سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سه هفته حمله یکسویه به موسوی و کروبی/ ریشه یابی یک موج سواری سیاسی...
» حکم بدون محاکمه، مجازات بدون قانون، تصمیم بدون مسئولیت پذیری

سه هفته حمله یکسویه به موسوی و کروبی/ ریشه یابی یک موج سواری سیاسی

چکیده :بررسی زمانی و محتوایی حملات سه هفته اخیر و احکام صادر شده ی خیابانی و تریبونی، آشکارا خبر از سرچشمه ی واحد می دهد. وقتی رهبری از مجازات سنگین رهبران جنبش سبز سخن می گوید، عجیب نیست که سایت بسیج دانشجویی و روزنامه راست افراطی سخن از اعدام به میان بیاورند. فرمان آتش صادر شده است. سخنران ها پشت تریبون رفته اند. نویسندگان وابسته قلم به دست گرفته اند و سایت های منتسب به سپاه و بسیج نظرسنجی برگزار می کنند برای اعدام مظلومان محصور....


کلمه – گروه سیاسی: فرمان آتش صادر شده است. گرای هدف را هم کسانی در همسایگی کوچه اختر داده اند؛ کوچه ای که درهای آسمان به آن باز شده، و همسایگانی که به زمین تکبر و خودکامگی چسبیده اند. سخنران ها پشت تریبون رفته اند. نویسندگان وابسته قلم به دست گرفته اند و سایت های منتسب به سپاه و بسیج نظرسنجی برگزار می کنند برای اعدام مظلومان محصور.

روز گذشته نقل قولی از علی مطهری نماینده مردم تهران در رسانه ها منتشر شد که از آنچه برای خواص فاش بود، پرده برداشت. علی مطهری می گوید که رهبری در واکنش به درخواست او در یک جلسه عمومی برای برای رفع حصر موسوی و رهنورد و کروبی، گفته است: ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود.

رهبری این سخنان را در جمع اعضای فراکسیون شاهد مجلس و در واکنش به اظهارات کوتاه نماینده مردم تهران گفته است که به رهبری متذکر شده بود: “از نظر من و بسیاری از افراد، ادامه حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی به نفع کشور و انقلاب نیست و ضرورتی ندارد. اگر یکی از این دو در این حال از دنیا برود، مسئله به صورت یک غده چرکین برای جمهوری اسلامی باقی می‌ماند.”

مطهری همچنین به خبرآنلاین گفته است که از رهبری خواسته بود “به قوه قضائیه دستور بدهید که این موضوع را تمام کنند. اگر لازم است محاکمه شوند، ‌همراه سایر اطراف ماجرا محاکمه شوند و به قضیه خاتمه داده شود.”

نماینده شجاع مردم تهران اما در روزهای پس از این موضع رهبری هم باز به انتقاد از ادامه حصر موسوی و کروبی پرداخت و حتی یک بار تصریح کرد که “بدون محاکمه زندانی می کنند و می گویند لطف کردیم!”

امام، رهبری، موسوی/ چه کسی باید توبه کند؟

آیت الله خامنه ای بدون یادآوری برخورد امام با اختلاف نظرهای او و میرحسین موسوی، در این جلسه می گوید که اگر امام(ره) بود، با “جرم بزرگ” موسوی و کروبی شدیدتر برخورد می‌کرد! رهبری فراموش کرده که امام با او، وقتی در برابر موسوی ایستاد، چه برخوردی کرد.

روز گذشته نیز اسدالله بادامچیان٬ قائم‌مقام حزب موتلفه گفته است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی از فرصت طلب «بخشش» و «عفو» استفاده نکردند.

بادامچیان در گفت و گو با شماره روز دوشنبه نهم تیر روزنامه «رسالت» از موسوی و کروبی به عنوان کارگردانان فتنه نام برده که «در دام سران آمریکا و انگلیس گرفتار شده و باید استغفار کنند.»

