حوادث و حاشیه هایش را هم در همان زمین خاک کرده و آنچه در این مسیر برایم پیش آمده را تنها چالش‌ها ، رقابت ها و احساسات منطقی می دانم. و بالاخره کلام آخر باز با هواداران که همواره برایم اهمیت بالایی داشته و خواهند داشت: شما همیشه در قلب من خواهید بود. از احترامی که طی این سالها نسبت به من داشته اید لذت بردم و سپاسگزارم.

سرانجام باید از این خاک رفت … خوشا آنکه پاک امد و پاک رفت

خاک پای تمام ایرانیان علی کریمی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.