سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مردم داروهای مازاد نیاز را چه کنند؟...
» مدیرکل نظارت بر دارو پاسخ داد

مردم داروهای مازاد نیاز را چه کنند؟

چکیده :مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه دارو پس از خروج از داروخانه دیگر قابل بازگشت نیست، گفت: از آنجا که نه مسؤل فنی داروخانه و نه هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند سلامت دارو را از حیث رعایت شرایط نگهداری تضمین کند، باید بپذیریم که دارو از چرخه خارج شده است...


مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه دارو پس از خروج از داروخانه دیگر قابل بازگشت نیست، گفت: از آنجا که نه مسؤل فنی داروخانه و نه هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند سلامت دارو را از حیث رعایت شرایط نگهداری تضمین کند، باید بپذیریم که دارو از چرخه خارج شده است.

دکتر سید مهدی پیرصالحی در گفت‌وگو با ایسنا درباره سرنوشت داروهایی که در دست مردم می‌مانند و مازاد بر نیاز آنهاست، اظهار کرد: زنجیره سرد دارو از ابتدا تا انتها باید تحت کنترل باشد.

وی افزود: یک داروی وارداتی از زمانی که در کارخانه تولیدکننده آماده می‌شود، تا زمانی که از طریق هواپیما منتقل می‌شود، به ایران می‌رسد و وارد چرخه توزیع می‌شود، در درجه حرارت معینی نگه‌داری می‌شوند. اگر حتی دارویی یک ساعت هم از درجه حرارت معین خارج شده باشد، ما اجازه مصرف آن را نمی‌دهیم.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با بیان اینکه حمل دارو از شرکت پخش تا داروخانه نیز باید در یخچال و تحت شرایط دمایی ویژه صورت پذیرد، گفت: در داروخانه هم باید دماسنج موجود باشد. در حال حاضر وزارت بهداشت بر این امر نظارت می‌کند و دانشگاه‌های علوم پزشکی بازرسی از داروخانه‌ها را در دستور کار خود دارند.

پیرصالحی ادامه داد: با وجود همه سخت‌گیری‌هایی که در این خصوص وجود دارد، نمی‌توانیم مطمئن باشیم که بیمار زنجیره سرد را برای دارو رعایت می‌کند. در واقع هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند که دارو در شرایط صحیح دمایی نگهداری شده است.

وی با اشاره به اینکه دارو پس از خروج از داروخانه دیگر قابل بازگشت نیست و از آنجا که نه مسؤل فنی داروخانه و نه هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند سلامت دارو را از حیث رعایت شرایط نگهداری تضمین کند، باید بپذیریم که دارو از چرخه خارج شده است. البته در شرایط بحران چون جنگ و زلزله از مردم برای ورود همین داروها به چرخه مصرف کمک گرفته می‌شود.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه در شرایط عادی این موضوع غیرممکن است و اصل بر آن است که دارو به میزان منطقی و مورد نیاز تجویز و تا زمان تکمیل دوره درمان مصرف شود، گفت: در این صورت موجودی و ذخیره در منازل کم می‌شود. به عنوان مثال اگر داروهای سرطان برای یک دوره تجویز شوند، منطقی است.

پیرصالحی افزود: زیرا درصورت بروز مشکل، این داروهای گران قیمت دیگر قابل استفاده نیستند، مگر آنکه فرد این دارو را به بستگان یا آشنایانش بدهد، در غیر این صورت این داروها از نظر وزارت بهداشت غیرقابل مصرف هستند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.