سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » لغو ناجوانمردانه مرخصی‌ نوروزی زندانیان سیاسی و انتشار معنا دار یک عکس در سایت ها...

لغو ناجوانمردانه مرخصی‌ نوروزی زندانیان سیاسی و انتشار معنا دار یک عکس در سایت هاشمی

چکیده :سال ۹۳ برای زندانیان سیاسی و خانواده مظلوم آن‌ها با تلخی دوری از یکدیگر آغاز شد. امسال نوروز برخلاف سایر سال‌ها زندانیان سیاسی در نوروز به مرخصی نیامد و تنها چند نفر بسیار معدود در هفته دوم به مرخصی رفتند. از سوی دیگر حتی اولین ملاقات زندانیان سیاسی در سال جدید نیز برخلاف قانون لغو شد.چهل و دو سال قبل، هاشمی و خانواده‌اش، روز سیزده نوروز خود را در حیاط زندان قصر و در کنار هم بدر کردند!...


کلمه-گروه خبر: سال ۹۳ برای زندانیان سیاسی و خانواده مظلوم آن‌ها با تلخی دوری  از یکدیگر آغاز شد. امسال نوروز برخلاف سایر سال‌ها زندانیان سیاسی در نوروز به مرخصی نیامد و تنها چند نفر بسیار معدود در هفته دوم به مرخصی رفتند. از سوی دیگر حتی اولین ملاقات زندانیان سیاسی در سال جدید نیز برخلاف قانون لغو شد.

در ابتدای سال جدید کلمه با انتشار گزارشی درباره ی این تصمیم ناجوانمردانه نوشت: «بسیاری از خانواده زندانیان سیاسی می‌گویند، مسئولان قضایی امروز خوبست بین شرایط زندانیان سیاسی قبل از انقلاب و ملاقاتهای آن‌ها با خانواده و نزدیکانشان، که بار‌ها در خاطرات بزرگان حبس کشیده انقلاب و نظام ثبت و روایت شده است، مقایسه‌ای کنند و اگر وجدانی در کار است در مورد این رفتار‌ها قضاوت کنند».

اکنون پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی که همواره خاطراتی از دوره زندان وی در زندان‌های عشرت آباد، قصر و اوین، را به صورت ویژه منتشر می‌کند به ذکر خاطره‌ای تامل برانگیز پرداخته است.

در این خاطره آمده است: چهل و دو سال قبل، هاشمی و خانواده‌اش، روز سیزده نوروز خود را در حیاط زندان قصر و در کنار هم بدر کردند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ وی در بخشی از کتاب دوران مبارزه با اشاره به این خاطره جالب در سال ١٣۵١ آورده است: مجموعاً عشرت آباد زندان خوبی بود. مدتی را گذرانده بودیم و جمع خوبی هم بود و با توجه به باز بودن در سلول‌ها برای ما امکان تجمع بود. آنجا یک درس قرآنی برقرار کردم که همین آقای محمد مصطفوی و برادران طریقت در آن شرکت می‌کردند. فراموش نمی‌کنم به این آیه از سوره بقره رسیدیم «و اذ اخذ نا‌میثاقکم و رفعنا فوقکم الصور….» [یاد باد از شما پیمان گرفتیم و طور را بر سرتان فراز آوردیم… ]{اعضاء مجاهدین آیاتی که جنبه معجزه داشت قبول نمی‌کردند نمی‌توانستند تحمل کنند.}

نوروز ۱۳۵۱ که از راه رسید، ما در زندان بودیم. روز سیزده فروردین، بیرون محوطه زندان پتو انداخته بودیم و زندانیان و ما را ملاقات حضوری داده بودند، عید که ملاقات نداده بودند و بچه‌های من هم وقتی فهمیدند با شادی کودکانه خود آمدند تا کنار من باشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.