سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تایید حکم پنج سال حبس تعزیری برای کاظم برجسته، بدون حق دفاع در دادگاه...
» تایید دوباره یک حکم غیابی، بدون حضور متهم در دادگاه!

تایید حکم پنج سال حبس تعزیری برای کاظم برجسته، بدون حق دفاع در دادگاه

چکیده :دادگاه تجدیدنظر تهران حکم پنج سال حبس تعزیری کاظم برجسته از فعالان جنبش سبز را که بهمن ماه سال گذشته به ایران بازگشت و در فرودگاه بازداشت شد را عینا تایید کرد....


دادگاه تجدیدنظر تهران حکم پنج سال حبس تعزیری کاظم برجسته از فعالان جنبش سبز را که بهمن ماه سال گذشته به ایران بازگشت و در فرودگاه بازداشت شد را عینا تایید کرد.

به گزارش خبرنگار کلمه، همزمان با شدت گرفتن تهدیدهای اژه ای دادستان کل کشور علیه ایرانیانی که قصد بازگشت به ایران را دارند، حکم غیابی ۵ سال حبس تعزیری کاظم برجسته از اعضای ستاد انتخاباتی مهندس میرحسین موسوی در سال ۸۸ که ۲۷ بهمن ماه سال گذشته بلافاصله پس از بازگشت به ایران در فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران بازداشت و به بند ۳۵۰ اوین منتقل شده بود، از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران بار دیگر به صورت غیابی، عینا تایید شد. اتهام برجسته در این پرونده “اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی از طریق شرکت در تجمعات” عنوان شده است.

براساس این گزارش، ماه گذشته نیز شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه درخواست “واخواهی” این زندانی سیاسی سبز را بدون تشکیل دادگاه رد کرده بود. واخواهی مرحله ای از دادرسی در جریان محاکمات غیابی است.

طبق این روند دادرسی تامل برانگیز، کاظم برجسته درحالی به پنج سال حبس تعزیری قطعی محکوم شده است که تاکنون علیرغم مجموع بیش از چهارماه حبس در اوین، در برابر هیچ دادگاه و قاضی حاضر نشده تا از خود دفاع کند.

این زندانی سیاسی و وکیل مدافع اش تا زمان تایید حکم، حتی پاسخی برای این پرسش که پرونده به چه شعبه ای از دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده است نیز دریافت نکرده اند.

این اقدامات و محدودیت ها در حالی به وقوع پیوسته و کاظم برجسته حتی نتوانسته از خودش دفاع کند که روز گذشته دادستان کل کشور گفته به نفع کسانی است که از ایران خارج شده اند و متهم هستند. آنها به نفعشان است به کشور برگردند و توصیه می کنم به همه کسانی که در مسایل امنیتی و مالی اگر تحت تعقیب هستند، به ایران برگردند و به پرونده شان رسیدگی شود.

این عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی که همزمان با عاشورای خونین ۸۸ تهران بازداشت شده بود پس از ۳۵ روز بازداشت موقتا با قید کفالت آزاد از زندان اوین آزاد شده بود. کاظم برجسته به هنگام برگزاری دادگاه بدوی به دلیل ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فلسفه در آلمان ساکن بود و امکان دفاع از خود به صورت حضوری را نداشته است.

رونمایی از این حکم ناعادلانه و غیرقانونی که بدیهی ترین حق متهم یعنی حق دفاع را نادیده در حالی صورت می گیرد که محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری دوشنبه خود گفته است، ۲۷ نفر از افراد مرتبط با فتنه برایشان کیفر خواست صادر و پرونده شان به دادگاه فرستاده شد. برای ۱۳نفر حکم صادر شد که ۴ الی ۵ نفر آنها غیابا محکوم شده و حکمشان در مسیر اعلام در رسانه است. ۱۴ نفر نیز هنوز حکمشان صادر نشده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.