سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روایت “زنگنه” از فسادهای بالای ۴۰۰ میلیارد در وزارت نفت...

روایت “زنگنه” از فسادهای بالای ۴۰۰ میلیارد در وزارت نفت

چکیده :وزیر نفت در این گزارش از دیدار سرزده حسن روحانی از وزارت نفت و پرونده بابک زنجانی صحبت می کند. هر چند زنگنه در این گزارش می گوید چند فساد گسترده بالای ۴۰۰ میلیارد توامن در وزارت نفت رخ داده است....


بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت شب گذشته با انتشار مطلبی در فیس بوک خود گزارشی از دیدار رییس جمهوری از وزارت نفت ارائه داد.

وزیر نفت در این گزارش از دیدار سرزده حسن روحانی از وزارت نفت و پرونده بابک زنجانی صحبت می کند. هر چند زنگنه در این گزارش می گوید چند فساد گسترده بالای ۴۰۰ میلیارد توامن در وزارت نفت رخ داده است.

متن گزارش فیس بوکی زنگنه بدین شرح است:

“به نام خداوند جان و خرد

دوستان سلام

امروز صبح اول (دوشنبه) وقت جناب آقای دکتر روحانی، برای اولین بار برای بازدید از یک وزارتخانه اجرایی به صورت سرزده به وزارت نفت آمدند. البته سرزده در عرف دولت زمانی است که مثلا یک روز قبل از بازدید اطلاع دهند، چون کسب آمادگی برای میزبانی مقامات ارشد نظام در یک روز، کار دشواری است و در نتیجه همکارانم دیشب تا نزدیک نیمه شب دست اندرکار آماده سازی شرایط بودند و خودم هم ساعت ۹ شب بعد از یک جلسه در مورد آقای “بابک زنجانی” به آنها ملحق شدم. آن جلسه بسیار مهم بود و باید می رفتم. خوشبختانه قوه قضاییه موضوع را به خوبی پیگیری می کند که جای تشکر دارد. آن طور که حساب کرده ام، فعلا هر ایرانی ۱۱۰ هزار تومان از آقای بابک زنجانی طلب کار است .

به طور طبیعی وقتی رییس جمهور برای بازدید می آیند بسیاری از همکاران تمایل به حضور دارند و متاسفانه به علت کوچکی سالن ، بایستی بین معاونت ها و بخش های مختلف سهمیه بندی می کردیم که نتیجه خوب از کار درآمد. البته در سهمیه بندی اولویت را به حضور خانم ها دادیم.

امروز (دوشنبه) هم از صبح زود من و همه همکارانم برای نهایی کردن کارها به وزارتخانه آمده بودیم و البته بیشتر تمرکز من بر روی آماده کردن فایل ارایه مطالب به رییس محترم جمهوری بود.

ایشان در جلسه گفتند که بنا دارند به همه وزارتخانه ها سرکشی کنند و از نفت شروع کرده اند. چون در این روزهای سرد سال، کار مهمی در امر سوخت رسانی زمستانی در وزارت نفت انجام شده و می خواسته اند به دست اندرکاران خسته نباشید بگویند و از طرف دیگر هم از نظر ایشان نفت همچنان به عنوان مهم ترین و بزرگ ترین صنعت در کشور مطرح است.

من در گزارشم برنامه های اصلی وزارت نفت را شامل توسعه میادین مشترک غرب کارون، توسعه پارس جنوبی، جهش دوم صنعت پتروشیمی و جهش بخش پالایشی، بهینه سازی مصرف سوخت و مبارزه با فساد را برای ایشان توضیح دادم. خوشبختانه آقای رییس جمهور نگاه روشنی به این برنامه ها دارند.”

زنگنه در ادامه یادداشت فیس بوکی خود درباره قراردادهای نفتی و حیف و میل اموال مردم می نویسد: “در گزارش خودم به آقای دکتر روحانی گفتم که بسیاری از قراردادهای موجود در نفت اصلا قرارداد نیستند بلکه همانند قرارهای دوستانه بین افراد می مانند . دوستی و رفاقت سرجای خودش . اما حساب، حساب است و کاکا برادر و این طوری نمی شود با اموال مردم رفتار کرد . چرا که در بسیاری از این قراردادها نه مبلغ قطعی است ، نه مدت زمان اجرای کار و نه تضمین قابل قبولی برای کیفیت و اجرای درست کار از پیمانکار گرفته شده . من مخصوصا بر این مطلب تاکید کردم چرا که بر حساسیت فوق العاده آقای دکتر روحانی بر هزینه کرد درست حتی یک ریال از اموال عمومی هم آگاه بودم و درادامه هم گفتم که من اصلاً نمی توانم این وضع را تحمل کنم و این موضوع خیلی به من فشار می آورد و به همین علت گاهی هم با همکارانم تندی می کنم.”

زنگنه در پایان گزارش خود در باره “بابک زنجانی” و بدهی او به وزارت نفت اعلام می کند که این بخشی از فسادهای مالی رخ داده است. او می نویسد: “در رابطه با فساد اقتصادی هم به ایشان توضیح دادم که گرچه موضوع بابک زنجانی بزرگ است و ما به طور جدی در حال پیگیری آن هستیم، ولی متاسفانه موارد دیگری هم داریم که همگی بالای ۴۰۰ میلیارد تومان هستند و از پول های بازنشستگان صنعت نفت ، درست بهره برداری و امانتداری نشده است که در حال پیگیری قضایی آنها هستیم. ایشان هم در رابطه با برنامه های ما قول های مساعدی دادند که امیدوارم با کمک ایشان بتوانیم سربلند باشیم. به ایشان و همه مدیران حاضر هم گفتم که آرزوی من سربلندی ایران در منطقه و جهان و حفظ عزت ایرانیان است و این برنامه ها هم همه برای تحقق این آرزوست.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.