سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شعار آزادی موسوی و کروبی در جشن انتظار و امید/ روحانی: وعده‌هایم را فراموش نکرده‌ا...
» دفاع محکم رئیس جمهور از تغییر رویکردها و باز شدن فضا

شعار آزادی موسوی و کروبی در جشن انتظار و امید/ روحانی: وعده‌هایم را فراموش نکرده‌ام

چکیده :شرکت کنندگان در این مراسم، چندین بار در بین سخنان حسن روحانی به نفع موسوی و کروبی شعار دادند. رئیس جمهور هم به این خواسته واکنش مثبتی نشان داد و وقتی که حاضران خواسته آزادی موسوی و کروبی و زندانیان سیاسی را سر دادند، پاسخ داد که وعده های خود در دوران انتخابات را فراموش نکرده است، و با نقل یک حدیث گفت: «الامور مرهونة باوقاتها»؛ حدیثی که معنای آن این است: کارها در گرو زمان‌های خود هستند....


کلمه – گروه خبر: اولین جشنی که در ایام سالگرد پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، با شعارهای مکرر حاضران در حمایت از موسوی و کروبی همراه شد. روحانی هم در این مراسم از بهبود فضا و تغییر رویکردها در حاکمیت به شدت دفاع کرد و به منتقدان تاخت.

به گزارش کلمه، صبح امروز پنجشنبه 22 خرداد و همزمان با پنجمین سالگرد انتخابات 88 که با تقلب در نتایج آن به کودتای انتخاباتی و سرکوب گسترده معترضان منتهی شد، جمع قابل توجهی از نخبگان و جوانان گرد هم آمدند تا با حضور رئیس جمهور منتخب، پایان آن دوران تلخ چهار ساله و اولین سالگرد پیروزی رای مردم بر حاکمیت سرکوب را جشن بگیرند. اما یکی از مهمترین خواسته های حاضران در این مراسم، تحقق وعده حسن روحانی برای رفع حصر از موسوی و کروبی بود.

شرکت کنندگان در این مراسم، چندین بار در بین سخنان حسن روحانی به نفع موسوی و کروبی شعار دادند. رئیس جمهور هم به این خواسته واکنش مثبتی نشان داد و وقتی که حاضران خواسته آزادی موسوی و کروبی و زندانیان سیاسی را سر دادند، پاسخ داد که وعده های خود در دوران انتخابات را فراموش نکرده است، و با نقل یک حدیث گفت: «الامور مرهونة باوقاتها»؛ حدیثی که معنای آن این است: کارها در گرو زمان‌های خود هستند.

در این مراسم که تعدادی از حاضران با نمادهای سبز و بنفش حضور یافته بودند، شعارهایی همچون «یا حسین میرحسین»، «هدف ما روشنه، حصر باید بشکنه»، «روحانی زنده باد، موسوی پاینده باد» و «درود بر روحانی، سلام بر خاتمی» هم بارها شنیده شد. همچنین حاضران شعارهای متعددی مبنی بر خواست آزادی زندانیان سیاسی و حمایت از سیاست خارجی دولت و شخص رئیس جمهور سر دادند.

اما صداوسیما که به پخش زنده این مراسم پرداخت، در زمان شعارهای انتقادی حاضران، صدا را را کم و یا حتی قطع کرد تا خواسته های مردم در پخش زنده مشخص نشود. به طوری که حتی شعار «روحانی دوستت داریم» هم در پخش زنده سانسور شد.

در این مراسم علاوه بر مولودی خوانی ، گروه چارتار نیز به اجرای برنامه پرداختند. همچنین وحید عابدینی به نمایندگی از دانشجویان، همسر اولین خلبان شهید صالحی، محمد هاشمی استاد حقوق، ساعد باقری شاعر ، خلبان امام از فرانسه به ایران و حجت الاسلام و المسلمین نقویان از سخنرانان این مراسم بودند.

وحید عابدینی از فعالان دانشجویی و عضو پویش حمایت از موسوی و خاتمی (موج سوم) در سال 88 در سخنان خود با کنایه از ستاره دار کردن دانشجویان منتقد در دوره احمدی نژاد انتقاد کرد. به گزارش آنا، وی سخن را خود را این چنین شروع کرد که: «9 سال پیش در خرداد 84، در حال اتمام دوره کارشناسی علوم سیاسی بودم و پس از آن، رتبه اول رشته روابط بین الملل را در مقطع کارشناسی ارشد کسب کردم؛ در آن دوره بستر مناسبی برای فعالیت دانشجویان مهیا شده بود و روند اصلاحات که در دولت سید محمد خاتمی اتفاق افتاده بود، برگشت ناپذیر بود.

