سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
» پیروزی 92 درصدی ژنرال سیسی در انتخابات ریاست جمهوری

بازگشت نظامیان مصری به قدرت

چکیده :نتیجه انتخابات مصر اعلام شد، ژنرال عبد الفتاح سیسی توانست 92 درصد رای ها را بدست آورد. به این ترتیب صندلی ریاست جمهوری مصر پس از 3 سال دوباره در اختیار نظامیان قرار گرفت. اگر چه تا پیش از اعلام نتایج انتخابات نیز کسی شک نداشت که سیسی، رئیس ارتش مصر در انتخابات برنده خواهد شد....


کلمه- گروه بین الملل: نتیجه انتخابات مصر اعلام شد، ژنرال عبد الفتاح سیسی توانست 92 درصد رای ها را بدست آورد. به این ترتیب صندلی ریاست جمهوری مصر پس از 3 سال دوباره در اختیار نظامیان قرار گرفت. اگر چه تا پیش از اعلام نتایج انتخابات نیز کسی شک نداشت که سیسی، رئیس ارتش مصر در انتخابات برنده خواهد شد.

حدود 3 سال پیش موج انقلاب های بهار عربی از تونس آغاز شد و به مصر رسید، در سال 2011 اعتراضات سراسری مردم مصر باعث شد محمد حسنی مبارک پس از سی سال از ریاست جمهوری استعفا دهد. حسنی مبارک پیش از ریاست جمهوری فرمانده نیروی هوایی مصر بود.

حالا پس از سه سال نظامیان دوباره به قدرت بازگشته اند. سیسی در مصاحبه‌ای که پیش از انتخابات کرد گفت که بیش از ۴۰ میلیون رای از میان ۵۴ میلیون نفر واجدان شرایط رای دادن را به دست می‌آورد. اما نتایج از پیش بینی های سیسی هم بهتر شد. او توانست ۹۲ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و با تفاوتی معنادار از رقیب چپ‌گرایش، حمدین صباحی پیشی بگیرد.

حمدین صباحی پس از اعلام نتایج اعلام کرد که نتیجه انتخابات را می پذیرد و البته اضافه کرد که این انتخابات از ابتدا نبردی نابرابر بوده زیرا تمامی امکانات دولتی در اختیار ژنرال سیسی بود.

عامل اصلی اعتراضات مردم مصر از سال 2011 تا کنون مسائل اقتصادی است. پس از سقوط مبارک و در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از انقلاب، محمد مرسی از اعضای حزب اسلامگرای اخوان المسلمین پیروز شد. از سوی دیگر اخوان المسلمین توانستند اکثریت کرسی های پارلمان مصر را بدست آورند، اما دولت اسلامگرای اخوان المسلمین نتوانست مشکلات اقتصادی مردم را حل کند و شرایط حتی از دوران مبارک نیز بدتر شد.

نابسامانی اقتصادی و از سوی دیگر تلاش اخوان المسلمین برای تغییر قانون اساسی و افزایش اختیارات رئیس جمهور باعث شد که معترضان مصری بار دیگر به خیابان ها بیایند و خواستار برکناری مرسی شوند. پس از ماه ها اعتراض عمومی ارتش مرسی را برکنار و او را روانه زندان کرد.

اگر چه اکثر رسانه های خبری دنیا این اقدامات ارتش را کودتا می نامند. اما برخی از تحلیلگران معتقدند به دلیل حمایت گسترده مردم از ارتش نمی توان این اتفاقات را کودتا نامید. ژنرال سیسی فرمانده ستاد مشترک ارتش مصر پس از برکناری مرسی اعلام کرد که به زودی انتخابات جدیدی برگزار کرده و اختیار کشور را به دولت منتخب مردم واگزار خواهد کرد. اما اعلام نامزدی سیسی در انتخابات و پیروزی او، نگرانی های بسیاری در مورد آینده مصر ایجاد کرده است.

بر اساس آماری که ستاد انتخاباتی سیسی اعلام کرده در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در مصر تنها ۴۴ درصد از واجدین شرایط شرکت کردند. زیرا حامیان اخوان المسلمین و چند گروه‌ لیبرال و سکولار در مصر این انتخابات را تحریم کرده بودند.

دولت موقت نظامی مصر از تمام ابزارهای ممکن استفاده کرد تا مردم را به پای صندوق‌های رای بکشاند؛ از اعلام جریمه ۵۰۰ پوند مصر (۵۱ یورو) برای کسانی که در انتخابات شرکت نکنند تا تمدید زمان رای‌گیری از یک روز به سه روز. همچنین دولت اتوبوس‌هایی را برای رفت و آمد رای‌دهندگان در نظر گرفته بود که به طور رایگان افراد را از خانه‌هایشان تا محل‌های رای‌گیری برده و باز می‌گرداندند.

این در حالی است که میزان مشارکت در انتخابات سال ۲۰۱۲ که منجر به پیروزی محمد مرسی شده بود نیز پایین بود در دور اول انتخابات سال 2012 تنها 46 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و در دور دوم مشارکت تنها ۵۲ درصد بود.

به گزارش دویچه وله، بر اساس آماری که ستاد انتخاباتی سیسی اعلام کرده، او تا روز پنج‌شنبه ۲۳ میلیون و ۳۸۰ هزار رای به دست آورده است. این رقم از هر دو انتخابات قبلی مصر بیشتر است؛ محمد مرسی با ۱۳ میلیون رای رئیس‌جمهور شد و گروه اخوان‌المسلمین نیز در انتخابات پارلمانی مصر ۱۸ میلیون رای آورد.

طرفداران سیسی معتقند که یک نظامی می‌تواند بعد از سه سال ناآرامی‌های خونبار، ثبات بیشتری برای مصر به ارمغان آورد. ژنرال سیسی در مبارزات انتخاباتی‌اش وعده داده بود که مشکلات اقتصادی را رفع می‌کند و قدم‌های بزرگی برای مصر برمی‌دارد. او اعلام کرده که حمایت‌های دولت از بخش اقتصادی را ادامه خواهد داد و با پروژه‌های عظیم حمایتی دولت، شغل‌های زیادی به وجود آورده و قیمت‌ها و بازار را تعدیل خواهد کرد. در عین حال او تصریح کرده است که به همکاری‌هایش با بخش خصوصی نیز ادامه خواهد داد.

به گزارش بی بی سی، همزمان با اعلام نتایج شمارش اکثر صندوق‌های رای در مصر که از پیروزی قاطع فرمانده سابق ارتش این کشور، عبدالفتاح سیسی حکایت دارد، آمریکا اعلام کرده دموکراسی فقط برگزاری انتخابات نیست و کاخ سفید نگران اوضاع سیاسی در مصر است. جن ساکی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه (۲۹ مه – هشتم خرداد) گفت: ما هنوز منتظر اعلام نتیجه رسمی و نهایی هستیم؛ مثل همه موارد مشابه. ولی بیش از پیش نگران شرایط سیاسی محدود قبل از انتخابات هستیم و تاثیر این شرایط بر فراگیر بودن دولت آینده مصر و ثبات در این کشور. شرایطی مثل بازداشت‌های سیاسی و محدود کردن آزادی رسانه‌ها. دموکراسی، صرفا انتخابات نیست.

در طول یکسال گذشته و از زمان سرنگونی دولت آقای مرسی، اخوان‌المسلمین که حامی او بود، به‌شدت سرکوب شده است و در جریان اعتراضات و درگیری‌های بعد از برکناری محمد مرسی، بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته و ۱۶ هزار نفر دستگیر شدند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.