سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تشییع پیکر آیت الله محمدحسین زرندی/ پیام تسلیت مراجع و شخصیت ها...

تشییع پیکر آیت الله محمدحسین زرندی/ پیام تسلیت مراجع و شخصیت ها

چکیده :پيكر مرحوم آيت‌الله حاج شيخ محمد حسين زرندي نماينده مردم استان كرمانشاه در مجلس خبرگان رهبري، روز پنج شنبه تشييع و به خاك سپرده شد. وی سال 88 و در دیدار با میرحسین موسوی گفته بود: «خدای من شاهد است که من ۲۰ سال است برای مهندس موسوی دعا می‌کنم. شما از ذخایر انقلاب هستید.»...


کلمه – گروه خبر: پيكر مرحوم آيت‌الله حاج شيخ محمد حسين زرندي نماينده مردم استان كرمانشاه در مجلس خبرگان رهبري با حضور جمعي از مسئولان كشوري و استاني و انبوه مردم مومن كرمانشاه، تشييع و به خاك سپرده شد.

روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داده که روز پنجشنبه، 8 خردادماه، مردم قدرشناس شيعه و سني استان كرمانشاه از شهرستان‌هاي مختلف به راه افتاده تا در تشييع پيكر عالمي بزرگوار كه سال‌ها و بخصوص در دوران سخت هشت سال دفاع مقدس به آن‌ها خدمت كرده را به خاك بسپارند.

مراسم تشييع پيكر مرحوم آيت‌الله حاج شيخ محمد حسين معصومي زرندي، نماينده مردم استان كرمانشاه در مجلس خبرگان رهبري روز پنجشنبه با حضور آيت‌الله سيد محمدكاظم موسوي بجنوردي از بيت امام خميني (ره)، معاون امور مجلس رئيس‌جمهور به عنوان نماينده رسمي رئيس‌جمهور و مسولان كشوري و استاني، ائمه جمعه استان‌هاي همجوار، ائمه جمعه اهل تسنن و اقشار مختلف مردم شهيد پروركرمانشاه تشييع شد.

آیت الله محمدحسین معصومی زرندی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری پس از چند روز بستری شدن در بیمارستان قلب امام علی (ع) کرمانشاه در ساعات پایانی دوشنبه ۵ خرداد ماه دارفانی را وداع گفت.

آیت الله حاج شیخ محمد حسین زرندی متولد سال ۱۳۱۱ هجری شمسی در قریه امیر آباد زرندیه ساوه بود که در سن ۸۲ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

آیت الله زرندی از علاقمندان و ارادتمندان امام خمینی (ره) بود که در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی پس از تبعید امام خمینی به ترکیه مدت کوتاهی در قم بازداشت شد و پس از آزادی با تشویق و اصرار برخی از بزرگان و علماء محلی، به منظور تبیین و ترویج احکام اسلام و رسالت انقلاب به شهر کرمانشاه عزیمت کرد. در ادامه مبارزه در سال ۱۳۵۳ به مدت سیزده ماه توسط ساواک دستگیر و به جرم طرفداری از امام خمینی (ره) و ترویج راه ایشان در زندان های رژیم پهلوی محبوس شد.

وی پس از پیروزی انقلاب بنا به حکم امام خمینی (ره) به همراه مرحوم آیت الله حاج آخوند به عنوان سرپرست مدارس علمیه کرمانشاه منصوب شد. وی همچنین در سال ۱۳۶۳ به عنوان نماینده رهبری در استان و امام جمعه کرمانشاه منصوب شده و تا سال ۱۳۸۶ این سمت را بر عهده داشت.

آیت الله زرندی خطاب به میرحسین: خدای من شاهد است که 20 سال است برایتان دعا میکنم که از ذخایر انقلابید

نماینده‌ مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان و امام جمعه سابق این شهر سال 88 و در دیدار با میرحسین موسوی گفته بود: «خدای من شاهد است که من ۲۰ سال است برای مهندس موسوی دعا می‌کنم و سال‌های سال صبح، ظهر و شب برای ایشان دعا کرده و می‌کنم. شما از ذخایر انقلاب هستید.»