وی علت ادامه حصر این دو همراه مردم در جنبش سبز را تجربه قتل‌های زنجیره‌ای در ایران دانسته و مدعی شده که نظام برای حفظ جان آن‌ها چنین تصمیمی گرفته است!

این فعال سیاسی وابسته به جناح اقتدارگرا همچنین در اظهاراتی غیر مسئولانه و تهدیدآمیز، ادعا کرده که نظام با حصر این دو نفر قصد دارد مانع قتل آن‌ها از سوی برنامه‌ریزان خارج از ایران شود تا «مبادا قتل آن‌ها به پای حزب‌اللهی‌ها گذاشته شود.»

قائم‌مقام حزب موتلفه همچنین اظهار کرده که اگر موسوی و کروبی در دادگاه محاکمه شوند، مطمئنا به خاطر «جرایم مختلف» محکوم خواهند شد.

وی بدون اشاره به هیچ توجیه قانونی محکمه پسند، از پیش خود حکم صادر کرده و مدعی شده است: «طبق قانون آن‌ها مجرم هستند و جرایم سنگین و بزرگی مرتکب شده‌اند.»

اما سخنان بادامچیان را باید در کنار اظهارات حجت الاسلام مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی دید که از نقش بادامچیان و دوستان او در تشدید اختلافات و در نهایت تعطیلی حزب جمهوری پرده برداشته و در عین حال هشدار داده که اگر دروغ ها ادامه یابد، گفتنی های دیگری هم هست.

مسیر خط آتش؛ از درخواست توبه تا تهدید به اعدام

کلمات آشنا هستند. ذکر دوباره کلماتی مانند “جرایم سنگین و بزرگی مرتکب شده‌اند”، “طبق قانون آن‌ها مجرم هستند”، “فرصت طلب بخشش و عفو”.

به تاریخ ها باید دقت کرد. دیدار فراکسیون شاهد با رهبری در نیمه دوم خرداد ماه انجام شده است، و در آن رهبری برای اولین بار در طول این پنج سال موضعی شفاف و روشن علیه رهبران جنبش سبز داشته است. او به صراحت سخن گفته است؛ هرچند که این صراحتش نیشی نیز به بنیانگذار جمهوری اسلامی داشته است، آنجا که می گوید:” که اگر امام(ره) بود، با “جرم بزرگ” موسوی و کروبی شدیدتر برخورد می‌کرد!”

همان روز بود که دوباره فرمان آتش صادر شد: اعدام برای رهبران جنبش سبز . زیرا دوباره زمزمه هایی از گوشه و کنار و شخصیت های انقلاب شنیده می شد که ادامه حصر به نفع نظام نیست. باید منویات رهبری اجرایی می شد، البته به نام مردم و به کام نظامیان و روحانیان اقتدارگرا.

اندکی پس از این دیدار بود که خبرگزاری دانشجو، وابسته به بسیج دانشجویی، یک نظرسنجی برگزار کرد. به گزارش این رسانه ی شبه نظامیان دانشجو، برنامه طنز دکتر سلام در قسمت چهل و دوم خود که به سالگرد 88 اختصاص داشت یک نظرسنجی ترتیب داد تا نظر مخاطبان خود در مورد “مجازات مناسب سران فتنه” را اعلام کند.

آنطور که ادعا شده، در این نظرسنجی تا امروز 100 هزار نفر شرکت کرده ند که 85 درصد از آنها گزینه «محاکمه و اعدام» سران فتنه را برگزیده اند! گزینه «ادامه وضعیت فعلی» نیز واجد 14 درصد آرا شده است. البته خبرگزاری دانشجو اعلام کرده که این نظرسنجی همچنان تا پایان خرداد ماه ادامه دارد، اما قاعدتا درصد موافقان اعدام موسوی و کروبی از 63 درصد پایین تر نخواهد آمد.

