سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تهدید رئیس جدید سازمان زندان‌ها: بازرسی‌ها با همین شدت ادامه خواهد داشت...

تهدید رئیس جدید سازمان زندان‌ها: بازرسی‌ها با همین شدت ادامه خواهد داشت

چکیده : رییس جدید سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: اگر برخی قائل به این هستند که نگاه بدبینانه به زندان نداریم باید گفت در مراکزی که مجرمین و افراد خطرناک حضور دارند نگاه بدبینانه نگاه واقع‌بینانه است و این نگاه می‌تواند سرلوحه برنامه‌های بعدی ما برای اصلاح و تربیت باشد...


کلمه – گروه اجتماعی: علی اصغر جهانگیر رییس جدید سازمان زندان‌ها و اقداماتی تامینی تربیتی کشور در روز معارفه خود از نگاه بدبینانه به زندان گفت و در ترسیم سیاست های آینده این سازمان گفت که نگاه اولیه به زندان نباید یک نگاه خوش‌بینانه باشد و در واقع باید یک نگاه بدبینانه وجود داشته باشد؛ چرا که این نگاه بدبینانه یک نگاه واقع‌بینانه نیز محسوب می‌شود.

او که همین هفته گذشته بعد از اتفاقات بند 350 زندان اوین عهده دار مسوولیت سازمان زندان های کشور شد در اولین روز کاری رسمی خود در سمت جدید اعلام کرد که ضمن احترام نسبت به کسانی که قبل از من این مسئولیت را بر عهده داشتند باید بگویم در عین زحمات باید از وضع موجود سازمان زندان‌ها ناراضی باشیم تا آن چیزی که در شأن نظام است تحقق پیدا کند.

علی اصغر جهانگیر اما نگفت که آنچه در شان یک کشور اسلامی است چیست؟ آیا آنچه در بند 350 زندان اوین گذشت زیبنده کشوری مانند جمهوری اسلامی هست یا نه؟

آنچه در بند 350 زندان اوین اتفاق افتاد که این تغییر و تحولات را به دنبال داشت که علی اصغر جهانگیری بر روی این صندلی بنشینند به فاجعه نزدیک تر بود. آنچه مسوولان قبلی سازمان زندان ها ادعا می کردند با فیلمی که خود تدوین کرده و از سیمای جمهوری اسلامی پخش کردند هم اثبات نشد. تصاویری از فیلم های سال گذشته از زندان رجایی شهر و اوین گرفته شد خود دروغی دیگر شد در کارنامه سیستم قضایی کشور.

با این حال رییس جدید سازمان زندان های کشور با اشاره به بازرسی‌های دوره‌ای در سازمان زندان‌ها، گفت:”بازرسی‌های دوره‌ای در دوران آقای اسماعیلی شدت گرفت و با همین شدت ادامه خواهد داشت. همچنین بازرسی برای افراد زندانی نباید یک امر اتفاقی تلقی شود بلکه باید مستمر باشد تا فضا برای افرادی که به دنبال به وجود آوردن ناامنی هستند برای خودشان ناامن شود.”

آنچه مسوولان زندان از آن حرف می زنند همان موبایل های ماهواره ای است که قرار بود در تفتیش ها به دست آیند و تنها تصاویری که نشان دادند چند گوشی قدیمی و از کار افتاده بود.

با تمام اینها رییس جدید حرف هایی در مراسم معارفه خود زده است.او، گفت: زندان به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر در همه جوامع مورد پذیرش قرار گرفته و در کنار سایر تشکیلات حکومتی، امر اجرای احکام کیفری را به دوش می‌کشد.

وی ادامه داد: نگاه اولیه به زندان نباید یک نگاه خوش‌بینانه باشد. به زندان به دلیل وجود افراد بزهکار، جانی و … درون آن باید با نگاه بدبینانه نگریست.

رییس جدید سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: اگر برخی قائل به این هستند که نگاه بدبینانه به زندان نداریم باید گفت در مراکزی که مجرمین و افراد خطرناک حضور دارند نگاه بدبینانه نگاه واقع‌بینانه است و این نگاه می‌تواند سرلوحه برنامه‌های بعدی ما برای اصلاح و تربیت باشد.

جهانگیر ادامه داد: البته منظور این نیست که برخورد با زندانیان همراه با فشار و بدرفتاری باشد.

وی با اشاره به اتفاقات بند 350 زندان اوین، گفت: در روزهای اخیر به دنبال این جابجایی برخی محافل ضدانقلاب تلاش کردند این تغییرات طبیعی را به عنوان جابجایی مبتنی بر اتفاقات داخل زندان تعبیر کنند که باید بگویم این تعبیر کاملا غلط است.

رییس جدید سازمان زندان‌ها با بیان اینکه این تغییر هیچگونه رابطه‌ای با اتفاقات داخل زندان ندارد، گفت: ما مسئولان باید برای پاسخ به ضدانقلابان مراقب باشیم ارزش‌ها و شأن دستگاه‌های دیگر را برای پاسخگویی خدشه‌دار نکنیم.

جهانگیر با تشکر از رییس دستگاه قضایی افزود: از رییس دستگاه قضایی کمال تشکر را دارم که این فرصت را به بنده حقیر دادند تا بتوانم به عنوان خدمتگزار کوچکی در دستگاه قضایی باقی بمانم.

وی ادامه داد: سازمان زندان‌ها از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و اگر زندان نتواند به وظیفه خود به درستی عمل کند فرآیند دادرسی دستخوش مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.

رییس جدید سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: زندان به عنوان یک نظام مراقبتی مانند یک مرکز تربیتی و درمانی می‌تواند عمل کند اما اگر درست و بجا عمل نکنیم ممکن است این وظیفه تربیتی و درمانی به گونه‌ دیگر تعبیر شود.

جهانگیر بیان کرد: فردی که دائما در حال تردد بین جامعه و زندان است نشان دهنده این است که اقدامات تربیتی بر روی این فرد تاثیر نداشته است.

رییس جدید سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: آموزش، نظارت و تولید امنیت در مجموعه زندان ارتباط متقابلی با یکدیگر دارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.