همان روزها قلم نیوز در گزارشی از سفر میرحسین موسوی به کرمانشاه نوشت: آیت الله زرندی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان و امام جمعه سابق این شهر برای استقبال از موسوی در ورودی حوزه علمیه ایستاده بود و با رویی خوش از نخست وزیر دوران دفاع مقدس استقبال کرد. جمعیت حاضر نیز با شعار «درود بر موسوی، سلام بر زرندی» دیدار این دو شخصیت را گرامی داشتند.

آیت‌الله زرندی با ابراز خرسندی از دیدار با مهندس موسوی، اظهار کرد: «بزرگان گفته‌اند که نزد افراد از آنان تعریف و تمجید نکنید ولی گاهی شرایط زمان ایجاب می‌کند که انسان یا از خود تعریف یا از شخصی دفاع کند.» وی در ادامه گفت: «شنیده‌ام که گفته می‌شود آقای مهندس موسوی در این ۲۰ سال کجا بوده‌اند؟ کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند آیا نمی‌دانند ذخیرهٔ الهی یعنی چه؟ اصلا ذخیره‌ الهی یعنی همین. مثلا مردم قم هم در ابتدا امام (ره) را نمی‌شناختند و معنی ذخیره‌ الهی همین است.»

امام جمعه سابق کرمانشاه، همچنین خطاب به میرحسین موسوی گفت: «شما از ذخایر انقلاب هستید و امیدوارم خداوند به وسیله‌ شما مشکلات را از این کشور بزداید.» آیت الله زرندی در ابتدای صحبت‌های خود به میهمانان خوش آمد گفت و یادآور شد که افتخار استان کرمانشاه این است که در دوران دفاع مقدس، ده هزار شهید داشته است. مردم این شهر از عاشقان و مریدان امام خمینی (ره) هستند.

وی تصریح کرد: مهندس موسوی خود مسایل جنگ را در این استان شاهد بوده‌اند. نماینده مجلس خبرگان در حالی که اشک در چشمان حلقه زده بود و میرحسین را دردآشنا می‌دانست، گفت: ‌ شما می‌دانید که عاشقان امام (ره) و اسلام چگونه اینجا جنگیدند. آیت الله زرندی خطاب به جمعیت گفت: امام (ره) برای مهندس موسوی مراد بودند.

آیت الله موسوی بجنوردی: آیت الله زرندی مورد تایید حضرت امام(ره) بود

آیت الله سید محمد کاظم بجنوردی در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله زرندی، در گفت و گو با فراسخن ، اظهار داشت: مرحوم زرندی از جمله روحانیون جلیل القدر و از افراد مورد وثوق و مورد علاقه حضرت امام (ره) بود.

وی افزود: آیت الله زرندی از ابتدای انقلاب همراه امام (ره) بود و در شکل گیری مبارزات سیاسی نقش مهمی را ایفا می کرد و از همان دوران بود که این مرحوم یکی از امیدهای امام راحل (ره) برای پیروزی انقلاب تبدیل گشت.

آیت الله بجنوردی خاطرنشان کرد: مرحوم زرندی در دوران دفاع مقدس نیز نقش بسیار مهمی در نبرد با دشمنان بعثی داشت و هرگز سنگر نماز جمعه را ترک نکرد و امیدبخش دل مردم این سامان بود.

وی یادآور شد: آیت الله زرندی از جمله شخصیت هایی بود که هیچ چیز را برای خود نمی خواست و همواره رضایت الهی را مدنظر داشت و در کنار مردم بود.

وی افزود: حضور بسیار باشکوه مردم کرمانشاه در مراسم تشییع پیکر آقای زرندی بخوبی مردمی بودن ایشان را ثابت کرد و مشخص شد که آن مرحوم تا چه اندازه مورد احترام مردم است.

