سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیا اوکراین عرصه نبرد میان شرق و غرب است...

آیا اوکراین عرصه نبرد میان شرق و غرب است

چکیده :اوکراین تا سال 1991 و فروپاشی اتحاد جماهیر شروی بخشی از شوروی بود و همچنان برای روسیه متحدی مهم محسوب می گردد. ولادمیر پوتین فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را بزرگترین فاجعه ژئوپولیتیکی قرن 20 نامید. او برنامه ریزی های زیادی برای ایجاد اتحادیه اوراسیا کرده است. اتحادیه ای متشکل از روسیه، اوکراین، بلاروس و قزاقستان که در خیال پوتین وزنه ای در برابر اتحادیه اروپا باشد....


کلمه- گروه بین الملل: اوکراین سرزمینی کلیدی و در واقع مرز میان شرق و غرب است. اهمیت ژئوپلیتیکی اوکراین به عنوان دومین کشور بزرگ اروپایی واقع در سواحل شرقی و غربی دریای سیاه تا بدانجاست که برژینسکی از آن کشور به عنوان «ترن سیاست منطقه ای پس از گسترش» اتحادیه اروپا یاد می‌کند.

از سوی دیگر این کشور تا سال 1991 و فروپاشی اتحاد جماهیر شروی بخشی از شوروی بود و همچنان برای روسیه متحدی مهم محسوب می گردد. ولادمیر پوتین فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را بزرگترین فاجعه ژئوپولیتیکی قرن 20 نامید. او برنامه ریزی های زیادی برای ایجاد اتحادیه اوراسیا کرده است. اتحادیه ای متشکل از روسیه، اوکراین، بلاروس و قزاقستان که در خیال پوتین وزنه ای در برابر اتحادیه اروپا باشد.

هنوز بسیاری از سیاست های بین المللی تحت تاثیر روابط جنگ سرد است و پس از اعتراضات گسترده در اوکراین بسیاری از تحلیلگران از این کشور به عنوان عرصه رقابت شرق و غرب یاد کردند.

روز چهارشنبه 26 فوريه، 7 اسفند، وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام آمادگی برای کمک مالی به اوکراین، خواستار همکاری با روسیه جهت حل بحران سیاسی این کشور شده است.

به گزارش بی بی سی، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از دیدار با ویلیام هیگ، همتای بریتانیایی خود، تعهد دو کشور به تلاش برای حل و فصل بحران سیاسی اوکراین را یادآور شد و افزود که بریتانیا و آمریکا آماده کمک به کاهش مشکلات اقتصادی اوکراین هستند.

با افزایش نگرانی در مورد آینده سیاسی اوکراین، ویلیام هیگ برای دیداری اضطراری با مقامات آمریکایی عازم واشنگتن شده بود. کری پس از دیدار با وزیر خارجه بریتانیا گفت که بحران اوکراین “بازی برد و باخت غرب در برابر شرق نیست” بلکه لازم است تمامی دولت‌ها جهت رفع مشکلات کنونی این کشور با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود که موضوع اوکراین “مربوط به روسیه و ایالات متحده نیست، بلکه به مردم اوکراین و حق آنان برای تعیین آینده‌شان مربوط می‌شود و ایالات متحده مایل است با روسیه و سایر کشورهای جهان، و هر کس دیگری که آمادگی آن را داشته باشد، همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که روند تحولات در آن کشور پس از این مسالمت‌آمیز خواهد بود.”

وی گفت که آمریکا و بریتانیا متعهد هستند که تمامی توان خود را در حمایت از مبارزه مردم اوکراین به کار گیرند و افزود که اوکراینی‌ها “با تمام قدرت اعلام کرده‌اند که مایل و قادر به برخورداری از آینده‌ای دموکراتیک در کشورشان هستند.”

وزیر امور خارجه بریتانیا نیز پس از دیدار با کری گفت که دو طرف موضوع کمک‌های مالی فوری به اوکراین را مورد بررسی قرار دادند زیرا اقتصاد آن کشور در پی چند ماه اعتراض و خشونت، گرفتار مشکلات جدی شده است. وی افزود که در نظر دارد روز چهارشنبه برای بررسی کمک اضطراری به اوکراین، با مقامات صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن دیدار و گفتگو کند.

هیگ در عین حال تاکید کرد که دولت جدید اوکراین تنها در صورتی می‌تواند انتظار دریافت کمک مالی را داشته باشد که شرایط مورد نظر صندوق بین‌المللی پول را برآورده کند و نشان دهد که “مصمم به مبارزه جدی با فرهنگ فساد است که طی سال‌ها، در این کشور رسوخ کرده است.”

منابع صندوق بین‌المللی پول گفته‌اند که به زودی هیاتی از سوی این نهاد مالی برای بررسی اوضاع اوکراین عازم آن کشور خواهد شد. نمایندگان این نهاد آخرین بار در ماه اکتبر سال گذشته و قبل از آغاز تظاهرات اعتراضی در اوکراین از آن کشوردیدن کرده بودند.

روز گذشته وزیر امور خارجه روسیه ضمن رد این ادعا که کشورش در نظر دارد در اوکراین دخالت نظامی کند، از دیگر کشورهای جهان نیز خواست تا از مداخله در بحران اوکراین خودداری ورزند. پیشتر، گزارش شده بود که ساکنان منطقه روس زبان کریمه خواستار جدایی از اوکراین شده و پرچم روسیه را در کنار پرچم اوکراین بر فراز ساختمان های اداری بندر سواستوپول در این منطقه برافراشته‌اند.

روز شنبه این هفته، پارلمان اوکراین ویکتور یاکونوویچ را به اتهام مسئولیت کشتار تظاهرکنندگان از سمت ریاست جمهوری خلع و اولکساندر تورچینف را به کفالت ریاست جمهوری تا زمان برگزاری انتخابات منصوب کرد. یاکونوویچ به طرفداری از روسیه شهرت داشت و گروه‌های مخالف، مقامات دولت او را به تبعیت از دولت روسیه، ارتباط با ثروتمندان روسی و فساد گسترده مالی متهم کرده بودند.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.