سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آمار 7 میلیون مرگ زودرس بخاطر آلودگی هوا...

آمار 7 میلیون مرگ زودرس بخاطر آلودگی هوا

چکیده :بنابر برآوردهای جدید سازمان بهداشت جهانی، حدود هفت میلیون نفر در سال 2012 به واسطه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند....


بنابر برآوردهای جدید سازمان بهداشت جهانی، حدود هفت میلیون نفر در سال 2012 به واسطه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

این یافته دو برابر برآوردهای پیشین بوده و این که در حال حاضر آلودگی هوا بزرگترین خطر سلامت زیست محیطی جهان محسوب می شود را تایید می کند. بر همین اساس، کاهش آلودگی هوا می تواند جان میلیون ها نفر را نجات داده و آمار مرگ و میر زودرس را کاهش دهد.

به طور ویژه، داده های جدید پیوند قوی بین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای داخلی و خارجی با بیماری های قلبی عروقی مانند سکته و بیماری های ایسکمیک قلب و همچنین ارتباط بین آلودگی هوا و سرطان را نشان می دهند. افزون بر این، آلودگی هوا در پیشرفت بیماری های تنفسی مانند عفونت های حاد تنفسی و بیماری های مزمن انسدادی ریوی نقش دارد.

برآوردهای جدید نه تنها بر دانش بیشتر درباره بیماری های ناشی از آلودگی هوا، بلکه بر اساس ارزیابی بهتر از قرار گرفتن انسان در معرض آلاینده های هوا با استفاده از سنجش ها و فناوری ارتقا یافته استوار است. این مساله به دانشمندان اجازه داده است تجزیه و تحلیل دقیق تری از خطرات سلامت جمعیت شناختی گسترده تر که در حال حاضر مناطق روستایی و شهری را شامل می شود، داشته باشند.

از نظر منطقه ای، کشورهایی با درآمد پایین و متوسط در جنوب شرق آسیا و مناطق غربی اقیانوس آرام بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا با مجموع 3.3 میلیون نفر مرتبط با آلودگی هوای داخلی و 2.6 میلیون نفر با آلودگی هوای خارجی را به خود اختصاص داده اند.

در حقیقت، با کاهش آلودگی هوا و پاکیزگی هوایی که تنفس می کنیم از بیماری های غیر واگیر جلوگیری کرده و همچنین خطرات بیماری در بانوان و گروه های آسیب پذیر شامل کودکان و افراد مسن را کاهش می دهیم. بانوان و کودکان فقیر بهای سنگینی در ازای آلودگی هوای داخلی می پردازند زیرا بیشتر زمان خود را در خانه سپری کرده و دود و دوده ناشی از سوختن زغال سنگ و چوب را تنفس می کنند.

بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی بخش اعظم مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا به واسطه بیماری های قلبی عروقی رخ می دهد.

در مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای خارجی سهم بیماری های قلبی عروقی به شرح زیر است:

بیماری های ایسکمیک قلب – 40 درصد

سکته – 40 درصد

بیماری انسداد مزمن ریوی – 11 درصد

سرطان ریه – 6 درصد

عفونت های حاد تنفسی در کودکان – 3 درصد

در مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای داخلی سهم بیماری های قلبی عروقی به شرح زیر است:

سکته – 34 درصد

بیماری های ایسکمیک قلب – 26 درصد

بیماری انسداد مزمن ریوی – 22 درصد

عفونت های حاد تنفسی در کودکان – 12 درصد

سرطان ریه – 6 درصد

آلودگی بیش از حد هوا اغلب محصول سیاست های ناپایدار در بخش هایی مانند حمل و نقل، انرژی، مدیریت زباله و صنعت است. در اکثر موارد، راهبردهای سالم تر در بلند مدت به واسطه صرفه جویی در هزینه های مراقبت های درمانی و بهداشتی و همچنین بهبود شرایط آب و هوایی اقتصادی تر خواهند بود. در همین راستا، سازمان بهداشت جهانی و بخش های سلامت نقشی منحصر به فرد در ترجمه شواهد علمی آلودگی هوا در سیاست هایی که می توانند تاثیرگذار و ارتقا دهنده باشند، ایفا کرده و جان انسان ها را نجات خواهند داد.

منبع: زیست‌نیوز


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.