سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » باز هم حادثه در اردوهای راهیان نور: مرگ 7 دانش آموز کرمانی در طلاییه...

باز هم حادثه در اردوهای راهیان نور: مرگ 7 دانش آموز کرمانی در طلاییه

چکیده : اتوبوس کاروان راهیان نور در مرز طلائیه باز هم حادثه آفرین شد و این بار جان 7 دانش آموز کشورمان را گرفت. این اولین بار نیست که دانش آموزان در اتوبوس های راهیان نور جان خود را از دست می دهند و طی سال های گذشته هر چند ماه یکبار اخباری مبنی بر از دست دادن تعدادی از فرزندان کشورمان منتشر شده است....


کلمه – گروه خبر: اتوبوس کاروان راهیان نور در مرز طلائیه باز هم حادثه آفرین شد و این بار جان 7 دانش آموز کشورمان را گرفت. این اولین بار نیست که دانش آموزان در اتوبوس های راهیان نور جان خود را از دست می دهند و طی سال های گذشته هر چند ماه یکبار اخباری مبنی بر از دست دادن تعدادی از فرزندان کشورمان منتشر شده است.

شهروند گزارش داده که ۷ دانش‌آموز در واژگونی اتوبوس مسافربری در خط مرزی طلائیه جان خود را از دست دادند. ۴۳ سرنشین اتوبوس اسکانیا از زرند کرمان برای بازدید از مناطق جنگی عازم خوزستان بودند که در ۱۵کیلومتری خط مرزی طلاییه استان خوزستان در جاده فرعی قربانی سرنوشت مرگباری شدند.

اتوبوس با سرعتی جنون‌آمیز در پیچ و خم جاده پیش می‌رفت که ناگهان کنترل فرمان از دست راننده درآمد و اتوبوس با سرعت زیادی پیچ و تاب خورد و پسرها با وحشت به صندلی‌‌ها چسبیدند.

چند خودروی رهگذر که این صحنه باورنکردنی را می‌دیدند همزمان با تماس‌‌های پی‌درپی و اطلاع دادن ماجرا به پلیس به تکاپو افتادند تا بتوانند سریع‌تر نجاتبخش مسافران این اتوبوس باشند.

ساعت ۱۴:۳۰ با اعلام خبری مبنی بر واژگونی یک اتوبوس در ۱۵کیلومتری خط مرزی طلائیه استان خوزستان بلافاصله اکیپی از ماموران راهنمایی و رانندگی عازم محل حادثه شد. همزمان با مخابره شدن این گزارش بلافاصله ۳تیم از امدادگران جمعیت به همراه دستگاه‌های زنده‌یاب و ست‌های هیدرولیک نجات به محل حادثه اعزام شد. تحقیقات نشان ‌داد مسافران اتوبوس اسکانیا که ۴۰ دانش‌آموز پسر در مقطع اول دبیرستان و اهل زرند کرمان بودند در مسیر رفت به منطقه راهیان‌نور دچار حادثه شدند.

پس از بررسی‌‌های میدانی و در حالی‌که مشخص بود در این حادثه ۵پسر نوجوان در دم جان باخته‌اند بالگرد امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر خوزستان به منطقه آمد و به مجروحان حادثه امدادرسانی کرد. وقتی ۵ مجروح این حادثه که به‌شدت آسیب‌دیده بودند به بیمارستان‌های اهواز و هویزه منتقل شدند ۲پسر نوجوان پیش از آن‌که تحت معاینات پزشکی قرار گیرند روی تخت بیمارستان جان باختند. با مرگ ۲پسر نوجوان تعداد کشته شده‌های این حادثه به ۷ تن رسید. امدادگران و مأموران برای نجات جان پسران دانش‌آموز وارد عمل شدند و از سوی دیگر جرثقیل‌‌هایی برای جابه‌جایی اتوبوس به محل حادثه اعزام و زخمی‌ها به بیمارستان‌‌ منتقل شدند.

در این حادثه ۳۵ دانش‌آموز مجروح شدند که ۱۰ تن از آنان به علت نیاز به درمان به بیمارستان منتقل و ۲۵تن آنان نیز به صورت سرپایی درمان شدند. از همان دقایق نخست تیم ویژه‌ای از کارشناسان تصادفات پلیس‌راه رسیدگی به این تصادف را در دستور کار خود قرار دادند و بررسی‌ها نشان داد تخطی از سرعت مطمئنه علت این حادثه بوده است. این حادثه ۷ کشته و ۱۵زخمی به همراه داشت و با توجه به واژگونی اتوبوس در حال حاضر کارشناسان به‌دنبال یافتن دستگاه GPS این اتوبوس هستند و اطلاعات تکمیلی درخصوص این حادثه موکول به تکمیل تحقیقات است.

