سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چرا نظام باید هزینه لجاجت و اقدامات چند نفر را بپردازد؟...
» بازداشت و ضرب و شتم دراویش تجمع کننده در مقابل دادستانی؛

چرا نظام باید هزینه لجاجت و اقدامات چند نفر را بپردازد؟

چکیده :این تجمع بخشی از منطقه مرکزی پایتخت را تحت تاثیر قرار داده، رفت و آمد را مختل کرده و توجه مردمی را که در این مناطق را در تردد بودند جلب کرده، تعدادی از نیروهای انتظامی و امنیتی را به منطقه کشانده، تا بعد از ظهر موجب بازداشت چند صد نفر شده بطوریکه بدلیل کثرت دستگیرشدگان بسیاری از آنها در مساجد و مدارس منطقه نگهداری می شوند و این خبر را به خبر اول اکثر رسانه های خارجی تبدیل کرده است....


کلمه- گروه خبر: از قبل از ظهر امروز تعداد زیادی از دراویش گنابادی در اعتراض به برخوردهای اخیر با دراویش محبوس در اوین، از سراسر کشور در مقابل دادستانی تهران تجمع کرده اند.

به گزارش کلمه، این تجمع بخشی از منطقه مرکزی پایتخت را تحت تاثیر قرار داده، رفت و آمد را مختل کرده و توجه مردمی را که در این مناطق را در تردد بودند جلب کرده، تعدادی از نیروهای انتظامی و امنیتی را به منطقه کشانده، تا بعد از ظهر موجب بازداشت چند صد نفر شده بطوریکه بدلیل کثرت دستگیرشدگان بسیاری از آنها در مساجد و مدارس منطقه نگهداری می شوند و این خبر را به خبر اول اکثر رسانه های خارجی تبدیل کرده است.

این اتفاق چرا رخ داد؟

دلیل این واقعه برخوردهایی است که از حدود یکسال قبل بوسیله قاضی صلواتی و به تبع آن دو نفر از معاونین زندان اوین (جواد مومنی و محمد حمیدی راد) با دراویش گنابادی در زندان اوین شروع شد.

قاضی صلواتی در آن زمان بدون طی مراحل قانونی دادرسی، دادگاه این افراد را تشکیل داده بود. این افراد که خود همگی وکیل دادگستری هستند اعلام کردند تا زمانیکه مراحل قانونی دادرسی طی نشود در جلسه دادگاه شرکت نمی کنند. در پاسخ به عدم شرکت این افراد در دادگاه، که حق قانونی هر متهمی است، قاضی صلواتی دستور داد آنها را به سلول انفرادی در بند ۲۴۰ و بند ۲۰۹ اوین که در اختیار وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد بود منتقل کنند. این افراد بدون هیچ توجیه قانونی ۳ ماه در بند ۲۰۹ نیز قاضی صلواتی و حمیدی راد معاون قضایی زندان بدون هیچ قانونی بارها در کار درمان دراویش بیمار کارشکنی کرده اند که هنوز ادامه دارد.

آخرین مورد این اقدامات برگرداندن حمیدرضا مرادی و مصطفی دانشجو، علیرغم مخالفت پزشک معالج آنها، از مرکز قلب تهران به زندان اوین و همچنین عدم اعزام افشین کرم پور که طبق تشخیص پزشک زندان در وضعیت اورژانس قرار داشت، در هفته گذشته بود. حمیدرضا مرادی و مصطفی دانشجو به شدت بیمار هستند و در مرکز قلب منتظر عمل جراحی بوده اند.

پس از این اقدامات که طبق مقررات و آیین نامه زندان تخلف و جرم است، مسئولین زندان اوین با جلب موافقت معاون دادستان تهران دو نفر از دراویش، رضا انتصاری و فرشید یداللهی را نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعبد کردند.

تمامی این برخوردها با دراویش نیز بدلیل لجاجت و اقدامات خودسرانه و غیرقانونی قاضی صلواتی و مومنی و حمیدی راد، معاونان زندان اوین و بی تدبیری معاون دادستان تهران بوده که هیچ کس هم از آنها بازخواست نمی کند.

حاصل اقدامات این چند نفر تجمع اعتراضی امروز بوده که هنوز ادامه دارد و مجدادا کشور ما را در صدر خبرهای بین المللی قرار داده است.

اینک سوال جدی این است که تا چه زمان باید “نظام” هزینه کارهای خودسرانه چند نفر مدیر متخلف و بعضا فاسد را که اهداف و نیات واقعی شان پیدا نیست، بپردازد؟

با توجه به تکرار این رفتارها در سال های اخیر آیا این رفتار تبدیل به یک رویه ی سیستماتیک شده یا اقدامات خودسرانه چند بازجو و مامور امنیتی است؟ و آیا مردم حق ندارند این رفتار را به پای نظام بنویسند؟

بازداشت گسترده ی دراویش تجمع کننده در مقابل دادستانی

در همین رابطه سایت مجذوبان نور از صبح امروز با پوشش کامل تجمع گزارش داده که بيش از ۵۰۰ درويش که در اعتصاب غذا به سر می‌بردند، توسط نيروهای يگان ويژه بازداشت و به نمازخانه کلانتری ۱۱۳ بازار تهران در اطراف محل دستگيری منتقل شده و مورد بازجويی قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش ماموران امنيتی از اين دراويش اقدام به تهيه عکس و فيلم کرده و سپس آنان را وادار به پر کردن فرم‌های بازجويی کرده‌اند، اما در جريان امتناع تعدادی از دراويش از پر کردن فرم‌ها، نيروهای امنيتی آنان را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

همچنین گزارش شده که زنان بازداشت شده در این روز که جمعیتی هشتاد نفره را تشکیل می‌دادند همگی آزاد شده‌اند اما مردان درویش هنوز در بازداشت هستند.

خانواده های دراویش زندانی پیشتر اعلام کرده بودند که امروز (۱۷ اسفند) در برابر دادستانی تجمع خواهند کرد تا “به بی توجهی مقام های قضایی به سلامتی و درمان زندانیان” اعتراض کنند.

در روزهای گذشته بیش از دو هزار نفر از دراویش در ایران اعلام کرده اند که در حمایت از اعتصاب غذای ۹ درویش زندانی، در خانه خود به اعتصاب غذا دست خواهند زد.

همچنین گزارش شده که همسر امیر اسلامی وکیل زندانی دراویش گنابادی به دلیل اعتصاب غذای خانگی در حمایت از حقوق همسر زندانی‌اش دچار تشنج و بیهوشی شد. امیر اسلامی اینک سومین سال از هفت سال و نیم زندانی را که قاضی صلواتی به دلیل دفاع وی از حقوق دراویش صادر کرده بود می‌گذراند و همراه با نه درویش دیگر در اعتصاب غذا به سر می‌برد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.