سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد هماهنگ ائمه جمعه از مخالفت روحانی با «بهشت فرستادن زورکی»...
» همصدایی بخشنامه‌ای تریبون‌های نمازجمعه سراسر کشور

انتقاد هماهنگ ائمه جمعه از مخالفت روحانی با «بهشت فرستادن زورکی»

چکیده : بررسی خطبه های امروز نماز جمعه در سراسر کشور نشان می دهد اعتراض یکصدا و هماهنگ به رئیس جمهور و ترغیب حکومت به فرستادن مردم به بهشت ولو با زور و شلاق!در دستور کار ائمه جمعه سراسر کشور قرار گرفته است...


کلمه – گروه اجتماعی: بررسی خطبه های امروز نماز جمعه در سراسر کشور نشان می دهد اعتراض یکصدا و هماهنگ به رئیس جمهور و ترغیب حکومت به فرستادن مردم به بهشت ولو با زور و شلاق! در دستور کار ائمه جمعه سراسر کشور قرار گرفته است.

به گزارش کلمه محوریت قرار دادن موضوع بهشت و جهنم رفتن مردم و ضدیت با سخنان اخیر حسن روحانی موضوع واحد خطبه های نمازجمعه سراسر کشور بوده است.

حسن روحانی رییس جمهور کشور در روزهای گذشته در سخنرانی خود در همایش بیمه همگانی گفته بود: این قدر در زندگی مردم مداخله نکنیم، ولو به خاطر دلسوزی ؛ بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان به زور و شلاق مردم را به بهشت برد.

وی با تاکید بر این که نباید مردم را بیهوده و بدون جهت نگران کرد و باید بگذاریم مردم راحت باشند، گفت: اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنید، ولو به خاطر دلسوزی؛ بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد. پیامبر (ص) شلاق در دست نداشت، پیامبر (ص) بشیر و نذیر بود و ما نیز باید بشیر و نذیر باشیم.همه باید کاری کنیم که آرامش در جامعه حاکم باشد.

پس از آن بود که ظاهرا انتقاد و ضدیت با این سخنان در دستور کار دفاتر ائمه جمعه قرار گرفت و نتیجه آن شد که امروز امامان جمعه همه از این حرف انتقاد کردند. هرچند که این انتقادها به نظر می رسد از دفتر مرکز و همچون موارد گذشته  با بخشنامه به آنان دیکته شده بود.

احمد خاتمی: ماموریت حکومت به بهشت بردن مردم است حتی اگر به زور شلاق باشد
خطیب نماز جمعه این هفته تهران در واکنش به سخنان رئیس جمهور گفت: مسئول محترمی گفته است به زور شلاق نمی توان مردم را راهی بهشت کرد، این جمله سه معنا دارد که ما یک معنی برداشت از آن را قبول داریم ولی دو معنی دیگر اشتباه است.

احمد خاتمی سپس افزود: بر اساس این معنا به صراحت می گویم که مجلس گناه، کار ضد فرهنگی است، چه این مجلس گناه تحت عنوان کنسرت موسیقی باشد و چه تحت عنوان دیگر، این که جوان ها را جمع کنیم، دخترها و پسرها را جمع کنیم و دخترها بزک کرده باشند یا حجاب بسیار بد داشته و پول بیت المال را خرج کنیم این گونه مراسم درست نیست. نگویید انتقاد نکنیم این لباس که ما پوشیده ایم لباس امر به معروف و نهی از منکر است. اگر شما نمی توانید مجلس بدون گناه ترتیب دهید خب ترتیب ندهید.

وی با بیان اینکه ما روی مسایل فرهنگی حساس هستیم ادامه داد: همه ائمه جمعه بر روی مسایل فرهنگی حساس هستند و البته موضع ما موضع مقام معظم رهبری است. مسئولان باید حمایت شوند اما این به معنای این نیست که امر به معروف و نهی از منکر نکنیم.

علم الهدی: با همه قدرت جلوی کسانی که قصد دارند جلوی بهشت رفتن مردم را بگیرند خواهیم ایستاد
تندترين واكنش به اين اظهارات متعلق به علم الهدي امام جمعه مشهد بود كه گفت: شلاق که سهل است با همه قدرت جلوی کسانی که مانع بهشت رفتن مردم شوند خواهیم ایستاد.

امام جمعه مشهد بدون نام بردن از رئیس جمهور به انتقاد پرداخت و گفت: اینکه می‌گوییم نمی‌خواهیم با شلاق مردم را به بهشت ببریم درست نیست چرا که اصلا مسیر فطری انسان‌ها بهشت است و اگر انسان‌ها با مسیر فطری خودشان حرکت کنند حتما به بهشت می‌روند و کار پیغمبر هم مبارزه با کسانی بود که قصد جلوگیری از رفتن مردم به بهشت را داشتند.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: شلاق که سهل است با همه قدرت جلوی کسانی که قصد دارند جلوی بهشت رفتن مردم را بگیرند خواهیم ایستاد.

