سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » موج سبز در دانشگاه مشهد/ فریاد دانشجویان: پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه...
» کیهان خواستار سرکوب دانشجویان معترض شد

موج سبز در دانشگاه مشهد/ فریاد دانشجویان: پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه

چکیده :تهدیدهای کیهان در حالی است که فضای دانشجویی در اوج خفقان در دولت احمدی نژاد نیز به همین صورت بود و سخنرانی ها و نشست های دانشجویی در دانشگاه ها که به صورت پادگانی اداره می شد نیز همواره عرصه ی اعتراضات یک پارچه ی دانشجویان و جوانان علیه وضع موجود بود. به نظر میرسد کیهان و عقبه ی خشونت طلبان که از ایجاد رعب و هراس از طریق احضار و فشار در بین دانشجویان نا امید شده اند اکنون در پی ایجاد فشار بر مدیران دانشگاه ها برای حاکم کردن سکوت و سرپوش گذاشتن بر اعتراضات مردمی هستند. ...


کلمه- گروه خبر: دیروز دانشگاه امیرکبیر بود و امروز دانشگاه مشهد. دوباره فریاد برای آزادی زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز و شکستن حصر بلند شده است. روز گذشته محمدرضا عارف در دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانی داشت.

ایسنا گزارش داده که اين مراسم كه به همت انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، استقبال پرشور دانشجويان را در پي داشت، به گونه‌ای كه يك ساعت قبل از مراسم در هاي آمفي تئاتر دانشكده علوم اداري و اقتصاد بسته شده بود و عده زیادی از دانشجويان پشت درهاي بسته مانده بودند.

به گزارش کلمه قبل از آن که مراسم آغاز شود دانشجویان سرود یار دبستانی را همنوایی می کردند و شور و حال عجیبی بر سالن حکمفرما بود. هر چند مخالفان مردم هم در این سالن حضور داشتند و در مقابل شعار مرگ بر فتنه گر سر داده بودند.

دانشجویان سبزاندیش شعار “زندانی سیاسی آزاد باید گردد” سر می دادند. اوج این شور و حال زمانی بود که محمدرضا عارف وارد سالن شد و دانشجويان در حالي كه ايستاده بودند و او را تشويق مي‌كردند فرياد مي‌زدند «عارف زنده باد، موسوي پاينده باد» سر دادند که البته عده ای اندک در طرف مقابل نیز شعار مرگ بر فتنه گر دادند.

دانشجویان سبز پلاکاردها و دستنوشته هایی داشتند که روی آنان نوشته شده بود: “شرف جنبش دانشجویی مجید توکلی را آزاد کنید”، “دانشگاه زنده است” و عکس های میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد را بلند کرده بودند.

موضوع سخنرانی محمد رضا عارف تحت عنوان”مسئولیت تاریخی جریان اصلاح طلبی در قبال مردم، دولت و مجلس” بود هنوز چند دقیقه ای از آغاز سخنرانی وی نگذشته بود که دانشجویان مخالف عارف پلاکاردی بالا بردند که روی آن نوشته شده بود که آقای عارف، فتنه 88 اتفاق نبود و نگذارید فتنه گران از شما سوء استفاده کنند.

در همین زمان یکی از درهای سالن باز شد و عده ای از مخالفان حضور محمدرضا عارف همراه با پلاکارد و شعار علیه اصلاح طلبان وارد سالن شدند که این حرکت با اعتراض دانشجویان سبز مواجه شد و آنان نیز شعار درود بر موسوی و کروبی سر دادند.

دانشجويان در يك طرف سالن فرياد مي‌زدند «زنداني سياسي آزاد بايد گردد» اما عده ای دیگر که برای مخالفت با عارف به این جلسه آمده بودند شعار مي‌دادند «زنداني سياسي اعدام بايد گردد».

وقتي كه عارف در خلال سخنراني‌اش خواستار افزايش مشاركت مردم به ويژه دانشجويان در انتخابات مجلس شد، دانشجویان با استقبال از سخنان وي فرياد مي‌زدند «پيام ما روشنه، حصر بايد بشكنه»، در همین حال نیز اخلال گران پياپي شعار «مرگ بر فتنه‌گر» سر می دادند.

عارف در واكنش به شعار «مرگ بر فتنه‌گر» سر مي‌دادند، گفت: من به عنوان يك معلم از شما خواهش مي‌كنم در اين جلسه از شعار «مرگ» براي كسي يا چيزي استفاده نكنيد، چرا كه شعار اصلاح‌طلبان «زنده‌ باد» است. اين سخنان عارف با تشويق و فريادهاي یکپارچه ی دانشجويان همراه شد.

سخنراني عارف بارها به علت تشويق يا اعتراض دانشجويان متوقف شد و در پايان نيز دانشجويان با شعار «ياور اصلاحاتي من» عارف را بدرقه كردند.

اما به نظر می رسد نیروهای مخالف مردم و تحول خواهان از این اتفاقات دانشگاه در این هفته سخت آشفته اند. روزنامه کیهان در شماره امروز خود آورده است: ” تغییرات فله‌ای و گسترده در مدیریت دانشگاه‌ها که با روندی تعجب‌آمیز و پرشتاب در دولت یازدهم شروع شده است، اندک‌اندک نخستین آثار خود را نشان می دهد. تلاش برای تبدیل دانشگاه‌ها به اتاق جنگ جریان مدعی اصلاح‌طلبی، تجربه‌ای تلخ از دوران اصلاحات است که به نظر می‌رسد عده‌ای قصد دارند همان فضا را بار دیگر پدید بیاورند. هرج و مرج، بلوا و آشوب، گزاره‌های مهم این روش مدیریت در دانشگاه‌هاست که در روزهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم.

