سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اشغال ساختمان‌های دولتی کریمه در اوکراین/ یاکونویچ از روسیه خواست امنیت او را حفظ ...

اشغال ساختمان‌های دولتی کریمه در اوکراین/ یاکونویچ از روسیه خواست امنیت او را حفظ کند

چکیده : افراد مسلح ناشناس ساختمان‌های دولتی در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را اشغال کرده‌اند....


رئیس جمهوری مخلوع اوکراین از روسیه خواسته است حفاظت از او را برعهده بگیرد. روز پنجشنبه، ٨ اسفند (٢٧ فوریه)، رسانه های روسی متن اطلاعیه منتسب به ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین را منتشر کردند که در آن تاکید کرده است که همچنان خود را رئیس جمهوری قانونی اوکراین می داند.

براساس این گزارش، یانوکوویچ که روز شنبه در پارلمان اوکراین به مسئولیت کشتار تظاهرکنندگان متهم و از مقام خود خلع شد، در این اطلاعیه گفته است: “از روسیه خواسته‌ام امنیت شخصی مرا در برابر افراط‌گرایان حفظ کند.”

از زمان برکناری از سمت ریاست جمهوری، یانوکوویچ در انظار عمومی دیده نشده بود و گفته می‌شد که احتمالا همراه دو پسرش و تعدادی محافظ مسلح در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین به سر می‌برد. با اینهمه، روز پنجشنبه یک شبکه تلویزیونی روسیه گفت که رئیس جمهوری سابق اوکراین “در داخل مرزهای روسیه” اقامت دارد اما به محل دقیق اقامت او اشاره‌ای نکرد. برخی منابع خبری روسیه پیشتر گفته بودند که  یانوکوویچ در یکی از هتل های مسکو اقامت دارد، اما این خبر مورد تایید قرار نگرفته است.

از سوی دیگر، افراد مسلح ناشناس ساختمان‌های دولتی در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را اشغال کرده‌اند.

به گزارش بی بی سی، بامداد پنجشنبه، ٨ اسفند (٢٧ فوریه)، منابع خبری گزارش کردند که افراد مسلح ناشناس وارد پارلمان و ساختمان مقر کابینه محلی جمهوری خودمختار کریمه شده و این اماکن را به اشغال درآورده و پرچم‌های روسیه را بر فراز این ساختمان ها نصب کرده‌اند. مقامات محلی گفته‌اند که منظور جلوگیری از درگیری بین موافقان و مخالفان روسیه، این محل در محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، یکی از رهبران قومی تاتارهای کریمه در پیامی در فیسبوک خود نوشته است که پارلمان و دفتر هیات دولت محلی به اشغال افراد اونیفورم پوشی در آمده که مشخص نیست به چه سازمان یا گروهی وابسته هستند. براساس این گزارش، اشغال کنندگان این مراکز هنوز درخواستی مطرح نکرده‌اند. برخی منابع محلی گفته اند که دو گروه متشکل از حدود شصت فرد مسلح، وارد ساختمان‌های دولتی کریمه شده‌اند.

روز گذشته، بندر سواستوپول، مرکز کریمه، شاهد درگیری خشونت‌آمیز بین تظاهرکنندگان طرفدار روسیه و مخالفان آنان، به خصوص فعالان سیاسی قوم تاتار بود در حالیکه ماموران انتظامی می‌کوشیدند مانع از برخورد دو طرف شوند.

درگیری‌های کریمه نشانه‌ای از اختلاف نظر عمیق در میان مردم اوکراین بر سر ادامه رابطه سنتی این کشور با روسیه در برابر برقراری روابط نزدیک‌تر با کشورهای غربی است. در حالیکه برخی از مردم اوکراین، به خصوص ساکنان بخش‌های عمدتا روس زبان خواستار ارتباط نزدیک تجاری و سیاسی با روسیه هستند، برخی دیگر از شهروندان این کشور معتقدند که استقلال عمل و پیشرفت آتی کشورشان به ارتباط نزدیکتر با اروپای غربی بستگی دارد.

اوکراین از جمهوری های شوری سابق بود و حدود ١٧ درصد از جمعیت آن را روس‌تباران تشکیل می‌دهند. پس از فروپاشی شوروی و استقلال اوکراین، ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه همچنان پایگاه خود را در شبه جزیره کریمه حفظ کرده است.