عبدالکریم عابدینی: مردم بزودی رای خود را از کسانی که لیاقت آنها را نداشته باشند پس می گیرند
امام جمعه موقت قزوین هم در خطبه های امروز خود گفت: توصیه می‌کنیم اصرار نکنید مردم را به جهنم ببرید، همکار شیاطین نشوید و از آسیب رساندن به افکار قرآنی پرهیز کنید در غیر این صورت مردم آراء خود را از کسانی که لیاقت ندارند پس می‌گیرند.

حجت الاسلام عبدالکریم عابدینی مردم بزودی رای خود را از کسانی که لیاقت آنها را نداشته باشند پس می گیرند، ما انتظار نداریم که لیاقت کار انبیاء را داشته باشید زیرا کسانی که رسالت الهی را تبلیغ می کنند تنها از خدا ترس دارند اما انها که لیاقت ندارند در برابر هر قدرتی ذلت نشان می دهند و در برابر متدینین دست به گستاخی می زنند در حالی که باید در مقابل دشمن گستاخ باشند.

امام جمعه موقت قزوین کمی پا را فراتر گذاشته و اظهار داشت: انسان همواره گرایش دارد در مسیر فطرت، اخلاق و دین گام بردارد و فرستادن پیامبران و کتب الهی برای کمک به انسانها در مسیر فطرت است اما امروز افرادی که مسئولیت دارند و فکر می کنند مقامی پیدا کرده اند هر حرفی را در تریبونهای رسمی میزنند و به دین اسیب می زنند.

امام جمعه شهرستان بندرگز: باید گفت درهای جهنم را برای مردم باز نکنیم
امام جمعه شهرستان بندرگز هم گفت: امام(ره) در فرانسه گفتند حکومت اسلامی وظیفه دارد همه را به بهشت هدایت کند، آیت‌الله مکارم شیرازی سخن رئیس جمهور را نسنجیده دانستند و باید گفت درهای جهنم را برای مردم باز نکنیم.

امام جمعه موقت اصفهان: آقایان وزرا و مسئولان دولت برخی مواضع را برای دلخوشی جریان‌های اصلاح‌طلبی می‌گیرند
امام جمعه موقت اصفهان هم گفت: متاسفانه مسولان ما اصلاً تهاجم فرهنگی را جدی نگرفته‌اند و مثل اینکه متوجه این پیام نشده‌اند.

رهبر ادامه داد: من جمله “مردم خود انتخاب کنند” را اصلا قبول ندارم حتی اگر رییس جمهور کشور گفته باشد من به آقای روحانی هشدار می‌دهم و توصیه می‌کنم برای رضای لیبرال‌ها کاری نکنید که جامعه و بسیجیان فکر کنند که نظام اسلامی از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است. این جمله را امام(ره) در آغاز انقلاب نیز به مسئولان وقت توصیه کرده بودند.

وی به وزرای دولت یازدهم نیز به خصوص وزرای فرهنگ و علوم هشدار داد و گفت: آقایان وزرا و مسئولان دولت برخی مواضع را برای دلخوشی جریان‌های اصلاح‌طلبی می‌گیرند که مطمئن باشید چنین موضع‌گیری‌هایی برای خودتان ضرر دارد چراکه باید پاسخگوی جامعه و خدا باشید.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور: اگر اخلاق نباشد، جامعه به جهنم تبدیل می‌شود
اما در این میان سید رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور کمی محتاطانه تر سخن گفت و اشاره مستقیم را بر عهده همکاران خود در شهرهای مختلف گذاشته بود. او با کنایه پنهان تری مساله را عنوان کرد.

تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، امروز بعد از نماز جمعه در جمع نمازگزاران کرمان، افزود:همانگونه که آیت الله جعفری در خطبه‌ها اشاره فرمودند، به کسب مکارم و محاسن اخلاق در جامعه نیاز داریم.

وی خاطر نشان کرد: اگر اخلاق نباشد، جامعه به جهنم تبدیل می‌شود و اخلاق است که رایحه بهشتی را به مشام انسان‌ها می‌رساند و خشونت‌های زندگی را به نرمی تبدیل می‌کند.

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران افزود: پیامبر اسلام نیز فلسفه بعثت خود را کامل کردن اخلاق در جامعه اسلامی عنوان کرده‌اند و خطبه‌های نماز جمعه جایگاه مناسبی برای بیان تذکرات اخلاقی است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.