وی ادامه داد: در ایام انتخابات 84 برخی معتقد بودند چه فرقی می‌کند چه کسی رئیس‌جمهور شود، تصمیم‌ها در جای دیگری گرفته می‌شود و بالاتر از سیاهی رنگی نیست، ولی بعد از انتخابات آن سال دیدیم که بالاتر از سیاهی هم رنگی هست.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه بعد از انتخابات 84 جزو دانشجویان ستاره دار شدم، تصریح کرد: دوره کارشناسی ارشد را با سختی به اتمام رساندم، ولی در آزمون دکتری نتوانستم شرکت کنم زیرا که چند ستاره یعنی سرهنگ شده بودم!

عابدینی افزود: کم‌کم اتفاق‌ها آشکار می‌شد و نه تنها در دانشگاه‌ها بلکه در بازار کار و کسب نیز بسته می‌شد، ولی با این حال معتقد بودم که زمستان می‌رود و روسیاهی به ذغال می‌ماند؛ آن سال‌ها درس خوبی برای من به یادگار گذاشت و آن درس این است که بالاتر از سیاهی هم رنگی هست. خرداد 84 درس خوبی برای نسل من شد و با همین تجربه در خرداد 92 نمره قبولی گرفتیم و پس از چندین سال دکان افراط برچیده شد و نسیم اعتدال وزیدن گرفت.

این فعال دانشجویی با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: هنوز دو ماه از آغاز به‌کار دولت یازدهم نگذشته بود که از سازمان سنجش با من تماس گرفتند و گفتند که امکان ثبت‌نام بنده برای آزمون دکتری وجود دارد. من در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری هستم و با دختری که حقوق خوانده، پیوند مهر هستم و خوشحالم که امروز یک سرهنگ نیستم، یک دانشجوام و حقوقدان‌ها را دوست دارم.

بعد از سخنان عابدینی، حضار ایستادند و با هم سرود “یار دبستانی” را خواندند. برخی دانشجویان هم شعار «روحانی مچکریم» و «دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد» را سر دادند.

دکتر هاشمی استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی سخنران دوم این مراسم بود که در خصوص آزادی، تعیین سرنوشت مردم توسط خودشان، انتخاب حاکمیت و کرامت انسانی سخن گفت و خواستار آزادی آزادگانی که در بند و حصر هستند شد.

این جملات وی با تشویق گسترده روبه‌رو شد و برخی شعارها نظیر “زندانی سیاسی آزاد باید گردد”، ” پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه” نیز از سوی حاضران داده شد.

سخنران بعدی مراسم نماینده‌ اهالی فرهنگ و هنر بود، مهتاب کرامتی بازیگر سینما و تلویزیون ضمن تشکر از روحانی برای حل مسأله خانه سینما خطاب به وی گفت: خانه سینمای ایران همان خانه‌ای است که شما قفل جهل و جهالت را از آن بازدید کردید، خانه سینما برای تداوم تدبیر منتظر گشایش قفل‌های دیگر است تا همدلانه حدیث این ایام را که می‌ماند روایت کند.

بعد از سخنان کرامتی، همسر شهید صالحی اولین خلبان شهید جنگ تحمیلی پشت تریبون قرار گرفت و مطالبی را در حضور رئیس‌جمهور قرائت کرد. سپس صالح ادیبی کردستانی، رئیس بنیاد نخبگان کردستان به نمایندگی از اقوام سخنرانی کرد.

حسن روحانی هم در این مراسم علاوه بر تکرار شعار معروف اصلاح طلبان مبنی بر «ایران برای همه ایرانیان»، به شدت از خرافه گرایان و خشونت طلبان انتقاد کرد و در واکنش به برخی انتقادها از مخالفت وی با بهشت زورکی، گفت: مگر چه چیزی گفته‌ایم که برخی امروز برآشفته‌اند؟ ما تنها گفتیم فرهنگ از آن مردم است و مردم برای تعالی فرهنگ خود قدم بردارند. فرهنگ یعنی آنکه ما با آن زندگی می‌کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: مگر قرار است کسی فرهنگ را در کپسول بریزد و آنرا در نسخه بنویسد تا آن را از داروخانه تهیه کنیم. گویی عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند. دولت در این راه مصمم است چه کسی خوشش بیاید یا نیاید. دولت معتقد است کشور از‌ آن مردم است و آنها باید همه کارها را انجام دهند.