حجت الاسلام اشرفی اصفهانی: درگذشت آیت الله زرندی ضایعه بزرگی برای مردم کرمانشاه است

حجت الاسلام والمسلمین ˈمحمد اشرفی اصفهانیˈ در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله زرندی در گفت وگو با ایرنا افزود: ایشان عالمی وارسته، متقی و با بصیرت بودند که عمر گرانبهای خود را در راه اسلام و انقلاب صرف کرد.

وی از آیت الله زرندی به عنوان یکی از چهره های شناخته شده کشور یاد کرد و گفت: بزرگان انقلاب خاطره همراهی ایشان با امام (ره) و بهره گیری از وجود ایشان توسط آن سعید فقید را هنوز به خاطر دارند.

حجت الاسلام اشرفی اصفهانی ادامه داد: مرحوم آیت الله زرندی قبل از اوج گیری مبارزات انقلاب همواره در محضر امام (ره) بود و از ایشان تلمذ جستند و پس از جدی تر شدن مبارزات انقلاب یکی از همراهان همیشگی امام(ره) در صحنه های مختلف بودند.

فرزند چهارمین شهید محراب خاطر نشان کرد: آیت الله زرندی قریب به 40 سال در کرمانشاه حضور داشتند و پس از مرحوم پدرم به مدت 23 سال در سنگر نماز جمعه به مردم این استان خدمت کردند و هرگز حاضر به ترک آن حتی در زمان جنگ تحمیلی نیز نشدند.

وی رحلت آیت الله زرندی را ضایعه بزرگی برای مردم کرمانشاه دانست و خاطر نشان کرد: جای ایشان در بین مردم بسیار خالی است ولی امیدوارم این خلا توسط فرزندان برومند و سایر علما پر شود.

اشرفی اصفهانی همچنین حضور مردم کرمانشاه در مراسم تشییع پیکر آیت الله زرندی را بسیار چشمگیر خواند و گفت: در 10 سال گذشته هرگز چنین مراسم تشییع پیکر باشکوهی را ندیده بودم ولی مردم کرمانشاه امروز قدرشناسی خود را از ایشان به عمل آوردند.

وی یادآور شد: بنده به نمایندگی از بیت چهارمین شهید محراب از عموم مردم قدرشناس و ولایی کرمانشاه بخاطر این حضورشان تقدیر و تشکر می کنم.

بزرگداشت آيت‌الله زرندي در حوزه علميه امام خميني

مراسم بزرگداشت آيت‌الله محمد حسين معصومي زرندي نماينده مردم استان كرمانشاه در مجلس خبرگان رهبري، عصر روز پنج شنبه با حضوراقشار مختلف مردم، مسولان كشوري و استاني در حوزه علميه امام خميني(ره) كرمانشاه برگزار شد.

در اين مراسم كه نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه كرمانشاه، معاون امورمجلس رئيس جمهور، معاون وزير كشور، استانداران كرمانشاه، قزوين و سيستان و بلوچستان، نماينده هيات رئيسه مجلس خبرگان رهبري، شخصيت‌هاي فرهنگي، مذهبي،لشگري وكشوري، مسولان استان و شهرستان‌هاي استان كرمانشاه حضور داشتند،حجت الاسلام انصاري معاون امور مجلس رئيس‌جمهور از آيت‌الله زرندي به عنوان يكي از چهره‌هاي ممتاز انقلاب اسلامي ياد كرد و گفت: ايشان در پيروزي و شكل گيري انقلاب نقش بسيار مهمي داشت.

حجت الاسلام مجيد انصاري اظهار داشت: آيت‌الله زرندي از جمله چهره‌هاي برجسته انقلاب بود و خدمات ارزنده‌اش هرگز فراموش نخواهد شد.

وي با بيان اينكه آيت‌الله زرندي عمر گرانبهاي خود را در راه اسلام و انقلاب صرف كرد، خاطرنشان كرد: با وجود تمام مسائل ايشان هرگز از خط انقلاب، امام و رهبري فاصله نگرفت و به عنوان اميني وفادار تا لحظه آخر عمرشان به انقلاب و نظام خدمت كردند.

