سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آقایان سپاهی! راه نفس مردم را نبندید؛ جیبتان را از جای دیگری پر کنید...
» چرا بر تولید بنزین آلوده در پتروشیمی ها اصرار دارند؟

آقایان سپاهی! راه نفس مردم را نبندید؛ جیبتان را از جای دیگری پر کنید

چکیده :آقایان کیهانی! و برادران سپاهی! پایتان را از روی گلوی مردم بردارید. بگذارید نفس بکشند. مردم تهران و شهرهای بزرگ و صنعتی کشور، زمستان گذشته نسبت به چهار سال قبل، هوای پاکی را تنفس کردند. امسال هم از اول سال تا حالا هنوز روزی نیامده که هوای تهران ناسالم باشد؛ کاملا برخلاف سالهای قبل. اما ظاهرا برخی چشم دیدن نفس راحت مردم را ندارند. دلواپس مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نمی شوند، اما منافعشان که به خطر می افتد از هیچ تلاشی برای بازگرداندن آن دریغ نمی کنند؛ حتی به بهای منافع ملی و سلامت مردم....


کلمه – مهرداد طباطبایی:

1 . خانم ابتکار برافروخته است. دروغگویی صداوسیما طاقتش را طاق کرده. تیتراژ برنامه مناظره روز جمعه شبکه یک سیما را دیده که در آن ادعا شده موضوع آلودگی بنزین تولید داخل را اولین بار منابع آمریکایی در سال 1391 مطرح کردند. معصومه ابتکار اما لینک مصاحبه سال 90 خود را در وبلاگش گذاشته که دروغ بودن ادعای صداوسیما را به وضوح نشان می دهد. اولین گزارش کلمه در این باره اما یک سال قبل از آن منتشر شد، در سیزدهم مهر 1389: خودکفایی به بهای سرطان‌زایی.

2 . کیهان عصبانی است. نوشته بنزین دوره احمدی نژاد آلوده نبود و بنزین دوره روحانی آلوده است! تصمیم دولت برای واردات بنزین به جای استفاده از بنزین پتروشیمی ها، کیهانیان را عصبانی کرده است. آنها مدعی اند که واردات بنزین باعث خروج ارز از کشور می شود، حال آنکه خوب می دانند دولت برای این منظور از ارزهایی که امکان ورود آنها به کشور سلب شده استفاده می کند. مدعی آلوده بودن بنزین وارداتی می شوند! اما نمی گویند که چرا در چهار سال گذشته در برابر مرگ صدها نفر بر اثر آلودگی ناشی از توزیع بنزین های سرطان زا سکوت کردند. عصبانیتشان در کنار قرائن دیگر نشان می دهد یک جایی، منفعتی زیر سوال رفته و سود کلانی از دست رفته است که اینطور به بهانه بنزین از ولایت و ملیت و استقلال و خودکفایی خرج می کنند.

3 . یک روز پس از انتشار سرمقاله بنزینی در کیهان، برنامه مناظره صداوسیما هم به موضوع واردات بنزین می پردازد. علاوه بر تیتراژی که دروغش صدای رئیس سازمان محیط زیست را درآورده، مسئولان دولت قبل و وابستگان آنها هم به برنامه آمده اند تا دروغ های قبلی را تکرار کنند. ادعا می شود که بنزین پتروشیمی ها مطابق استاندارد بوده؛ درست خلاف آنچه سازمان رسمی متولی محیط زیست می گوید. ادعا می شود بنزین وارداتی، یورو2 است؛ در حالی که یورو4 است. ادعا می شود بنزین پتروشیمی در تهران استفاده نشده، حال آنکه حتی مسئولان دولت قبل هم به این استفاده اعتراف کرده بودند. ادعا می شود که بنزین از چین وارد می شود، آن هم یک روز پس از تکذیب این ادعا توسط مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت پالایش و پخش. سوال برنامه هم کاملا سوگیرانه است، و با این حال بیش از نیمی از پاسخگویان حاضر می شوند به “واردات بنزین و توزیع به نرخ بین المللی” رای دهند تا سیاست های دولت قبل را تایید نکرده باشند.

4 . بر فرض که بنزین پتروشیمی ها بتواند استاندارد شود و قابل مصرف باشد. با تصمیم دولت برای اینکه موقتا از بنزین های آلوده فعلی استفاده نکند و به جای آن ارزهای توقیف شده را خرج وارد کردن بنزین سالم تر کند، چه ثلمه ای به اسلام وارد می شود؟! و جز حساب های بانکی آقایان صاحب پتروشیمی، که از کار خود و ارزآوری بابت آن هم غافل مانده اند و درگیر تولید و فروش انبوه بنزین شده اند، چه ضرری به کشور می رسد؟ اینکه مدام گفته می شود ظرفیت پتروشیمی ها، مگر حالا قرار است با افزایش موقت حجم واردات – تا راه نفس مردم باز شود – ظرفیتی از بین برود؟