در آخرین مورد، سخنرانی محمدرضا عارف، نامزد اصلاح‌طلبان در دانشگاه فردوسی مشهد با هیاهو و غوغاسالاری عده‌ای که به نفع سران فتنه شعار می‌دادند متشنج شد به گونه‌ای که عارف مجبور شد چند بار سخنانش را متوقف کند! غوغاسالاران که فراموش کرده‌اند عارف به گفته خودشان اصلی‌ترین و تنها نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم بوده، دلخوری‌ها و برخی اعتراضات رقیق عارف از دولت را برنتافته و فرمان حمله به او را هم صادر کرده‌اند! کسانی که تا چند ماه قبل مدعی بودند روحانی اصلا اصلاح طلب نیست و اگر در بین تمام نامزدها، یک نامزد اصلاح طلب باشد، کسی جز عارف نیست، امروز فضا را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که حتی او هم نمی‌تواند سخنانش را به راحتی بیان کند! این گروه چند روز قبل هم در دانشگاه امیرکبیر تهران سعی در بر هم زدن مراسم جشن روز ملی هسته‌ای و جلوگیری از سخنرانی دکتر عباسی و دکتر جلیلی داشتند که با حضور دانشجویان ارزشی، موفق نشدند. اکنون به نظر می‌رسد مهره‌چینی‌های جریان تندرو در بدنه آموزش عالی، به دوران میوه‌دهی خود نزدیک شده و آشوب و بلوا، برنامه درسی ترم‌های آتی دانشگاه‌ها خواهد بود.”

تهدیدهای کیهان در حالی است که فضای دانشجویی در اوج خفقان در دولت احمدی نژاد نیز به همین صورت بود و سخنرانی ها و نشست های دانشجویی در دانشگاه ها که به صورت پادگانی اداره می شد نیز همواره عرصه ی اعتراضات یک پارچه ی دانشجویان و جوانان علیه وضع موجود بود. به نظر میرسد کیهان و عقبه ی خشونت طلبان که از ایجاد رعب و هراس از طریق احضار و فشار در بین دانشجویان نا امید شده اند اکنون در پی ایجاد فشار بر مدیران دانشگاه ها برای حاکم کردن سکوت و سرپوش گذاشتن بر اعتراضات مردمی هستند.

عارف در این سخنرانی چه گفت؟

به گزارش خراسان، در اين مراسم که با عنوان «مسئوليت تاريخي جريان اصلاح طلبي در قبال مردم، دولت و مجلس» از سوي انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: «مهم ترين نکته حفظ سرمايه اي به نام مردم است و آن را وظيفه اصلاح طلبي مي دانيم. همچنين 20 درصد در انتخابات راي نداده اند و ما بايد براي آن ها برنامه ريزي کنيم. اميدواريم در صحنه هاي سياسي آينده نه تنها مشارکت 73 درصدي بلکه مشارکتي بالغ بر 80 درصد داشته باشيم.»

در بخش پرسش و پاسخ يکي از دانشجويان يادآور شد: «من به بحث انتخابات اشاره کردم. فاز اول يک پروژه را در سال گذشته با موفقيت اجرا کرديم و فاز دوم آن در سال آينده است. ما به دنبال برنامه هاي راهبردي هستيم و اميدواريم که جريان اصلاح طلب و جريان اعتدال با هم به تفاهم برسند و با يک ليست شامل افراد خبره، با تجربه و با دغدغه هاي ملي در انتخابات شرکت نمايند.»

سوال ديگري که به صورت کتبي از عارف پرسيده شد، به اختلاس ها در دولت قبل و محاکمه عوامل آن اشاره داشت. عارف در پاسخ گفت: «حتما قوه قضاييه نيز رويکرد محاکمه را دارد.» دانشجوي ديگري به صورت شفاهي گفت: «خوشحالم که با نماد اعتدال در اصلاح طلبان صحبت مي کنم. هيچ کس تا به حال نتوانسته است به شما انگ ضد نظام بزند. خوشبختانه شما امروز براي رويش اميد تلاش مي کنيد. زماني عده اي عبور از خاتمي را مطرح کردند و شما شعار مدد رساني خاتمي را مطرح کرديد. ما نگران هستيم که همان عده شعار عبور از عارف را بدهند. برنامه شما براي اصلاحات واقعي که دين نيز بخشي از آن است، چيست؟ چه تمهيدي براي جلوگيري از افتادن اصلاحات واقعي در دام افراطي ها داريد؟»

عارف در پاسخ گفت: «من فرد کوچکي از جامعه بزرگ ايران هستم و بزرگ تر از من هم نمي توانند تضمين بدهند. دهه چهارم انقلاب دهه گفتمان خرد و خرد ورزي است. هدف ما از تأسيس بنياد اميد نيز همين است. با اين جهت گيري هيچ راهي جز اعتدال وجود ندارد. نبايد درهيچ حرکتي از رهبران کشور جلو افتاد. درباره عبور از خاتمي نيز بايد عرض کنم عبور از فرد خيلي مهم نيست؛ مهم تفکر و جريان اصلاح طلبي است.»

عارف در پاسخ به سوالي درباره تعريف اصلاحات و همچنين تعطيلي روزنامه بهار گفت: «اصلاحات يعني حاکميت ارزش ها و قانون اساسي در داخل نظام و استفاده از ساز و کارهاي قانوني. دغدغه اصلاحات حاکميت دين است. درباره روزنامه بهار نيز بايد عرض کنم بستن يک روزنامه مثل بستن بيمارستاني است که يک پزشک در آن اشتباه کرده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.