اقدام پارلمان اوکراین در برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری طرفدار روسیه در روز شنبه، ناخرسندی و ابراز نگرانی دولت روسیه در مورد آینده روابط دو کشور را در پی آورد. روسیه نگران آن است که گرایش بیشتر اوکراین به همکاری اقتصادی با اروپای غربی، در نهایت به گسترش روابط نظامی دو طرف و گسترش حضور نظامی غرب در مرز روسیه منجر شود.

روز گذشته گزارش شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، واحدهای ارتش در غرب این کشور را به حالت آماده باش درآورده و دستور انجام مانوور نظامی در این منطقه را صادر کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مانوور با شرکت یکصد و پنجاه هزار تن از نفرات ارتش روسیه، نود فروند هواپیما، هشتصد و هشتاد دستگاه تانک و هشتاد فروند کشتی جنگی از بعد از ظهر چهارشنبه آغاز شده و حدود یک هفته ادامه خواهد داشت.

وزارت دفاع روسیه گفته است که هدف از اجرای این مانوور و صدور دستور آماده باش نظامی، آمادگی لازم برای دفاع از ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه مستقر در شبه جزیره کریمه است. در مقابل، کفیل ریاست جمهوری اوکراین هشدار داده است که هر اقدام نظامیان روسی خارج از محدوده پایگاه دریایی آنان در کریمه “تجاوز نظامی” تلقی خواهد شد.

آماده باش ارتش روسیه، که برخی منابع غربی آن را هشداری تهدیدآمیز علیه اوکراین توصیف کرده‌اند، واکنش تند مقامات آمریکایی را در پی آورده است. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داد که هرگونه دخالت نظامی روسیه در اوکراین “اشتباهی جدی” خواهد بود. وی پیشتر خواستار احترام تمامی کشورها به “تمامیت ارضی و حق حاکمیت” اوکراین شده بود.

وزیر خارجه آمریکا در عین اظهارات همتای روسی خود را یادآور شد که با تاکید بر عدم مداخله کشورش در امور داخلی اوکراین، از سایر کشورها خواسته بود به همین ترتیب عمل کنند. جان کری افزود که امیدوار است مقامات روسی به این توصیه خود عمل کنند.

چندین هفته بحران سیاسی در اوکراین، همراه با سوء مدیریت و فساد اقتصادی، باعث بروز این نگرانی شده است که ممکن است دولت جدید این کشور قادر به عمل به تعهدات مالی خود نباشد و به این ترتیب، یک بحران وخیم اقتصادی نیز به بحران سیاسی موجود افزوده شود.

برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی، وزیر خارجه آمریکا گفته است که دولت او در نظر دارد در مورد اعتباری به مبلغ یک میلیارد دلار برای تضمین پرداخت‌های فوری دولت اوکراین اقدام کند و اتحادیه اروپا نیز مبلغ یک و نیم میلیارد دلار را به همین منظور اختصاص خواهد داد.

بحران سیاسی اوکراین در ماه نوامبر سال گذشته و زمانی آغاز شد که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده، اعلام کرد در برابر دریافت وعده کمک مالی روسیه به مبلغ پانزده میلیارد دلار، تصمیم گرفته است به جای پیگیری سیاست تقویت روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا، روابط تجاری اوکراین با روسیه را گسترش دهد. این تصمیم به برگزاری تظاهرات اعتراضی منجر شد که تلفاتی را هم در پی داشت.

پارلمان اوکراین تصمیم گرفته است آقای یانوکوویچ را در اختیار دادگاه کیفری بین‌المللی قرار دهد تا به اتهام مسئولیت خشونت نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان و قتل شماری از آنان محاکمه شود. آقای یانوکوویچ و شماری از همکاران او همچنین به ارتکاب و فراهم آوردن زمینه فساد گسترده مالی متهم هستند.

از محل اختفای رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین اطلاعی در دست نیست اما رسانه‌های اوکراینی معتقدند که وی همراه با دو پسرش و گروهی محافظ مسلح در منطقه‌ای در کریمه به سر می‌برد.

شبه جزیره کریمه، که به صورت یک جمهوری خودمختار اداره می شود، حدود دو میلیون جمعیت دارد که بیش از نیمی از آنان را روس تباران، حدود یک چهارم را اوکراینی ها و حدود دوازده درصد را تاتارها تشکیل می دهند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.