سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

خیانت صدا و سیما به تاریخ انقلاب

چکیده :نمونه مهم دیگر مصادره مراسم نکوداشت انقلاب رویکرد جناحی سیما در انتشار تصاویر تاریخی دوران انقلاب است. در تصاویری که از سیما پخش می شود اولا همه زنها چادری و به تعبیر امروز حزب اللهی اند! و حتی یک دختر و زن بی حجاب در میان تظاهر کنندگان و حامیان انقلاب دیده نمی شود! ثانیا در دست تظاهرکنندگان فقط عکس امام خمینی دیده می شود و از تصاویر آیت الله طالقانی و مرحوم دکتر شریعتی در میان تظاهر کننده خبری نیست که نیست!...


غلامعلی رجایی:

قصد داشتم این دو نکته مهم را در نقد نحوه برگزاری مرتبط با دهه فجر را در ایام دهه مبارکه فجر بنویسم ولی دیدم بهتر است در این ایام که عملا جشن شاد مردم و انقلاب است نقد منفی نوشته نشود و اینگونه مطالب به بعد از این ایام منتقل شود هرچند متاسفانه راه پیمایی های 22 بهمن این سالها – آن چنان که در راه پیمایی 22 بهمن تهران امسال دیدیم از اهداف خود بتدریج دورتر و دورتر شده و بعضی از اصول گرایان چنان برعلیه جناح غیر اصولگرا و حتی معتدلین رفتار و این جشن عمومی را به نفع سلیقه جناح خود مصادره کرده اندکه صاحبان سایر سلیقه ها که دل در گرو این انقلاب داشته و دارند احساس می کنند عملا این جشن ناقض وحدت کلمه مردم بوده و بنابر این بهتر است در راه پیمایی سال آینده شرکت نکنند.

نمونه روشن این برخورد جناحی با راه پیمایی 22 بهمن امسال این بود که درست درصد و چند قدمی سخنرانی رییس جمهور! در میدان آزادی تهران عده ای افراطی بنری را برپا کردند که در آن تصویر صحنه اعدام سه تن از مسولین بلندپایه گذشته نه چندان دور کشور که محبوب بسیاری از آحاد ملت هستند در حالی که طنابهای اعدام به دور گردنشان انداخته می شد، دیده می شد. در تهران نمونه های دیگری هم از این رویکرد جناحی خاص در مسیر دیده می شد.

نمونه مهم دیگر مصادره مراسم نکوداشت انقلاب رویکرد جناحی سیما در انتشار تصاویر تاریخی دوران انقلاب است. در تصاویری که از سیما پخش می شود اولا همه زنها چادری و به تعبیر امروز حزب اللهی اند! و حتی یک دختر و زن بی حجاب در میان تظاهر کنندگان و حامیان انقلاب دیده نمی شود! ثانیا در دست تظاهرکنندگان فقط عکس امام خمینی دیده می شود و از تصاویر آیت الله طالقانی و مرحوم دکتر شریعتی در میان تظاهر کننده خبری نیست که نیست!

اینکه بخواهید به دروغ نشان دهند که زنان تظاهرکننده در دوران انقلاب همه باحجاب بودند هم خیانت به تاریخ انقلاب است وهم نادیده گرفتن حق بعضی از شهروندان.

این درد را باید به کجا برد که بعضی کوته نظران که متاسفانه دستهای گسترده ای در بعضی امور از جمله صدا وسیما دارند با برخورد سلیقه ای با انقلاب به تاریخ، نسل سوم و چهارم و نسلهای بعدی وخود انقلاب خیانت می کنند.

چرا باید اداره مراسم انقلاب به دست جناحی خاص سپرده شود ؟ چرا باید صدا و سیما که امام از آن بعنوان دانشگاه عمومی کشور یاد می کرد با تفکری خاص اداره شود؟

نمی دانم چقدر باید سوخت و ساخت و شاهد این رویکردهای سراسر اشتباه بود.

این درد ها را باید به که برد و به کجا گفت؟ ظاهرا آنچه به جایی نرسد فریاد است!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.