سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حاشیه های سخنرانی عارف در دانشگاه زاهدان: شعار یاحسین میرحسین و درخواست آزادی زندا...

حاشیه های سخنرانی عارف در دانشگاه زاهدان: شعار یاحسین میرحسین و درخواست آزادی زندانیان سیاسی + گزارش تصویری

چکیده :یکی دیگر از دانشجویان با بی فایده خواندن حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی اظهار کرد: یوسف را برادران کینه توزش به چاه انداختند حال آنکه یوسف عزیز مصر شد، به همین ترتیب میرحسین موسوی نیز "عزیز" ما شده است پس به حصرها پایان دهید......


محمدرضا عارف در پاسخ به گروه فشار که به سیاق رایج خواهان اعدام “سران فتنه” بودند گفت: “مگر شما قاضی هستید که همینطور حکم صادر میکنید”. این جمله با تشویق شدید حاضران همراه شد و دانشجویان با شعار “عارف دوستت داریم” از وی تشکر کردند.

به گزارش کلمه، محمدرضا عارف چهارشنبه شب گذشته در جلسه سخنرانی تحت عنوان “توسعه سیاسی و نقش جنبش دانشجویی در آن” که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد به سوالات دانشجویان پاسخ داد. سوالاتی که به گفته ی دانشجویان موضوع حصر ترجیع بند آنان شده بود.

عارف: امیدوارم مساله حصر با تدبیر و با محوریت دولت حل شود

این برنامه که در تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان با 1600 دانشجو برگزار شد، صدها دانشجو با سر دادن شعارهایی در حمایت از رهبران جریان اصلاح طلبی عارف را از درب ورودی دانشگاه تا محل سخنرانی مشایعت کردند.

بر اساس این گزارش عارف در بدو ورود به سالن برای دقایقی با شعارهای “عارف زنده باد/خاتمی پاینده باد” و “صل علی محمد یار خاتمی آمد” به شدت مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت و تصاویری از سیدمحمد خاتمی، عزت الله سحابی، مهندس بازرگان، آیت الله طالقانی، دکتر عارف و حسن روحانی در دست دانشجویان دیده می شد.

تعدادی از دانشجویان پلاکاردهایی با عبارات “رفع حصر” ،”امید بذر هویت ماست” ،”زندانی سیاسی آزاد باید گردد” “دانشجویان دربند را آزاد کنید” ، “همه حق اظهار نظر دارند، نه فقط دلواپسان” و… در دست داشتند.

این گزارش هم چنین می افزاید: مسئولین دانشگاه به کلیپی که توسط انجمن اسلامی تهیه شده و قرار بود پیش از سخنرانی عارف پخش شود به خاطر وجود تصویر سید محمد خاتمی رییس جمهور اسبق کشورمان مجوز پخش ندادند. همچنین مسئولین دانشگاه به یکباره حتی از پخش آهنگ های “یار دبستانی” و “ای ایران” که مجوز آن توسط انجمن اخذ شده بود نیز ممانعت بعمل آوردند که این اقدام موجب اعتراض شدید حاضران شد.

با شروع پرسش و پاسخ بطور ناگهانی حدود 15 الی 20 نفر که جزو سران تشکل های محافظ کاری مثل بسیج، انجمن مستقل، جامعه اسلامی و کانون کفا (وابسته به نهاد رهبری) بودند با ورود به سالن و سردادن شعارهایی علیه رهبران در حصر به درگیری فیزیکی با دانشجویان پرداختند، در این لحظه صدها دانشجو با شعار “یا حسین میرحسین” و “زندانی سیاسی آزاد باید گردد” ، “آشوبگر برو بیرون” قاطعانه پاسخ افراطیون را دادند. این موضوع موجب شد برای لحظاتی سخنان عارف قطع شود اما در نهایت برای خاتمه دادن به ماجرا عارف از همه دانشجویانی که پلاکارد در دست داشتند درخواست کرد تا پلاکاردها را کنار بگذارند.

در ادامه ی این برنامه محمدرضا عارف در پاسخ به گروه فشار که به سیاق رایج خواهان اعدام “سران فتنه” بودند گفت: “مگر شما قاضی هستید که همینطور حکم صادر میکنید”. این جمله با تشویق شدید حاضران همراه شد و دانشجویان با شعار “عارف دوستت داریم” از وی تشکر کردند.

مسئله حصر خانگی رهبران جنبش سبز ترجیع بند سوالات پرسشگران (چه مخالف و موافق) بود، بطوریکه همه سوال کنندگان به نوعی به مسئله حصر اشاره کردند و یکی از دانشجویان پرسشگر با اشاره به حکم سنگین “مریم شفیع پور” بزرگترین مانع فعالیت دانشجویی را نگاه امنیتی به دانشجویان دانست و خواستار حذف این نگاه شد.

بر اساس این گزارش یکی دیگر از دانشجویان با بی فایده خواندن حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی اظهار کرد: یوسف را برادران کینه توزش به چاه انداختند حال آنکه یوسف عزیز مصر شد، به همین ترتیب میرحسین موسوی نیز “عزیز” ما شده است پس به حصرها پایان دهید…

دیگر نکته جالب اینکه انجمن اسلامی برقراری نظم جلسه را بطور کامل به اعضای بلوچ خود سپرده بود و این افراد که تماما لباس محلی به تن داشتند به خوبی نظم جلسه را کنترل کردند.

در همین باره علی باقری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان گفته است: از یکی دو روز قبل از برنامه، تعدادی از بچه های محافظه کار گفته بودند که اگر بخواهید در این برنامه از سران فتنه صحبت کنید، خلل ایجاد می کنیم! البته ما توانستیم برنامه را بدون تنش اجرا کنیم ولی تعدادی از آنها توانستند بیایند و پلاکاردهای کاملا متحد الشکلی داشتند با عناوینی مثل موسوی و کروبی اعدام باید گردند و مرگ بر فتنه گر و امثال آن.

وی همچنین درباره ی بازتاب جلسه ی سخنرانی عارف گفت: از 7 – 8 دانشجو که در این برنامه سخن گفتند، غیر از یکی، بقیه از رفع حصر و برداشتن فشار بر دانشجویان حرف زدند، اما آنها نوشتند که عارف گفته ما نمی توانیم کاری کنیم! اتفاقا آقای عارف در واکنش به شعار آن چند نفر و پلاکارهایشان که «فلانی و بهمانی اعدام باید گردد»، گفته بود: مگر شما قاضی هستید که دارید حکم می دهید و با تدبیر دولت باید حل انجام شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.