سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آخرین خواسته‌های نمایندگان افراطی از دولت: فیلترینگ، «ممنوع البیان» شدن خاتمی و م...
» تذکر افراطی‌ترین نمایندگان مجلس به چهار عضو دولت

آخرین خواسته‌های نمایندگان افراطی از دولت: فیلترینگ، «ممنوع البیان» شدن خاتمی و مشاوره نگرفتن از اعضای مشارکت

چکیده :مشخص نیست نزدیکان مصباح از چه چیزی عصبانی اند و یا در انتخابات 92 چه تجربه ای از "بیان خاتمی" و مشاوره احزاب اصلاح طلب داشته اند که این بار خواستار اقدام جدی در این باره و ممنوعیت بیان و تصویر و خروج خاتمی شده اند....


کلمه – گروه خبر: سید محمد خاتمی باید ممنوع البیان شود! این جدیدترین نسخه ای است که نمایندگان وابسته به جبهه پایداری برای منتقدان پیچیده اند. پنج سال پس از تقلب در انتخابات 88 و یک سال پس از آنکه حسن روحانی منتخب مردم در اولین انتخابات نسبتا آزاد پس از 88 شد، اقتدارگرایان هنوز به دنبال حذف چهره های محبوب و مطلوب مردم از صحنه هستند؛ آن هم با روشهایی تا این حد عجیب.

به گزارش کلمه، ده نماینده وابسته به جریان مصباح یزدی، صبح امروز در قالب یک تذکر به وزیر دادگستری، خواستار آن شده اند که خروج از کشور، نمایش تصویر و آزادی بیان برای خاتمی ممنوع شود! از این فهرست، دو مورد ابتدایی تا پیش از این نیز مشخص بود: نه صداوسیما تصویری از خاتمی پخش می کرد و نه نهادهای ذی ربط با شرکت خاتمی در مراسم های بین المللی موافقت می کردند.

اما در تذکر نمایندگان افراطی، موردی دیگر نیز مطرح شده است که باید در کارنامه طیف اقتدارگرای جمهوری اسلامی ثبت شود: ممنوع البیان کردن یک شهروند، آن هم کسی که تا 9 سال پیش رئیس جمهوری بوده و بیش از 22 میلیون رای مردم را از آن خود کرده است. حکمی که نه صورت قضایی آن مشخص است و نه مبنای قانونی آن.

این تذکر به امضای 10 نماینده به نامهای کریمی قدوسی، پژمان‌فر، کائیدی، کوثری، آشتیانی، حسینی، آلیا، موسوی‌نژاد، حسینیان و بذرپاش رسیده است. در تذکر این نمایندگان که خطاب آن به وزیر دادگستری است، آمده است: «اهتمام جدی در اجرای حکم ممنوع التصویر، ممنوع الخروج و ممنوع البیان بودن آقای خاتمی توسط قوه قضاییه».

بدین ترتیب این نمایندگان تلویحا مدعی شده اند که حکم قضایی برای ممنوعیت تصویر و خروج و بیان آقای خاتمی وجود دارد؛ بدون آنکه به جزئیات این حکم اشاره کنند. این عجیب ترین درخواست نمایندگان افراطی از دولت تدبیر و امید است، اما فقط همین هم نیست.

همین 10 نماینده که از جمله افراطی ترین راهیافتگان مجلس نهم هستند، به وزیر آموزش و پرورش نیز تذکر داده اند که به “مشاوره افراطیون مشارکتی” توجه نکند و به وزیر ارشاد نیز برای “ایستادگی بر اصول حکومت اسلامی و جلوگیری از فعالیت‌های ضدفرهنگی در حوزه‌های کتاب و سینما” تذکر داده اند.

در همین تذکر، نمایندگان وابسته به جبهه پایداری از وزیر ارتباطات نیز خواسته اند هرچه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات را فعال کند و به “موضوعات فرعی چون پهنای باند و رفع فیلتر” نپردازد!

