سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شهرام ناظری: کسانی در دولت قبل اجازه نمی‌دانند حتی نام شاهنامه مطرح شود...

شهرام ناظری: کسانی در دولت قبل اجازه نمی‌دانند حتی نام شاهنامه مطرح شود

چکیده :طی هشت سال گذشته متاسفانه افرادی در بدنه فرهنگی دولت بودند که اجازه نمی دادند حتی نام شاهنامه مطرح شود و من بیشترین اجراهایم را در حوزه موسیقی بر اساس شاهنامه در طی این هشت سال در کشورهای آمریکا، ژاپن و فرانسه به صحنه بردم....


خواننده پیشکسوت موسیقی سنتی ایران با بیان آنکه شاهنامه شناسنامه آیین و هویت مردمان ایران زمین است خاطرنشان کرد: خوشحالم که در دولت جدید از هر سو که برای پاسداشت فرهنگ کشور گام برمی داریم با نسیمی مسرت بخش و امیدوار کننده مواجه می شویم.

به گزارش ایرنا، شهرام ناظری در آیین گرامیداشت جشن روز ملی فردوسی و اعطای سند رسمی هنر نقالی در یونسکو که َشامگاه جمعه (26 اردیبهشت ماه) در سالن تئاترشهر برگزار شد با بیان آنکه طی هشت سال گذشته اجازه داده نمی شد که بر اساس شاهنامه فردوسی دست به خلق و تولید آثار هنری بزنیم گفت: 30 سال پیش هم وقتی برای اولین بار بر اساس شاهنامه حکیم توس کار موسیقایی انجام دادم صرفا علاقه قلبی من پشتوانه راهم بود.

وی ادامه داد: طی هشت سال گذشته متاسفانه افرادی در بدنه فرهنگی دولت بودند که اجازه نمی دادند حتی نام شاهنامه مطرح شود و من بیشترین اجراهایم را در حوزه موسیقی بر اساس شاهنامه در طی این هشت سال در کشورهای آمریکا، ژاپن و فرانسه به صحنه بردم.

خواننده آلبوم های موسیقایی خط سوم و آتش در نیستان با بیان آنکه شاهنامه فردوسی نه تنها پاسدار زبان پارسی که در حقیقت هویت و شناسنامه آیین و کیش مردمان ایران زمین است تاکید کرد: امروز که شاهد بزرگداشت روز فردوسی سراینده شاهنامه هستیم بخش بزرگی از سالن خالی است اما وقتی پای فوتبال به میان باشد آن زمان است که جمعیت مشتاق از همه جا به سمت مکان مورد نظر هجوم می آورد؛ این مساله یک آسیب فرهنگی است که باید به آن رسیدگی شود.

وی افزود: شاهنامه حیثیت و شرف و حریت ایران و ایرانی است و خوشحالم که در دولت یازدهم بوی حرمت و جدیت فرهنگ از هر سو که حرکت می کنی به مشام می رسد و امیدوارم طی سالیان آینده بتوانیم کارهایی ریشه ای و اساسی برای جا انداختن شاهنامه در فرهنگ ایرانیان امروز انجام دهیم.

شوالیه آواز موسیقی ایران خاطرنشان کرد: آنچه امروز باید به آن ارج گذاشت، ایستادگی نقالان در فضایی است که به سختی و با عشق مشغول روشن نگاه داشتن شعله ای کم سو از شاهنامه هستند. امیدوارم در دولت یازدهم روزی مثل دهه های پیشین بار دیگر پیش آید که شاهنامه خوانی متداول شود چرا که اگر امروز نتوانیم این رشته های فرهنگی را حفظ کنیم، جامعه دچار بی فرهنگی می شود.

ناظری با اشاره به این مساله که در 100 سال اخیر هیچ خواننده مطرحی دست روی شاهنامه نگذاشته است خاطرنشان کرد: از مسئولان وزارت ارشاد و بنیادهایی که در راه حفظ حرمت شاهنامه و پاسداشت نقالی ایران قدم هایی برداشته اند سپاسگزارم و امیدوارم روزی شاهنامه در جای جای وطن ما یعنی ایران طنین انداز شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.