سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه انجمن اسلامی معلمان ایران به مناسبت بزرگداشت روز معلم...

بیانیه انجمن اسلامی معلمان ایران به مناسبت بزرگداشت روز معلم

چکیده :انجمن اسلامی معلمان ایران به مناسبت روز معلم طی بیانیه ای خطاب به دولت حسن روحانی نوشته اند: انجمن ها، تشکل‌ها، سازمان های معلم نهاد و معلمان در راستای حمایت از «دولت تدبیر و امید» و به سامان رساندن نابسامانی‌های شکل گرفته در دولت‌های نهم و دهم هر چه در توان داشته و دارند، صادقانه و امیدوارانه به صحنه آورده همچنین از دولتمردانِ مجرب و شخصِ ریاست محترم جمهور متقابلا انتظار می‌رود بر اساس وعده‌های داده شده کارسازی مجدانه و حمایتِ خویش را از قاطبه‌ فرهنگیان و تشکل‌هایِ مستقلِ معلم نهاد به صحنه آورند و روحیه‌ تدبیر و امید جمعی و فراگیر را سرعت و ارتقا بخشند....


انجمن اسلامی معلمان ایران به مناسبت روز معلم طی بیانیه ای خطاب به دولت حسن روحانی نوشته اند: انجمن ها، تشکل‌ها، سازمان های معلم نهاد و معلمان در راستای حمایت از «دولت تدبیر و امید» و به سامان رساندن نابسامانی‌های شکل گرفته در دولت‌های نهم و دهم هر چه در توان داشته و دارند، صادقانه و امیدوارانه به صحنه آورده همچنین از دولتمردانِ مجرب و شخصِ ریاست محترم جمهور متقابلا انتظار می‌رود بر اساس وعده‌های داده شده کارسازی مجدانه و حمایتِ خویش را از قاطبه‌ فرهنگیان و تشکل‌هایِ مستقلِ معلم نهاد به صحنه آورند و روحیه‌ تدبیر و امید جمعی و فراگیر را سرعت و ارتقا بخشند.

متن بیانیه انجمن اسلامی معلمان ایران به مناسبت روز معلم که در تارنمای این تشکل آمده، به شرح زیر است:

«من علّمنی حرفاً فقد صیّرنی عبداً»

گرامی باد روزِ همیشه روزِ معلم بر معلمان و فرهنگیان فرهیخته! و درود و رحمت واسعه‌ پروردگار بر روان مطهر معلم گرانقدر و استاد شهید مرتضی مطهری که چگونه معلم بودن و معلم ماندن را در همه‌ عصرها به ‌همه‌ نسل‌ها آموخت و از آن بزرگوار و آثار انسان سازش بیاموزیم که رسالت معلمی در جانِ خود نقد، انتقاد و برانگیختگی را به سانِ گنجی گران سنگ حفظ نموده و از آفت‌زدگی و نسیان روزگاران در راستای منافع نا به حقِ قدرتمندان و کاسه‌لیسی چاپلوسان با پرداخت هزنیه‌های سنگین مصون داشته و هر گاه که معلمان به هر دلیل و با هر توجیه رسالت انتقاد و تحلیل و تبیین زمان خویش را در لفافه‌ نسیان پیچیده و دچار شخصیت‌زدگی شده‌اند، ابرهای سیاه جهالت و واماندگی بر جامعه سایه افکنده و حرکت ارتجاعی و قهقرایی به سرعت، شدت و با خشونت سیطره یافته است.

بر همین اساس رییس‌جمهور محترم جناب آقای دکتر حسن روحانی از روزنه‌ درد آشنایی با معلمان و الهام از فرهیختگان سوال مهر ماه 92 را انتقاد کردن، انتقادپذیری و تحلیل مستمرِ وضع موجود و مستولی بر جامعه توسط دانش‌آموزان، آینده سازان و نهادینه ساختن آن طرح نمودند. این حرکت حیات‌بخش پس از انجماد و محدودسازی سال های اخیر که اثرات نامطلوب آن یکی پس از دیگری از پس پرده بیرون آمده، در آن صورت عملی و موفق خواهد بود که معلمانی منتقد، آگاه و شجاع، فرهنگ نقد و انتقاد را از دبستان تا دبیرستان و دانشگاه فرهنگ سازی نمایند.

بدین لحاظ در تجلیل از روز و مقام معلم موارد زیر را متذکر می گردد:

1- امام خمینی: « معلمی شغل انبیا است».

