سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اسامی برخی از نمایندگان مجلس در فهرست بورسیه‌های غیر‌قانونی...
» تهدید به افشای اسامی در صورت ادامه استیضاح وزیر علوم

اسامی برخی از نمایندگان مجلس در فهرست بورسیه‌های غیر‌قانونی

چکیده : به نظر می رسد روند استیضاح چندان با موافقانش همراه نیست. آنانی که از هفته ها پیش خود را آماده استیضاح کرده بودند و حتا خواسته خود را تا بنابر نمازجمعه بردند اکنون با توافق همکاران خود با رییس مجلس و نماینده دولت باید یک ماه صبر کنند و در نهایت هم معلوم نیست برنامه شان به نتیجه مطلوب برسد. در این میان آنچه در دولت قبلی اتفاق افتاده است چنان ابعاد رسوایی دارد که شاید به صلاح کسی نباشد که دنباله این ماجرا را بگیرد...


کلمه – گروه اجتماعی: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفته است: اگر وزیر علوم استیضاح شود اسامی بورسیه های غیر قانونی که برخی در داخل مجلس در این موضوع دست داشته اند را اعلام می کنیم.

این خبر نشان می دهد اختلافات بر سر استیضاح وزیر علوم فقط اختلاف بین مجلس و دولت نیست. این موضوع تبدیل به مناقشه ای بین نمایندگان مجلس هم شده است.

اما به نظر می رسد روند استیضاح چندان با موافقانش همراه نیست. آنانی که از هفته ها پیش خود را آماده استیضاح کرده بودند و حتا خواسته خود را تا بنابر نمازجمعه بردند اکنون با توافق همکاران خود با رییس مجلس و نماینده دولت باید یک ماه صبر کنند و در نهایت هم معلوم نیست برنامه شان به نتیجه مطلوب برسد.

در این میان آنچه در دولت قبلی اتفاق افتاده است چنان ابعاد رسوایی دارد که شاید به صلاح کسی نباشد که دنباله این ماجرا را بگیرد.

کما اینکه«حجت الله درویش پور» روز شنبه در گفت وگو با ایرنا، درباره استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: آغاز استیضاح وزیر علوم به اصرار نمایندگان بر این سوال خود که چرا دانشجویان ستاره دار به تحصیل بازگشته اند ، باز می گردد.

وی با بیان اینکه مسوولین وزارت علوم در کمیسیون آموزش مجلس حضور یافتند و درباره دلایل بازگشت دانشجویان ستاره دار به تحصیل توضیحاتی ارایه و نمایندگان را قانع کرده اند، خاطر نشان کرد: بعد از اینکه دیدند در این زمینه نمی شود سنگ اندازی کرد، به سراغ بهانه عزل و نصب ها رفتند و در موضوع بورسیه ها متمرکز شدند که البته درباره عزل و نصب ها نیز پس از توصیحات وزیر علوم قانع شدند.

نماینده مردم ایذه و باغ ملک تصریح کرد: اما پس از اینکه وزارت علوم بورسیه ها را غیرقانونی اعلام کرد، برخی از دوستان در مجلس برافروخته شدند و گفتند که وزارت علوم نباید در این زمینه که چرا در گذشته این افراد با ضابطه یا رابطه بورسیه شده اند یا خیر ورود پیدا می کرد، زیرا این موضوع در گذشته اتفاق افتاده و به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: در اسامی بورسیه های غیرقانونی، نام برخی نمایندگان نیز وجود دارد و همین موضوع باعث فشار و استیضاح علیه وزیر علوم شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: البته با صحبت ها و جلساتی که رییس مجلس با وزیر علوم و برخی نمایندگان استیضاح کننده داشت، قرار شد به وزیر علوم یک ماه فرصت داده شود تا تعاملاتی صورت گیرد و باید وزارتخانه روشن کند که به دنبال چه هدفی در زمینه بورسیه ها است.

وی خاطرنشان کرد: عده ای هنوز بر استیضاح اصرار دارند، اما در یک ماه آینده باید دید که چه اتفاقی برای استیضاح وزیر علوم رخ خواهد داد.

درویش پور خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد هر موضوعی که به ضرر وزیر علوم است، مطرح شود، باید تمامی موضوعاتی هم که به نفع وی می باشد عنوان شود تا نمایندگان تصمیم نهایی را بگیرند؛ شاید در زمان استیضاح دیدگاه های برخی اصرارکنندگان بر استیضاح وزیر ، عوض شود.

وی به نمایندگان استیضاح کننده توصیه کرد که استیضاح وزیر علوم را پیگیری نکنند تا این موضوع ختم به خیر شود.

این در حالی است که خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران احمد جنتی در خطبه های خود به تعویق افتادن استیضاح اعتراض داشت و معتقد بود که هر چه زودتر باید به بی قانونی هایی که در این وزارتخانه انجام می شود، خاتمه داد.

البته باید دید بی قانونی را چه می شود معنی کرد چرا که بر طبق موازین قانونی آنچه در دولت احمدی نژاد اتفاق می افتاد مصداق بارز بی قانونی و فساد بود ولی همین آقایان در مجلس و نمازجمعه در سکوت بودند.

حتا وقتی خبر این سه هزار بورسیه قانونی منتشر شد به جای آن که دنبال مجازات خاطیان باشند به وزیر علوم اعتراض کردند که چرا این مساله را رسانه ای کرده است و از همان جا داستان استیضاح وزیر علوم کلید خورد.

در این میان معاون وزیر علوم از مقام ارشد خود حمایت تام دارد او در گفت و گو با خبرآنلاین گفته است:” واقعیت این است که در این مدت 9 ماهی که کار دکتر فرجی دانا شروع شده است و ما هم خدمت ایشان هستیم؛ عملکرد خیلی شفاف بوده است و این بحث به هیچ وجه درست نیست. آقای دکتر فرجی دانا، شخصیتی علمی است؛ مستقل است و وابسته به هیچ خط و جناح و گروهی نیست. سوابق جبهه و جنگش هم مشخص است. فردی ارزشی و بسیار اخلاقی است. به هیچ وجه من الوجوه زیر بار این که از خط اخلاق فاصله بگیرد نمي رود. هیچ مستند و عملکرد و حرکتی که نشان دهد ایشان یا وزارت يا مجموعه دوستانی که سر کار هستند، از جایی خط می گیرند و مراوداتی وجود دارد که این مراودات نشان دهنده این مسئله باشد وجود ندارد.”

این اظهار نظر را باید گذاشت کنار نامه 1000 استاد دانشگاه و چهره فرهنگی و علمی کشور که از عملکرد وزیر علوم دفاع کرده اند. فصل مشترک همه اظهار نظرها این است که عقلانیت و خرد به دانشگاه برگشته است و شاید این همان چیزی است که مخالفان وزیر علوم را به وحشت انداخته است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.