درخواست عجیب و غیر قانونی نمایندگان عضو پایداری برای ممنوع البیان شدن خاتمی در شرایطی صورت می گیرد که سید محمد خاتمی چندی پیش گفته بود قصد بازگشت به قدرت را ندارد. اما مشخص نیست نزدیکان مصباح از چه چیزی عصبانی اند و یا در انتخابات 92 چه تجربه ای از “بیان خاتمی” و مشاوره احزاب اصلاح طلب داشته اند که این بار خواستار اقدام جدی در این باره و ممنوعیت بیان و تصویر و خروج وی شده اند.

این درخواست بی سابقه، واکنش سریع برخی سایتها و چهره های اصلاح طلب را در پی داشت. جلال جلالی‌زاده نماینده سابق مجلس از جمله کسانی بود که فورا به تحرک اخیر نمایندگان افراطی واکنش نشان داد و گفت: این تذکرها، توهین به ملت و رای مردم و تخریب سرمایه‌های اجتماعی و نمادین کشور است. اگر در کشوری دموکراسی و قوانین اخلاقی حاکم باشد، باید به هر حزب و جریانی به اندازه ظرفیت و پایگاه اجتماعی‌اش بها داد.

سایت نواندیش هم در این باره نوشت: به نظر می رسد محبوبیت رییس جمهور اسبق در میان قشر بزرگی از جامعه به مذاق برخی آقایان و خانم های نماینده خوش نمی آید و می خواهند خاتمی را محصور و حذف کنند و بر این گمان هستند که با ممنوع التصویری و ممنوع البیانی خاتمی مشکل عدم محبوبیت این تندروها حل می شود و مردم فوج فوج به سمت آنها خواهند آمد!

این رسانه اصلاح طلب در ادامه نوشت: باید به این قبیل نماینده ها یادآور شد اینکه مگر خاتمی در 8 سال گذشته ممنوع التصویر و ممنوع الخروج نبوده است؟ و نتیجه آن سیاست چه شد ؟ مگر جز این بود که خاتمی محبوب تر و عزیز تر شد! چرا بر ادامه سیاست های اشتباه و هزینه زا اصرار می ورزید… این نمایندگان تعارف را کنار بگذارند و حالا که خواسته ای غیر قانونی را از وزیر دادگستری مطالبه می کنند، ما فی الضمیر خود را بیان کنند و بگویند خواسته اصلی آنها ” ممنوع التنفسی” خاتمی است!

انصاف نیوز نیز در این باره نوشت: یکی از متهمان از سوی شورای عالی امنیت ملی، به همراه تعدادی از حامیان حزب غیر قانونی پایداری، امروز (یکشنبه) در تذکری به دولت از انتشار هر روزه ی تصویر و خبر سخنان و پیام های سیدمحمد خاتمی، فرزند فاضل امام شکایت کردند.

انتخاب نیز نوشت: بازخوانی رای مردم به حسن روحانی نشان می‌دهد که که آنها از دست افراط گری‌ها به اعتدال پناه بردند و پیام واضح خود را به گوش آقایان رساندند. اما گویی این پیام هنوز توسط برخی آقایان دریافت نشده است. دیگر شعار خاتمی و فتنه، داستان نخ نما شده‌ای است.

این سایت خبری سپس سخنانی از حسن روحانی رئیس جمهور را نقل کرد که چندی قبل گفته بود: «اینقدر گذشته را یاد نیاوریم. برخی سرشان را به پشت گرفته اند راه می روند. ما می ترسیم اینها زمین بخورند. حالا یه وقت کاری شد چیزی بود بگذریم تمام کنیم. هی می خواهیم کش بدهیم و بادش کنیم. در این کشور هر کس جرمی کرده قوه قضائیه ببرد محاکمه کند. اگر نگرفتی یعنی پاک است ولش کنیم. اگر کسی دستگیر نشده و در خیابان راه می رود یعنی گناهی و جرمی نکرده. صبح تا شب متهم نکنیم»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.