سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازگشت «ایران فردا»؛ سه سال پس از عروج غم انگیز سحابی ها...

بازگشت «ایران فردا»؛ سه سال پس از عروج غم انگیز سحابی ها

چکیده : خرداد ماه سه سال پیش در اندوه و ناباوری سه نفر از فعالان سیاسی و ملی مذهبی و مطبوعاتی به دیار باقی شتافتند و حالا در حالی مراسم سومین سالروز درگذشت مهندس عزت الله سحابی و شهادت هاله سحابی در منزل مهندس سحابی در لواسان برگزارشد، که مجله ایران فردا یادگار عزت الله سحابی دوباره به میان علاقمندش برگشته است...


کلمه – گروه اجتماعی: نشریه ایران فردا بعد از ۱۴ سال  به دنیای مطبوعات ایران بازگشت اما جای سه نفر از اعضای اصلی آن برای همیشه خالی است.

به گزارش کلمه خرداد ماه سه سال پیش در اندوه و ناباوری سه نفر از فعالان سیاسی و ملی مذهبی و مطبوعاتی به دیار باقی شتافتند و حالا در حالی مراسم سومین سالروز درگذشت مهندس عزت الله سحابی و شهادت هاله سحابی در منزل مهندس سحابی در لواسان برگزارشد، که مجله ایران فردا یادگار عزت الله سحابی دوباره به میان علاقه مندانش برگشته است.

در مراسم سالروز درگذشت سحابی ها اعضای شناخته شده نهضت آزادی ایران و شورای فعالان ملی مذهبی، فعالان سیاسی، روزنامه نگاران، دانشجویان و تعدادی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی حضور داشتند. حضار علاوه بر این بر سر مزار این دو نفر نیز حاضر شدند و ادای احترام کردند.

به گزارش سایت ملی مذهبی، در این مراسم محمدمهدی جعفری از زندگی مبازراتی مهندس سحابی، اکرم مصباح از دوستان شهید هاله سحابی از حضور وی در جبهه به عنوان پرستار، مرضیه مرتاضی لنگرودی از ابعاد شخصیتی و فکری هاله سحابی و آسیه شامخی دختر شهید هاله سحابی از خصوصیات اخلاقی مادرش و خاطراتی از او سخن گفته اند.

در این مراسم که اجرای آن بر عهده حمید احراری از اعضای شورای فعالان ملی مذهبی بوده احسان شریعتی به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم از حضار خواسته است به پاس صبوری و ایستادگی زری عطایی همسر مهندس سحابی حضار بایستند و دست بزنند.

مراسم تشییع مهندس سحابی با حضور گسترده نیروهای امنیتی و نظامی در سال ۹۰ برگزار شد. با وجود درخواست خانواده سحابی عاملان قتل شهید هاله سحابی معرفی نشدند و در محکمه عادلانه محاکمه نشدند.

حالا سه سال پس از آن خرداد تلخ مجله “ایران فردا” پس از سالها توقیف دوباره منتشر شده است.

ایران فردا نشریه‌ای نزدیک به جریان ملی مذهبی و روشنفکری دینی بود که از خرداد ۱۳۷۱ به مدیرمسوولی مهندس عزت‌الله سحابی و سردبیری رضا علیجانی منتشر می‌شد. این نشریه ابتدا بصورت دوماهنامه، سپس ماهنامه و آنگاه هفته‌نامه منتشر شد.

ایران فردا از مهمترین نشریات جریان روشنفکری دینی و البته منتقد حکومت در دوران پیش از دوم خرداد بود و در جریان توقیف غیر قانونی و فلّه ای مطبوعات در اردیبهشت ۱۳۷۹ تعطیل شد.

مجموعه سرمقاله‌های مهندس سحابی در ایران فردا در کتابی با عنوان «سرمقاله‌هایی برای ایران فردا» توسط انتشارات قلم منتشر شده که تا سال ۱۳۸۵ به چاپ ششم رسید.

حسن یوسفی اشکوری، تقی رحمانی، محمد ملکی، هدی صابر و مجید شریف از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان مجله ایران فردا بودند.

در شماره جدید ایران فردا پس از این سالها مطالبی به مناسبت سالگرد وفات مهندس سحابی و همچنین در مورد تحولات سیاسی ایران و بحث هدفمندی یارانه ها مقالاتی منتشر شده است.

در شماره نخست این نشریه مباحث مربوط به میزگردی تحت عنوان رشد طبقه متوسط اقتصادی در سایه قدرت با حضور محسن رنانی و حمید رضا جلایی پور منتشر شده است.

همچنین احسان شریعتی و محمد بسته نگار در مورد نسل چهارم روشنفکری دینی نقطه نظرات خود را در قالب گفت و گو بین کرده اند.

سعید لیلاز نیر در تاثیر منفی شکست هدفمندی یارانه ها بر وضعیت فقرا نوشته است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.