حجت الاسلام انصاري افزود: مرحوم آيت‌الله زرندي پيش از انقلاب همراه و ياور امام(ره) بود و در دوران شكل گيري انقلاب نيز نقش بسيار مهمي در آگاه سازي مردم ايفا كرد تا آنجا كه مدت‌هاي زيادي در زندان نيز به سر بردند.

نماينده ويژه رئيس جمهوري در ادامه، يادآور شد: زماني هم كه با حكم حضرت امام(ره) به سمت امامت جمعه كرمانشاه منصوب شدند با عشق و علاقه‌اي وافر به مردم اين سامان خدمت كردند و 23 سال در سنگر نماز جمعه منشاء خدمات فراواني بود.

حجت الاسلام انصاري ادامه داد: آيت‌الله زرندي در دوران دفاع مقدس نيز قوت قلب رزمندگان و مردم كرمانشاه بود و توصيه‌ها و نصايح حضرت امام (ره) را به آنان منتقل مي‌كرد. وي در پايان، گفت: حضور پرشور مردم در مراسم تشييع پيكر آيت‌الله زرندي به خوبي مردمي بودن ايشان را نشان داد و مردم كرمانشاه هم امروز قدرشناسي خود را بار ديگر ثابت كردند.

پیام تسلیت آیت الله دستغیب

آیت الله دستغیب مرجع تقلید مقیم شیراز در پیام تسلیتی در این باره نوشت:

بسمه تعالی
خبر درگذشت حضرت آیت الله حاج شیخ حسین زرندی واصل شد و موجب تاثر و تاسف گردید . اینجانب درگذشت این عالم بزرگوار را که در مجلس خبرگان با ایشان مانوس بودم به بیت آن مرحوم خصوصا آیت الله زاده حجت الاسلام و المسلمین حلج شیخ سعید صانعی تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت در خواست می نمایم.
سید علی محمد دستغیب 93/3/7

پيام تسليت حجت‌الاسلام سيدمحمد خاتمي 

حجت‌الاسلام سيدمحمد خاتمي رئيس‌جمهور اسبق كشورمان با صدور پيامي درگذشت آيت‌الله حاج شيخ محمد حسين زرندي امام جمعه سابق كرمانشاه را به مردم شريف و آزاده اين استان تسليت گفت.

در پيام خاتمي آمده است: رحلت عالم فرزانه و فقيه متأله آيت‌الله جناب آقاي حاج شيخ محمد حسين زرندي رضوان‌الله عليه كه از سابقون انقلاب اسلامي و از شاگردان و وفاداران به راه حضرت امام خميني بود خسارتي است سنگين كه تنها لطف و عنايت ويژه حضرت حق مي‌تواند آن را جبران كند.من اين مصيبت بزرگ را به همه اصحاب فضيلت و دينداري، به مردم شريف و آزاده كرمانشاه و به ارادتمندان فراوان آن عزيز به خصوص به بيت شريف زرندي و همه بستگان داغدار تسليت عرض مي‌كنم.از درگاه حضرت پروردگار براي آن فقيد سعيد علو درجات و براي بازماندگان معزز ايشان صبر و اجر و سلامتي مسألت مي‌كنم.

عاش سعيدا و مات سعيدا- رضوان خداوند بر او باد

پيام تسليت آيت الله العظمی صانعی

آيت الله العظمی صانعی در پیامی به مناسبت درگذشت آيت الله حاج شيخ حسين زرندي(رحمة الله عليه) نوشت:

باسمه تعالي

«إِنَّا للهِِ وإِنّا إِلَيهِ رَاجِعُونَ»

درگذشت روحاني متدين و مبارز در نهضت و انقلاب آيت الله حاج شيخ حسين زرندي(رحمة الله عليه) را به همسر مکرمه اش، فرزندان و همه وابستگان نسبي و سببي و به همه دلسوزان نظام و انقلاب مخصوصاً مردم غيور و متدين کرمانشاه تسليت گفته و از خداوند منّان براي آن مرحوم غفران و رضوان الهي و براي بازماندگان صبر جميل و اجر جزيل خواستارم .