صدور حکم اعدام در اینترنت و خیابان/ وقتی صدای رئیس جمهور هم درآمد

حکم صادر کردن های اینترنتی و محفلی در حالی ادامه دارد که در همین هفته قبل رئیس جمهور از حکم صادر کردن های خیابانی و غیر مسئولانه انتقاد کرد و خواستار جدیت و استقلال دستگاه قضایی و دخالت نکردن گروه های فشار شد؛ گروههایی که رفته رفته مشخص می شود سرچشمه ی آنها در کدام کانون فتنه است.

خرداد هنوز به پایان نرسیده بود که احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با فارس با بیان اینکه فتنه‌گران به خاطر خیانت به کشور و دروغ تقلب مجرم هستند، مدعی شد: تا وقتی سران فتنه لج‌بازی می‌کنند و بر حرف باطل خود اصرار دارند، فتنه خشکانده نخواهد شد.

احمد خاتمی ادامه داد:” اگر این‌ روزها احساس نمی‌کردیم که فتنه‌گران فرار به جلو دارند تا گذشته ناپسند و زیان‌بار خود را از خاطره‌ها ببرند، من احساس تکلیف به این مصاحبه نمی‌کردم ولی متاسفانه شاهد آنیم که فتنه‌گران به جای پوزش از رفتار نادرست خود، جری و جسور شده و به آنهایی که در مقابل فتنه‌گری‌شان ایستادند، هجمه می‌کنند.”

اما احمد خاتمی نگفت این فرار به جلو چه بوده است؟ کِی بوده و چرا بوده است؟

به کام رهبری، به نام دیگری: اعدام با فتوای آیت الله موسوی اردبیلی!

کمتر از یک هفته بعد از این مصاحبه و در دومین روز تیرماه روزنامه رسالت در یادداشتی به ظاهر بی مناسبت، چرا که نه سالگرد انتخابات بود و نه خبری از رهبران در حصر بود، به بازخوانی به قول خودشان فتنه 88 پرداخت. یادداشتی که یکسره در جهت همان منویات پیش‌گفته بود.

در بخشی از این یادداشت بلند آمده است: “خداوند در قرآن کريم در آيه 33 سوره مبارکه مائده مي فرمايد: «سزاي کساني که با خدا و رسول او مي ستيزند و براي گسترش فساد در زمين تلاش مي کنند، اين است که يا کشته شوند يا به دار آويخته شوند يا دست چپ و پاي راستشان بريده شود و يا به دياري ديگر تبعيد شوند. اين خواري دنيايي آنان است و در آخرت، عذابي بسيار بزرگ دارند.» مرحوم علامه طباطبايي (ره) در تفسير بخشي از اين آيه مي فرمايد: «مراد از محاربه، همانا فساد در زمين است از طريق اخلال در امنيت عمومي و راهزني، نه مطلق محاربه با مسلمانان.» ايشان تصريح مي کند: «اقدامي محاربه است که خوف عمومي جريان پيدا کند و ناامني جاي امنيت را بگيرد.»

آيت الله موسوي اردبيلي که زماني قاضي القضات نظام مقدس جمهوري اسلامي بود، در اين باره مي فرمايد: «اخلال در امنيت عمومي، تنها از طريق کشيدن سلاح نيست، بلکه فتنه انگيزي، ايجاد تفرقه و دشمني در ميان مردم نيز مصداق آن است. بنا بر اين هر چه موجب از بين رفتن نظم و اجتماع و امنيت مردم شود، مشمول حکم اين آيه شريفه است.

پس بايد آشکارا گفت که اخلال در نظم و امنيت جامعه مصداق محاربه است، چه اين عمل به قصد براندازي نظام سياسي صورت گرفته باشد و چه به قصد ديگري.» ايشان تأکيد مي کند: «در تحقق جرم محاربه، آنچه اهميت دارد برهم زدن آرامش جامعه است و نوع سلاح مورد استفاده، تأثيري در تحقق محاربه ندارد و حتي شامل سنگ اندازي هم مي شود.» (فقه الحدود و التعزيرات، چاپ اول، مکتبة اميرالمؤمنين قم، صفحه 787) (به نقل از سايت جهان نيوز) .

