سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یک خبر و دو حکم؛ رفع فیلتر شدن سایت دانا و ادامه توقیف روزنامه قانون...
» یک بام و دو هوای دستگاه قضا

یک خبر و دو حکم؛ رفع فیلتر شدن سایت دانا و ادامه توقیف روزنامه قانون

چکیده :در حالی که مدیران روزنامه قانون تفهیم اتهام شدند و به خبرنگاران این روزنامه اعلام شده که امیدی به بازگشت روزنامه نداشته باشند، مدیرمسئول پایگاه اطلاع رسانی دانا که 17 اردیبهشت ماه سال جاری مسدود شده بود، گفت: با پیگیری‌های قانونی انجام شده، پایگاه اطلاع رسانی دانا رفع فیلتر شد....


کلمه – گروه خبر: در حالی که مدیران روزنامه قانون تفهیم اتهام شدند و به خبرنگاران این روزنامه اعلام شده که امیدی به بازگشت روزنامه نداشته باشند، مدیرمسئول پایگاه اطلاع رسانی دانا که 17 اردیبهشت ماه سال جاری مسدود شده بود، گفت: با پیگیری‌های قانونی انجام شده، پایگاه اطلاع رسانی دانا رفع فیلتر شد.

دادستانی تهران به دلیل انتشار مطلب “سردار رویانیان با وثیقه ۱۰۰ میلیارد تومانی آزاد شد” در روزنامه قانون که به نقل از خبرگزاری دانا بوده، آن را کذب و از مصادیق نشر اکاذیب دانسته و دستور توقیف روزنامه را صادر کرده بود.

مقداد ذکی‌زاده از رفع فیلتر پایگاه اطلاع رسانی دانا خبر داد و اظهار داشت: پایگاه اطلاع‌رسانی دانا با پیگیری‌‌های قانونی مسئولان رفع فیلتر شد.

وی یادآور شد: پس از صحبت و ارائه مستندات لازم این شبکه اطلاع‌رسانی رفع فیلتر شد.

فارس در این زمینه گزارش داده که در تاریخ 15 اردیبهشت سال جاری روزنامه قانون از سوی دادستانی توقیف شد اما در کمال تعجب همکاران این روزنامه با یک بزرگنمایی مدعی شدند که دلیل توقیف روزنامه انتشار خبر آزادی رویانیان به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا بوده است در نتیجه هفدهم اردیبهشت، پایگاه اطلاع رسانی «دانا» توسط دستگاه قضایی، فیلتر شد.

همان روزها عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در حاشیه نشست رؤسای کل دادگستری‌های‌ کشور در جمع خبرنگاران نیز گفته بود که همزمان با دستور توقیف روزنامه قانون سایت خبری دانا نیز فیلتر شده است.

روز 18 اردیبهشت هم علی مطهری نماینده مجلس و عضو هیأت نظارت بر مطبوعات با اشاره به توقیف روزنامه قانون از طرف دادستانی انقلاب اسلامی، از رئیس‌جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست که از طریق هماهنگی با قوه قضائیه، مانع از توقیف بی‌رویه مطبوعات شوند.

علی مطهری در گفت وگو با خانه ملت، با بیان علل توقیف روزنامه قانون گفت: ظاهراً انتشار یک مطلب طنز و خبر آزادی محمد رویانیان مدیر عامل سابق باشگاه پرسپولیس که به نقل از سایت دانا – وابسته به دانشگاه امام صادق(ع) – منتشر شده، دلیل توقیف این روزنامه از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه بوده است.

این نماینده مجلس، سیاست‌های موجود در قبال مطبوعات را «یک بام و دو هوا» خواند و گفت: چگونه است که دو رسانه گزارشی را منتشر کرده‌اند اما تنها با یکی از آنها برخورد می‌شود، آن هم رسانه‌ای که خبر را به نقل از رسانه اولی منتشر کرده است. این رفتار شائبه بهانه‌جویی را به ذهن متبادر می‌کند.

مطهری در پایان تاکید کرد: باید این ناهماهنگی میان هیأت نظارت بر مطبوعات و دادسرای فرهنگ و رسانه و کارگروه تشخیص مصادیق جرایم رایانه‌ای از بین برود و راهش این است که کل مسائل مربوط به مطبوعات و سایت‌های خبری در هیأت نظارت بر مطبوعات متمرکز شود. برداشت درست از قانون نیز همین را می‌گوید.