مشهد مقدس

يوسف صانعي

پیام تسلیت مجمع روحانیون مبارز 

مجمع روحانیون مبارز در پیامی ارتحال آیت‌الله حاج شیخ حسین معصومی زرندی را تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا، در این پیام آمده است: ارتحال عالم وارسته روحانی مجاهد آیت‌الله حاج شیخ حسین معصومی زرندی رضوان الله تعالی را به بیت شریف آن فقید سعید، مردم قدرشناس و ایثارگر، بویژه اهالی محترم کرمانشاه و غرب کشور و همچنین حوزه‌های علمیه کشور تسلیت عرض نموده علو درجات آن عالم عامل را از خدای بزرگ خواستاریم.آن بزرگوار از یاران و پیروان صمیمی حضرت امام و از پیش قراولان جهاد و مبارزه بود او در عصر ستمشاهی و دوران خفقان و اختناق با تبعیت از پیشوای مبارزان و مجاهدان حضرت امام خمینی(ره) را نورانی مبارزه با ظلم و ستم را پیش گرفته از عافیت طلبی و انزوا جویی پرهیز نمود، در دوران هشت ساله دفاع مقدس تکیه‌گاه جوانان شیدای جهاد بود و در سخت ترین شرایط مردم کرمانشاه را تنها نگذاشت و در تمام سختیها و دشواریها در کنار مردم ماند. نام نیکش جاویدان و روان پاکش با پیامبر و اهل بیت همنشین باد.

مجمع روحانیون مبارز

پیام تسلیت سيدهادي خامنه‌اي

دبير كل مجمع نيروهاي خط امام با صدور پيامي درگذشت آيت‌الله حاج شيخ حسين زرندي را تسليت گفت.

به گزارش ايسنا، متن اين پيام به شرح زير است:«رحلت روحاني فاضل و مجاهد، آيت‌الله حاج شيخ حسين معصومي زرندي موجب تاسف و تاثر گرديد.آن مرحوم سال‌ها در سمت امامت جمعه با تعهد و اخلاق نيكو و منشي اعتدالي، محور وحدت همه جريان‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي استان كرمانشاه بود.اينجانب در طول پنجاه سال آشنايي، ايشان را همواره مخالف افراط گرايي و رفتارهاي انحصارطلبانه ديدم كه زندگي ساده و بي‌آلايش خود را صرف خدمت به مردم و آرمان‌هاي بلند انقلاب و امام راحل نمود.اين ضايعه را به خانواده محترم ايشان و مردم شريف كرمانشاه تسليت گفته و از خداوند متعال براي آن مرحوم، علو درجات مسألت دارم.»

پیام تسلیت سیدحسن خمینی

در پی درگذشت آیت‌الله «محمدحسین زرندی» از شاگردان حضرت امام، امام جمعه‌ی سابق و نماینده‌ی مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جماران، متن پیام یادگار امام به این شرح است:

بسمه تعالی

درگذشت عالم مجاهد حضرت آیت‌الله آقای زرندی طاب ثراه موجب تاثر و تاسف همه علاقه‌مندان به ایشان گردید. آن مرحوم عمر گرانقدر خویش را صرف تلاش و مجاهدت در راه امام بزرگوار نموده و از دوران مبارزه همراه بی‌ادعایی برا‌ی انقلاب شکوه‌مند اسلامی بودند.

زحمات کم نظیر ایشان در دوران دفاع مقدس، عشق و علاقه زائدالوصف به امام چه در دوران حیات و چه پس از رحلت امام‌، ان شاءالله توشه گرانقدری برای ایشان خواهد بود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت در‌گذشت آن فقیه گرامی به بیت مکرم آن مرحوم‌، فرزندان و دامادهای محترم بویژه جناب حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ هادی زرندی‌، از خداوند متعال علو درجات ایشان را مسئلت دارم.

سید حسن خمینی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.