به گزارش ایلنا، روحانی با بیان اینکه در زمینه اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و امنیت دولت حامی و مجری خاص و اراده شما مردم است؛ گفت: دولت در برابر خواست ملی سیطره‌ای ندارد بلکه این خواست ملی است که بر دولت سیطره خواهد داشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر ما امروز در جهان قدرتمندانه حرکت می‌کنیم همه می‌دانند که این دولت برآمده از رای ملت ایران است. همه از این ملت و تاریخ این مردم با عظمت یاد می‌کنند اما یادمان باشد اگر می‌خواهیم همه با ادب با ما حرف بزنندما هم باید با ادب با دنیا سخن بگوییم. قاطعیت،‌ انقلابی بودن، عزت و ایستادگی به معنای سخن ناسالم نیست. سخن ما سخن حُسن و حسن است و راه ما نیز همین است.

وی افزود: ما به غیر از 12 بهمن و 22 بهمن و افتخاراتی که در دفاع هشت ساله آفریدیم؛ سال گذشته همین ایام ملت کار بزرگی کرد همان زمانی که ناامیدی همه را فراگرفته بود و بسیاری می‌گفتند مگر انتخابات هم تاثیر و فایده‌ای دارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حتی عده‌ای به خود من می‌گفتند چرا به صحنه آمدی و ثبت نام کردی و مدام از این شهر به آن شهر می‌روی. مگر نمی‌دانی مکانیزم صندوق رای چگونه است؟ اما شور مردم و نشاط آنها و سخن تاریخی رهبری که فرمودند صندوق رای حق‌الناس است و حتی آنها که به نظام علاقه‌ای ندارند به خاطر کشورشان به پای صندوق رای بشتابند؛ آنچنان فضایی در کشور ایجاد کرد که روزهای خرداد گویی روزهای دیگری است.

وی با بیان اینکه در آن ایام نشاط و امید در کنار صندوق‌های آرا آمد؛ گفت: ما سال گذشته به جهان اعلام کردیم که در کشور ما رقابت جوانمردانه خواهد بود و اعلام کردیم ما رو در روی هم صف نمی‌کشیم بلکه درکنار صندوق رای به صف می‌ایستیم. ما در خرداد سال قبل امید آفریدیم نه تنها امید برای ایران بلکه امید برای جهان.

رئیس جمهور افزود: من این را مبالغه نمی‌کنم اما تاکنون هر کجا که رفتم و هر مسئولی را که در سراسر دنیا دیدم؛ گفتم انتخابات خرداد سال گذشته برای همه ما امید آفرین بود. ما درکنار جشن بزرگ نیمه شعبان و جشن انتظار به او می‌گوییم دلبسته او هستیم و همچنان چشم به راه او هستیم. راهش را برای ظهور هموار می‌سازیم. می‌گوییم مهدی جان از خرداد پارسال ملت ما با دست و زبان توانمند خرافه‌ها را زدود. ملت ما سال گذشته دربرابر مولا و امامش در انتخابات سرفرود آورد و دربرابر خرافه‌گران از امام عصر عذر خواهی کرد.

وی با بیان اینکه راه ملت ما در خرداد سال گذشته انتخاب شد؛ گفت: گرچه انتخابات به معنای سرنوشت کل کشور است و گرچه رئیس جمهور منتخب کل ملت است؛ دولت به معنای دولت همه مردم خواهد بود دربرابر همه موافقان و حامیان و حتی مخالفان سر تکریم و تعظیم فرود می‌آورد. در این دولت و حامیان آن اگرچه گروهی با زبان تکریم با دولت سخن نگویند اما پاسخ ما با آنها با زبان ادب، کرامت و احترام خواهد بود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اقلیت در کشور محترم هستند همانطور که اکثریت محترمند اما این اقلیت حق ندارد به آنچه اکثریت تصمیم گرفته است؛ بی‌احترامی کند. آنچه ما به شما وعده داده‌ایم به عنوان وظیفه دنبال می‌کنیم البته از دیرباز به ما یاد داده‌اند که هر کاری زمان خود را دارد. دولت نیز بر مبنای وعده‌هایی که به مردم داده است در زمینه سیاست خارجی، سیاست داخلی و زمینه مسائل فرهنگی و اقتصادی گام‌های بلندی برداشته است. اگرچه با رسیدن به هدف هنوز راه طولانی پیش رو دارد اما من به عنوان خادم شما مردم و کسی که شما افتخار خدمتگذاری بر دوشم را در 24 خرداد سال گذشته گذاشتید؛ اعلام می‌کنم که کاملا به آینده این کشور امیدوار هستم.

روحانی با تاکید براینکه دل‌های ما کاملا محکم است؛ گفت: ما با اتکا به لطف خدا و حمایت مردم راه را پیش می‌بریم. امروز عزت ایران زمین را دربرابر جهان می‌بینیم. چهره واقعی ایران امروز برای جهان پیش از پیش نمایان شده است و دیگر هیچ کجا هیچ کسی نام ایران را با اهانت نمی‌برد. همه به ملت ایران و حتی به دولت به دلیل رای شما احترام می‌گذارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.