محر رسالت انبیا هجرت دادنِ آحاد انسانی و جامعه‌ بشری از واقعیت موجود به سوی حقیقت مطلوب است. در آغاز بعثت، تسلط جهالت و نا آگاهی و سیطره‌ی بت‌تراشانِ تمامیت‌خواه، واقعیت موجود بود. و هجرت دادن جامعه به سوی حقیقت مطلوب یعنی توحید ناب و فطری در شعار و شعورِ «قولو لا اله الا الله تفلحوا» باعث نقد و آگاهی و فرو ریختن بت‌های بی‌جان و شخصیت‌های جان‌گیر و رهایی انسان‌ها از بردگیِ بت‌پرستی و شخصیت‌زدگی و هجرت از درون و برون و وصل به حقیقت مطلوب گردید، اما با هزنیه‌ای به سنگینی تمامی تاریخ بشریت از سنگباران پیامبرِ خاتم تا انشقاقِ فرقِ عدالت در محراب مسجد کوفه تا کربلا و تا همیشه زمان.

در درازای تاریخ همواره قدرتمداران استیلای خود را در تحمیل واقعیت های موورثی و خودساخته یافته‌اند. پیامبران و امامان که معلمان پیشتاز نقد، آگاهی و حرکت به سوی حقیقتِ مطلوب هستند، با ابزار کارساز تعلیم و تربیت در مقابل انحصارطلبان و واپسگرایانِ زمانِ خویش ایستادگی نموده تا به هدف نایل آمدند. در روزگارِ ما معلمانی همچون استاد شهید مطهری و زنده‌یاد دکتر علی شریعتی و شهیدان بزرگواری چون رجایی و باهنر درکسوت و رسالت معلمی قافله‌سالاران هجرت از واقعیت موجود به سوی حقیقت مطلوب بودند. باشد چنین باشیم و چنین بسازیم و در راه این هجرت منقادِ حقیقت باشیم نه تسلیمِ واقعیت!

2- در هشت سال اخیر تعدادی از همکاران ما در راستای دفاع از خواسته‌های صنفی و آرمانی در حصر به سر می‌برند و عده ای از آنان نیز ممنوع التدریس شده‌اند، امید آن که در شرایط جدید کشور بر اساسِ منطقِ عدالت و نه از نگاه ترحم‌آمیز که همواره از شان و مقام معلم به دور بوده است، همکارانمان به آغوش خانواده‌ بزرگ و صبور «آموزش و پرورش» بازگشته و با رعایت کرامت از آنان برای تدریس مجدد دعوت به عمل آید.

3- انجمن ها، تشکل‌ها، سازمان های معلم نهاد و معلمان در راستای حمایت از «دولت تدبیر و امید» و به سامان رساندن نابسامانی‌های شکل گرفته در دولت‌های نهم و دهم هر چه در توان داشته و دارند، صادقانه و امیدوارانه به صحنه آورده همچنین از دولتمردانِ مجرب و شخصِ ریاست محترم جمهور متقابلا انتظار می‌رود بر اساس وعده‌های داده شده کارسازی مجدانه و حمایتِ خویش را از قاطبه‌ فرهنگیان و تشکل‌هایِ مستقلِ معلم نهاد به صحنه آورند و روحیه‌ تدبیر و امید جمعی و فراگیر را سرعت و ارتقا بخشند.

4- دولت‌مردان محترم و شخص ریاست جمهور ارجمند که خود روزی دبستانی و دبیرستانی بوده‌اند و دست نوازش و کرامت معلمان رشد و شکوفایی آنان را سبب شده است، باید از صمیم دل و بر اساس منطق و عواطف، امروز حمایت معنوی و مادی خویش را از فرهنگیان بازنشسته با ارایه‌ لوایح و نیز اختیارات درون کابینه‌ای در نهایت حرمت به عمل آورده و مرشدان و هادیان خدوم را با سال ها خدمت صادقانه در دوران کهولت به بوته‌ نسیان نسپارند.

5- نقش بانوان در کیان و استواری آموزش و پرورش بی بدیل بوده و میتوان گفت رکنی رکین در پایداری و رشد بوده و هیچ گرایش و تفکری نمی‌تواند بدان اذعان ننماید و قاطبه‌ آن ها در مقاطع مختلف بالاخص آموزگاران در مقطع دبستان، بنیان و بنیاد آحادِ اجتماع را مستقر می‌سازند، اما متاسفانه در شرایطی بسیار دشوار روزگار می‌گذارنند. آنان که فردایی شکوفا را برای ایران اسلامی آروز دارند، خدمت به بانوان فرهنگی را در صدر وظایف خویش دانسته و در تمامی ابعادی که به یاری آنان بسته و افتخار گره‌گشایی از مشکلات مادران ملت را درکارنامه خوش ثبت نمایند.

والسلام علی من اتبع الهدی.

با تقدیم سلام و ادای احترام به معلمان ارجمند و فرهنگیان فرهیخته

اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود وسه

انجمن اسلامی معلمان ایران


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.