سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جان کری از احتمال تمدید مذاکرات صلح خاورمیانه تا 9 ماه دیگر خبر داد...

جان کری از احتمال تمدید مذاکرات صلح خاورمیانه تا 9 ماه دیگر خبر داد

چکیده :پس از چند ماه مذاکره میان فلسطینیان و رژیم اسرائیل با نظارت آمریکا، جان کری از احتمال ادامه مذاکرات تا 9 ماه دیگر خبر داد....


پس از هفت ماه مذاکره میان طرف های فلسطینی و اسرائیلی و نزدیک شدن به پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: ممکن است مذاکرات 9 ماه دیگر تمدید شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، وی گفت: ما امیدواریم در پایان برنامه 9 ماهه تعیین شده، به چارچوب مشخصی برای ادامه مذاکرات دست یابیم. آمریکا پیشتر 9 ماه برای پایان مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل و خاتمه دادن به اختلافات 60 ساله این دو، وقت تعیین کرده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: دو طرف هفت ماه برای رسیدن به تفاهم با هم مذاکره کردند و ما باور نداریم که اگر مذاکرات 9 ماه دیگر نیز ادامه یابد تا به توافق نهایی برسیم کسی ناراحت شود.

کری گفت: این بسیار مضحک است که برخی بگویند مذاکرات به نتیجه ای نرسیده است؛ آنها چیزی از روند مذاکرات نمی مانند چون ما درباره آن سخن نمی گوییم.

با نزدیک شدن به پایان مهلت 9 ماهه تعیین شده برای مذاکرات میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی، آمریکایی ها سقف انتظارات خود را پایین آورده اند و به جای رسیدن به توافق نهایی به مشخص کردن چارچوب مذاکرات به عنوان گام اول در این 9 ماه، بسنده کردند.

آمریکا قصد دارد در پایان 9 ماه مذاکره دستورالعمل جامعی در خصوص مسائل اساسی از جمله مرزها، امنیت، سرنوشت آوارگان فلسطینی و وضعیت قدس ترسیم کند اما این تصمیم با مخالفت فلسطینیان مواجه است. فلسطینیان معتقدند اقدامات آمریکا به رژیم صهیونیستی این امکان را می دهد که حقوق فلسطینیان را به نفع خود مصادره کند.

سازمان آزادی بخش فلسطین و دیگر گروه های فلسطینی تمدید مدت مذاکرات را رد کرده اند. مساله باقی ماندن نظامیان رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی نزدیک مرز اردن از مهمترین اختلافات میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی است.

از طرف دیگر اسرائیل نیز بر یهودی بودن دولت اسرائیل تاکید دارد که این امر از سوی فلسطینیان قابل قبول نیست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.