سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نقاشی‌های سوررئال بر روی دهها دیوار تهران/ وقتی تخیل، جاذبه زمین را به چالش می‌کش...

نقاشی‌های سوررئال بر روی دهها دیوار تهران/ وقتی تخیل، جاذبه زمین را به چالش می‌کشد

چکیده :قدیانلو تزیین دیوارهای بلند ساختمان‌های اداری تهران را حدود هشت سال پیش آغاز کرد، در جستجوی معماری مینی مالیستی و ترکیب آن با صحنه‌ای‌هایی سوررئال از جهان دیگر، فرای واقعیت روزمره. تصاویر او مثل توالی رویاهای اغراق‌آمیز، گرانش زمین را به چالش می‌گیرند و با آمیزه‌ای از آسمان و سازه، به ابعاد دیگر راه می‌گشایند....


وقتی که شهرهای خلاق آکنده از هنر خیابانی را مرور می‌کنید، شاید تهران اولین شهری نباشد که پیش چشم‌تان بیاید. ولی اگر از کنکاش در این محور خاورمیانه چشم پوشی کنید، بخت دیدن کارهای «مهدی قدیانلو» را از دست داده‌اید؛ هنرمندی که با خلق بیش از ۱۰۰نقاشی دیواری چشم‌انداز عجیب و غریبی به دیوارهای تهران بخشیده است.

قدیانلو تزیین دیوارهای بلند ساختمان‌های اداری تهران را حدود هشت سال پیش آغاز کرد، در جستجوی معماری مینی مالیستی و ترکیب آن با صحنه‌ای‌هایی سوررئال از جهان دیگر، فرای واقعیت روزمره.

تصاویر او مثل توالی رویاهای اغراق‌آمیز، گرانش زمین را به چالش می‌گیرند و با آمیزه‌ای از آسمان و سازه، به ابعاد دیگر راه می‌گشایند. همه تصاویر از تخیل «داستان بی‌پایان» خود مهدی قدیانلو سرچشمه می‌گیرند.

این هنرمند پرکار، امکانات هنر عام تهران را به ما می‌شناساند. قدیانلو در گفت و گوی خود با هافینگتون پست می‌گوید: «این‌جا در ایران، مثل بسیاری از کشورهای دیگر دنیا، هنر گرافیتی (نقاشی دیواری) غیر قانونی است. هنرمندان گرافیتی شبانه کار می‌کنند. ما شبکه زیرزمینی خوبی از طراحان هنر خیابانی داریم.» می‌گوید: «مثل دیگر رشته‌های هنری، شرایط اقتصادی هنرهای تجسمی و نقاشی برای هنرمندان به نسبت هشت سال پیش – در دوره احمدی نژاد کمی بهتر شده است ولی همه چیز به تحریم اقتصادی علیه غنی‌سازی هسته‌ای ایران بستگی دارد.»

ظاهرا توضیح عجیب و غریب او، اشاره به مجموعه عظیم هنرهای زیبا دارد که از آغاز انقلاب اسلامی، از نمایش محروم مانده و در انبار زیرزمین موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود.

اکنون موزه هنرهای معاصر می‌خواهد با گسترش امکانات خود، برخی از شاهکارهای کمتر دیده شده را (با آثاری از پیکاسو، ون گوک و مونه) در یک نمایشگاه دائمی به معرض دید بگذارد. با این همه نمایندگان موزه هنرهای معاصر از تحریم‌های بین‌المللی به عنوان یک مانع اقتصادی بر سر راه هنر و بودجه فرهنگی یاد می‌کنند و برچیده شدن تحریم‌ها به مذاکرات هسته‌ای بستگی دارد.

نمونه‌ای از آثار زیبای هنر خیابانی قدیانلو را در زیر ببینید: (مجموعه کامل تصاویر در اینجا منتشر شده است)

منبع: هافینگتون پست
ترجمه: ایران در جهان


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.