سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حداد عادل: دوران سختی را می گذرانیم؛ حامیان موسوی کمک کنند...
» استمداد چهره نزدیک به رهبری از منتقدان

حداد عادل: دوران سختی را می گذرانیم؛ حامیان موسوی کمک کنند

چکیده : حداد عادل با اشاره به شرایط سخت کشور، خواستار آن شد که آنهایی که به موسوی رای دادند، بیایند و برای آبادانی کشور کمک کنند. وی البته اشاره ای نکرد که اگر حاکمیت شرایط کشور را سخت می بیند و نیازمند کمک همه جریان های سیاسی است، چرا متناسب با این شرایط در تندروی های پس از 88 تجدید نظر نمی کند...


کلمه – گروه خبر: غلامعلی حداد عادل با اشاره به شرایط سخت کشور، خواستار آن شد که افراد بابصیرت و مومن و حتی آنهایی که به موسوی رای دادند، بیایند و برای آبادانی کشور کمک کنند.

حداد عادل این سخنان را در یزد و در جمع شورای نخبگان این استان اظهار کرد و چنین همکاری ای را متناسب با اعتدال دانست که از جمله شعارهای حسن روحانی در انتخابات بود.

این نماینده اصولگرا البته اشاره ای نکرد که اگر حاکمیت شرایط کشور را سخت می بیند و نیازمند کمک همه جریان های سیاسی است، چرا متناسب با این شرایط در تندروی های پس از 88 تجدید نظر نمی کند.

ابراز نیاز حداد عادل به کمک حامیان موسوی برای عبور کشور از شرایط سخت در حالی است که هنوز میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و همراه سیاسی اش مهدی کروبی در حصر خانگی هستند و با وجود وعده انتخاباتی روحانی و اراده جدی مردم، هنوز بخش های افراطی حاکمیت از آزادی آنها جلوگیری می کنند.

چند هفته قبل هم محمدجواد لاریجانی نسبت به رفع حصر موسوی و کروبی ابراز امیدواری کرده و آنها را دو عزیز و دوستان قدیمی توصیف کرده بود.

به نظر می رسد جریان اقتدارگرا از سویی توجیه حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز را دشوار می بیند و ادامه این حصر را مانعی برای حل بحران های پیش روی نظام می داند، و از سوی دیگر هنوز در فضای دوقطبی و سنگین پس از اعتراضات و سرکوب های سال 88 باقی مانده و برون رفت از آن را برای خود دشوار می بیند.

آنچنان که حداد عادل نیز همزمان با استمداد از حامیان موسوی برای کمک به حاکمیت در شرایط سخت کنونی، در عین حال گفت: عده اي مي خواهند جريان فتنه را بي تفاوت جلوه دهند و علاقه اي ندارند كسي در اين باره صحبتي به ميان آورد اما صحبت در اين زمينه منافاتي با اعتدال ندارد.

اصرار چهره های تندروی جناح اقتدارگرا برای توبه و ابراز پیشمانی موسوی و کروبی، تنها چاره ای است که آنها تاکنون پیش پای خود دیده اند، تا از سویی به اشتباهات چهار ساله شان در حمایت از احمدی نژاد و سرکوب مردم اعتراف نکنند و از سوی دیگر حصر غیرقانونی بیش از این به حاکمیت و کشور خسارت نزند.

اما حامیان موسوی نیز بارها اعلام کرده اند که نه از اعتراض به تقلب انتخاباتی 88 پشیمان اند و نه اگر حاکمیت تغییر رویه دهد و بخواهد به مردم بازگردد، بر ادامه کشمکش سیاسی اصرار دارند. حضور فعال حامیان موسوی در انتخابات 92 و ایفای نقش آنها در پیروزی حسن روحانی، بارزترین گامی بود که سبزها در مسیر تعامل با حاکمیت برداشتند، اما تاکنون نشانه آشکاری از واکنش مثبت حاکمان به این حسن نیت دلسوزانه دیده نشده است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.