۱۷ امدادگر در عملیات نجات

خدادادی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: این حادثه ساعت ۳۲: ۱۴ توسط مردم عبوری به پایگاه امدادی دهلاویه اطلاع داده شده که یک آمبولانس و ۱۷ امدادگر در محل حادثه حضور یافتند. محل حادثه در ۱۵کیلومتری جاده هور- به سمت طلاییه بود که اتوبوس راهیان‌نور در اثر سرعت غیرمجاز راننده در پیچ جاده واژگون شد. امدادگران به سرعت وارد عمل شدند و یک بالگرد به صورت آماده باش درآمد. به‌خاطر عمق فاجعه بالگرد به منطقه اعزام شد و ۵ مصدوم را به بیمارستان اهواز منتقل کرد ۵مصدوم دیگر این حادثه با آمبولانس به بیمارستان سوسنگرد منتقل شدند.

کارشناسان پلیس در صحنه

رئیس اداره تصادفات پلیس راه کشور گفت: واژگونی یک اتوبوس حامل راهیان‌نور در خط مرزی طلاییه تاکنون ۷ کشته برجای گذاشته است. سرهنگ همایون اسفندی افزود: یک اتوبوس حامل راهیان‌نور که از زرند کرمان برای بازدید از مناطق جنگی عازم خوزستان بود در ۱۵کیلومتری خط مرزی طلاییه استان خوزستان در جاده فرعی واژگون شد. رئیس اداره تصادفات پلیس راه کشور افزود: در پی این حادثه متاسفانه تاکنون ۷ تن که همگی پسر هستند کشته و تعدادی نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شدند. وی تاکید کرد: هنوز علت این حادثه مشخص نشده و کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند.

دو ماه از کشته شدن 11 نفر در کاروان راهیان نور می گذرد

دو ماه پیش یعنی ششم فروردین ماه سال جاری نیز معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد که به دنبال واژگونی اتوبوس حامل راهیان نور استان کرمان در محور طلائیه در استان خوزستان، ۱۱ نفر در این حادثه کشته شده اند.

ایرج نظری گفت: یک دستگاه اتوبوس حامل راهیان نور که از زرند کرمان برای بازدید از مناطق جنگی عازم خوزستان بود در ۱۵ کیلومتری خط مرزی طلائیه استان خوزستان در جاده فرعی دچار واژگونی شد.

طلائیه کجاست؟

طَلائیه روستایی است در غرب استان خوزستان در نزدیکی مرز عراق. این روستا در دهستان بنی صالح از بخش هویزه شهرستان دشت آزادگان واقع شده‌است.

در ۳۵ کیلومتری جاده اهواز به سمت خرمشهر، سه راهی جفیر و پادگان حمید است.از سه راهی جفیر به سمت طلائیه نیز دشتی وسیع با خاکریزهای متعدد به چشم می خورد. یک جاده فرعی از سمت غرب تا نزدیکی مرز ایران و عراق وجود دارد که درست در کنار مرز، پاسگاه طلائیه واقع شده است و آن منطقه تا شعاع چند کیلومتری طلائیه نامیده می شود.

طلائیه در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به دست نیروهای عراق اشغال شد و تا پایان جنگ در اختیار عراق باقی ماند. در عملیات بیت المقدس، عراق تا طلائیه نیز عقب نشینی کرد. در عملیات خیبر نبرد سنگینی در این محور توسط فرمانده عملیات ابراهیم همت به وقوع پیوست و مواضع عراق در طلائیه فروریخت اما حجم شدید آتش و فشار و ضد حمله عراق در آن منطقه و عدم مکان مناسب برای استقرار نیروها،از طلائیه عقب نشینی کردند.

به گفته بسیاری از ناظران و راویان در این منطقه بیش از ۸۰۰هزار گلوله فشنگی توسط دولت عراق ریخته شده بود که این نشان از مهم بودن این منطقه در جنگ ایران و عراق بوده است و به گفته برخی مسئولان ایرانی در این منطقه حدود دو هزار نفر مفقود شده اند که جسد آنها هنوز پیدا نشده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.