سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سنای آمریکا طرح منع ورود ابوطالبی را تصویب کرد/ افخم: ابوطالبی شایسته حضور در سازما...

سنای آمریکا طرح منع ورود ابوطالبی را تصویب کرد/ افخم: ابوطالبی شایسته حضور در سازمان ملل است

چکیده :سنای آمریکا طرحی را که حمید ابوطالبی نامزد ایران برای نمایندگی این کشور در سازمان ملل را از ورود به آمریکا منع خواهد کرد اما سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: از نظر ما ابوطالبی، شایستگی حضور در سازمان ملل را دارد....


سنای آمریکا طرحی را که حمید ابوطالبی نامزد ایران برای نمایندگی این کشور در سازمان ملل را از ورود به آمریکا منع خواهد کرد بعد از ظهر دوشنبه طی یک رای گیری شفاهی به اتفاق آرا تصویب کرده است. ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران است.

به گزارش بی بی سی، پیش از این مقام های وزارت خارجه آمریکا انتصاب احتمالی او به سمت نماینده جدید جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک را مایه نگرانی خوانده بودند.

گفته می‌شود که ابوطالبی عضو گروه دانشجویان پیرو خط امام بوده که در حمله به سفارت آمریکا در تهران در روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ و گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی دست داشتند. روز واشنگتن پست گزارش می دهد که دولت آمریکا در ماه های اخیر از پیش بردن روند صدور ویزا برای آقای ابوطالبی خودداری کرده است.

اما ابوطالبی می گوید که با گروه دانشجویان پیرو خط امام کار می کرده اما نقشی مستقیم در گروگانگیری نداشته و مترجم گروه بوده است. ابوطالبی در گذشته سفیر ایران در ایتالیا، استرالیا و اتحادیه اروپا نیز بوده است.

از سوی دیگر روز سه شنبه 19 فروردین سخنگوی وزارت خارجه گفت: از نظر ما ابوطالبی، شایستگی حضور در سازمان ملل را دارد. به گزارش ایسنا، مرضیه افخم در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درخصوص تصویب قانونی در سنای آمریکا برای ممانعت از حضور حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل گفت: ما سفیرمان را انتخاب کرده‌ایم. مقر سازمان ملل در آمریکاست و برای صدور روادید مکاتبات با مجاری و مسوولین مرتبط در آمریکا را انجام داده ایم.

وی افزود: ایشان دارای پست‌های مهم و دیپلماتیک در اروپا و استرالیا بوده و فعالیت‌های موثری داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: در عین حال ما به پیگیری‌هایمان در این زمینه از طریق کانال‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهیم و هرگونه پاسخ رسمی از مجاری رسمی ملاک تصمیم و اقدام بعدی ماست.

افخم در رابطه با عملکرد دستگاه سیاست خارجی در سال گذشته خاطر نشان کرد: برای من به طور خاص بسیار جای خرسندی دارد که چنین ارزیابی را بخواهم انجام بدهم در عین حالی که دستگاه سیاست خارجی کماکان بحث تامین منابع و پیشبرد اهداف کشور را دنبال می‌کند.

وی افزود: دستگاه دیپلماسی ما همچنان موضوعات متعدد و مختلفی را به طور خاص در حوزه سیاست خارجی دنبال می‌کند و اولویت این برنامه‌ها مذاکرات جامع است که از سال گذشته شروع شده و در آستانه سال جدید هم یک دوره از آن انجام شد و شاید در سال جدید اولین تحرکات رسمی را بتوان دور سوم مذاکرات جامع بدانیم که شاهد آن هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه با اظهار امیدواری از مثبت بودن مذاکرات جامع تاکید کرد: امیدورایم با پیگیری‌ها برای انجام مذاکرات جامع بتوانیم شاهد دستاورد مثبت در جهت احقاق حقوق هسته‌ای کشور و تامین منافع مردم ایران باشیم.

افخم ادامه داد: این موضوع در دستگاه سیاست خارجی به عنوان موضوع اصلی دنبال می‌شود در عین حال پیشبرد مناسبات خوب با همسایگان و کشورهای مختلف جهان را مورد توجه قرار می‌دهیم و فکر می‌کنیم مسیر خوبی شروع شده و باید در همین چارچوب روند را براساس احترام متقابل و مواضع برابر دنبال کنیم و این دو اصل کلیدی در تنظیم و پیشبرد مناسبات ما با کشورهای مختلف جهان است.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.