در همین باره سایت دانا در بیانیه ای حضور دوباره خود را در عرصه خبر اعلام کرده و در ادعایی عجیب دلیل فیلتر شدن خود را نه انتشار خبری درباره ی رویانیان که مسائل داخل عنوان کرده است:

بار دیگر شبکه اطلاع‌رسانی دانا در دسترس مخاطبان است و متعهد است در راه عزت و اتحاد مسلمین و پیگیری آرمان‌های انقلاب مردمی ایران اسلامی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و هرگز دست خود را در دست کسانی که منافع ملت ایران اسلامی را هدف گرفته اند قرار ندهد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی دانا، بیش از یک سال از فعالیت تأثیر گذار شبکه اطلاع رسانی دانا در فضای مجازی می گذشت که در روز سه شنبه 16 اردیبهشت ماه سال جاری به دنبال انتشار یک خبر در خصوص آزادی رویانیان، مدیر عامل سابق پرسپولیس و مدیر اسبق ستاد سوخت در رسانه هایی که عمدتاً گرایش اصلاح‌طلبانه داشتند، این سایت با کسب خبر آزادی این شخص، این خبر را باز نشر کرد.

در پی توقیف یکی از روزنامه ها، هجمه رسانه‌ای سنگینی از سوی رسانه های همسو با این روزنامه و حتی رسانه های معاند همچون بی بی‌سی علیه شبکه اطلاع رسانی دانا به راه افتاد و اعلام شد که منبع اصلی و اولیه انتشار این خبر، شبکه اطلاع‌رسانی دانا بوده است.

بی بی سی در این باره نوشته است: “مسئولان همان روزنامه همچنین می گویند که منبع خبر “آزادی رویانیان” که بر روی صفحه نخست شماره روز گذشته این روزنامه منتشر شد، شبکه اطلاع رسانی دانا بود؛ اما به گفته این روزنامه، اینکه این روزنامه به این دلیل توقیف می‌شود و به سایت منتشر کننده خبر کوچکترین تذکری داده نمی‌شود “جای تعجب دارد”.

در هر حال به فاصله چند ساعت پس از توقیف روزنامه یاد شده، شبکه اطلاع رسانی دانا نیز با دستور مقام محترم قضایی در روز چهارشنبه 17 اردیبهشت ماه سال جاری مسدود شد.

نکته جالب توجه این است که بعد از مسدود شدن شبکه اطلاع‌رسانی دانا، رویکرد رسانه‌های همسو با این روزنامه و حتی شبکه‌ها و احزاب معاند همانند بی‌بی‌سی و انجمن دفاع از آزادی مطبوعات تغییر کرد و توقیف روزنامه یادشده وشبکه اطلاع رسانی دانا را دستاویزی جهت تضعیف قوه محترم قضائیه نموده و به حمایت از شبکه اطلاع رسانی دانا پرداختند.

در ادامه این ماجرا مسئولان شبکه اطلاع رسانی دانا با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود و از جمله با مصاحبه با خبرگزاری فارس و مشرق ضمن تبری از شبکه‌ها و احزاب معاند موصوف اعلام نمودند که موضوع توقیف این شبکه امری داخلی است که در چارچوب قوانین موضوعه قابل پیگیری است.

در این میان بسیاری از منابع اولیه خبر آزادی رویانیان با حذف خبر از خروجی های سایت خود به فعالیت خویش ادامه داده و همچنان به دنبال گره زدن دو رسانه شبکه اطلاع‌رسانی دانا و این روزنامه تلاش کردند تا این دو رسانه را در یک مسیر جلوه دهند.

امروز با گذشت بیش از 20 روز از مسدود شدن شبکه اطلاع رسانی دانا و با پیگیری های قانونی مسئولان این سایت، بالاخره این سایت رفع توقیف شد و دوباره فعالیت خود در مسیر قبلی که همان خط انقلاب اسلامی است را آغاز کرده و مصمم است تا تمام تلاش خود را در دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی تحت نظر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) انجام دهد.

شبکه اطلاع رسانی دانا و مسئولان آن یکبار دیگر تاکید می کنند که به هیچ وجه به دنبال جریان سازی خلاف واقع نیستند و در درجه اول به مصالح کشور و انقلاب اسلامی توجه می کنند تا مبادا رسانه های معاند و ضد نظام بتوانند نقشه های پلید خود را عملی کنند.

اکنون بار دیگر شبکه اطلاع‌رسانی دانا در دسترس مخاطبان است و متعهد است در راه عزت و اتحاد مسلمین و پیگیری آرمان‌های انقلاب مردمی ایران اسلامی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و هرگز دست خود را در دست کسانی که منافع ملت ایران اسلامی را هدف گرفته اند قرار ندهد.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.