سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

قیمت لبنیات ۱۵ درصد افزایش یافت

چکیده :دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی اعلام کرد: با توجه به افزایش قیمت شیر خام، کارخانه‌های لبنی مجاز هستند قیمت فرآورده های لبنی را در سال جاری تا سقف ۱۵ درصد افزایش دهند....


دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی اعلام کرد: با توجه به افزایش قیمت شیر خام، کارخانه‌های لبنی مجاز هستند قیمت فرآورده های لبنی را در سال جاری تا سقف ۱۵ درصد افزایش دهند.

رضا باکری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که قیمت شیر خام برای کارخانه‌های لبنی ۱۲۵۰ تومان است، اظهار کرد: نرخ خرید هر کیلوگرم شیر خام ۱۴۴۰ تومان تصویب شده که ۱۹۰ تومان این مبلغ به صورت یارانه از سوی دولت تامین می شود و ۱۲۵۰ تومان را کارخانه‌های لبنی به دامدارن می‌پردازند.

وی افزود: کارخانه ها پیش از این ۱۱۱۰ تومان رابه دامداران به ازای خرید هر کیلو شیر خام می پرداختند که در پی افزایش قیمت خرید شیر خام، می‌توانند افزایش ۱۵ درصدی قیمت را در محصولات خود اعمال کنند.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی اظهار کرد: دامداران قیمت ۱۴۴۰ تومان را به ازای فروش هر کیلوگرم شیر خام دریافت می‌کنند اما عملا ۱۲۵۰ تومان به کارخانجات می‌فروشند و مابقی که ۱۹۰ تومان است یارانه دولت محسوب می‌شود.

باکری ادامه داد: اگر قرار بود شیر خام با قیمت ۱۴۴۰ تومان به کارخانه‌ها فروخته شود باید قیمت لبنیات هم ۲۰ درصد افزایش می‌یافت اما چون در حال حاضر ۱۲۵۰ تومان فروخته می‌شود این اثربخشی تنها ۱۵ درصد است.

وی اظهار کرد: البته این میزان افزایش قیمت از سوی برخی کارخانه ها اعمال نمی‌شود چون بسته به شرایط عرضه و تقاضا، توان خرید خانوارها و به منظور ایجاد رقابت و حفظ جایگاه خود در بازار مجبورند قیمت‌ها را پایین‌ در نظر بگیرند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.