5 . مردم تهران و شهرهای بزرگ و صنعتی کشور، زمستان گذشته نسبت به چهار سال قبل، هوای پاکی را تنفس کردند. امسال هم از اول سال تا حالا هنوز روزی نیامده که هوای تهران ناسالم باشد؛ کاملا برخلاف سالهای قبل. اما ظاهرا برخی چشم دیدن نفس راحت مردم را ندارند. دلواپس مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نمی شوند، اما منافعشان که به خطر می افتد از هیچ تلاشی برای بازگرداندن آن دریغ نمی کنند؛ حتی به بهای منافع ملی و سلامت مردم. مثال آشکارش دو هفته پیش بود که به محض اعلام رسمی سرطان زا بودن بنزین پتروشیمی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست، خبرگزاری وابسته به سپاه اعتراض کرد. سازمان محیط زیست با اشاره به نتایج تکان دهنده آزمایش های انجام شده روی بنزین تولید داخل، اعلام کرده بود که در هیچ جای دنیا از حلال های تولید پتروشیمی ها به عنوان سوخت استفاده نمی کنند، چون سرطان زا است. اما خبرگزاری تسنیم یک اطلاعیه شش بندی بدون امضا منتشر کرد که در آن به استناد مواضع مدیران دولت احمدی نژاد، گزارش سازمان محیط زیست رد شده بود.

6 . بخش قابل توجهی از صنایع پتروشیمی کشور در دست مجموعه هایی است که به نحوی وابسته به سپاه هستند. می توان درک کرد که وقتی سرداران سپاه و روحانیان حامی آنها می گویند تحریم ها یک موهبت الهی است، از چه سخن می گویند. بخش قابل توجهی از سود این تحریم ها راهی جیب آنها شده، و به ازای آن شهروندان بسیاری هم راهی قبرستان شده اند؛ چه آنهایی که از عهده تامین دارو بر نیامده اند چون ارز دارو خرج واردات پورشه شد، و چه آنها که هوایی را تنفس کرده اند که میزان بنزن آن بیش از دو برابر حد استاندارد بوده است. اگر کسی بگوید خون مردم را در شیشه کرده اند و به جیب مبارک ریخته اند، دروغ نگفته. تازه می گویند خصوصی هستیم و سودش به جیب خودشان می رود، اما انتظار دارند سوختشان را دولت با هزینه کمتر تامین کند. وقتی نمی شود هم با دلارهایشان بازار ارز را به هم می ریزند … و مگر کسی جرئت دارد وابستگان سپاه را به جرم اخلال در نظام اقتصادی محاکمه کند؟!

7 . دروغ بزرگی است که می گویند بنزین پتروشیمی ها ارزان تر از بنزین وارداتی در می آید. حتی اگر بر فرض، بنزین تولید داخل آلاینده هم نبود، باز به صرفه تر بود که دولت نیاز کشور را از محل واردات تامین کند تا پتروشیمی ها. این را از سخنان چند روز قبل معاون وزیر نفت می توان فهمید، که حتی ادعای دیگر مدعیان مبنی بر مصرف نشدن ارز در بنزین پتروشیمی ها را هم رد کرده. او گفته است: “ما به واحدهای پتروشیمی، برای تولید بنزین (اکتان افزا) 90 دلار بیشتر از رقمی که می توانیم از خارج بنزین بخریم پول می دهیم. بصورت دلاری هم می دهیم. از طرفی برخی با جنجال آفرینی می خواهند کار بزرگی که در تهران، کرج و اراک انجام شده است را به محاق ببرند. از اسفند پارسال در این سه شهر فقط بنزین با استاندارد یورو 4 توزیع شده است. کیفیت بنزین تهران، اراک و کرج مطابق با کیفیت بنزین درآمریکا و اروپاست. حاضرم هر کس می خواهد برود تست بگیرد پولش را هم من می دهم.”

8 . آقایان کیهانی! و برادران سپاهی! پایتان را از روی گلوی مردم بردارید. بگذارید نفس بکشند. هیاهو و هوچی گری شما و سوء استفاده تان از اعتقادات و ارزش ها، همه را خسته کرده. اگر می خواهید جیبتان را هم پر کنید سراغ جای دیگری بروید. شرط انصاف که هیچ، شرط انسانیت هم نیست که بیش از این بخواهید با تحریم ها کاسبی کنید. اگر هم می کنید، لااقل این جاها که کار به حیات مردم می کشد، از کاسبی دست بکشید. کاسب های قدیم، وقتی یک مرده را در خیابان تشییع می کردند، کرکره مغازه ها را تا نیمه پایین می کشیدند. شما برای جان مردم نه، لااقل برای کار خودتان اینقدر حرمت قائل نیستید که مرگ هموطنتان را می بینید و دست از سودجویی بر نمی دارید؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.