اين روزها برخي راه افتاده اند و اين طرف و آن طرف مي روند و به دنبال رفع حصر سران فتنه هستند. آنها حافظه تاريخي ملت را ناديده گرفته اند و فريادهاي مردم ايران در قيام تاريخي 9 دي را نشنيده مي گيرند. آنها هشت ماه تبهکاري باند موسوي و کروبي و به خطر انداختن امنيت و آرامش مردم و کشته شدن شمار زيادي از بي گناهان را ناديده مي انگارند و مي گويند آنها کاري نکردند و حصر، غير قانوني است چون آنها در هيچ دادگاهي محکوم نشده اند. پاسخ ما به اين جماعت غافل اين است؛ شما که تصميم نظام در مورد کروبي و موسوي را که يک اقدام تأميني است، برنمي تابيد، فردا اگر آنها در دادگاهي محاکمه شوند و بر اساس همين فتواي آيت الله موسوي اردبيلي به جرم محاربه به اعدام محکوم شوند، آيا اين حکم را هم برنمي تابيد؟! “

بدین سان، رسالت نویسان حتی جرئت ندارند مشروعیت حکم صادره از بیت شریف را به شخص ایشان منتسب کنند. آنها گشته اند و جملاتی از آیت الله موسوی اردبیلی یافته اند که حکم نامربوط خود را توجیه کنند؛ غافل از اینکه «مرحوم مؤلف، زنده است!» و این مرجع گرامی هنوز از سلامت نفس و عقل برخوردار است و می تواند خودش نظرش را اعلام کند و نیاز به سخنگو ندارد؛ و نظر آیت الله موسوی اردبیلی درباره حوادث 88 بر همگان و به خصوص برای آیت الله خامنه ای کاملا واضح است.

و دیروز و باز هم کمتر از یک هفته بعد، بادامچیان تقریبا همین کلمات را تکرار می کند؛ مجرم، دادگاه و کیفرخواست.

بررسی زمانی و محتوایی حملات سه هفته اخیر و احکام صادر شده ی خیابانی و تریبونی، آشکارا خبر از سرچشمه ی واحد می دهد. شبیه همان اتفاقی که جمعه های هر هفته درباره برخی موضوعات در تریبون های سراسر کشور روی می دهد.

سرچشمه از کجا؟ کانون فتنه کجاست؟

این بار سرچشمه ی فتنه انگیزی ها، جملاتی است که از دهان شخص رهبری بیرون آمده است. فرمان را او صادر کرد، فرمان برای کسانی که وقتی رهبری از کاهش نرخ باروری ابراز نگرانی می کند، آنان مرتکبان وازکتومی را به سینه دیوار می گذارند و کنج حبس را برایشان در نظر می گیرند و قانونش را تصویب می کنند.

حالا وقتی او از مجازات سنگین رهبران جنبش سبز سخن می گوید، عجیب نیست که سایت بسیج دانشجویی و روزنامه راست افراطی سخن از اعدام به میان بیاورند.

شاید آیت الله خامنه ای می دانسته یا حدس می زده که در این دیدار علی مطهری از حصر خواهد گفت. چراکه در تمام این مدت تنها کسی که با جسارت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خانم رهنورد سخن گفته، او بوده است. پس لاجرم باید گفت رهبری آگاهانه چنین جواب داده است، چون می دانسته با کسانی سر و کار دارد که اگر کلاه بخواهد، آنان سر می آورند.

سخنان تهدیدآمیز و نگران کننده ای که در مشابهت سازی وضعیت فعلی با قتل های زنجیره ای بیان می شود و حفظ جان را توجیه ادامه حصر می انگارد، این نگرانی را ایجاد می کند که رهبری به همان میزان که با انتخابات 88 و حوادث پس از آن غیر مسئولانه برخورد کرد، با مقوله حفظ جان همراهان محصور و محبوب مردم نیز همین گونه برخورد کند. آیا چنین قصدی در کار است؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.