سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روحانی: چرا یک عده بی‌سواد حرف بزنند ولی دانشگاهیان سکوت کنند؟/ آشتی کنیم...
» برخی دانشگاه را تهدید می‌دانند

روحانی: چرا یک عده بی‌سواد حرف بزنند ولی دانشگاهیان سکوت کنند؟/ آشتی کنیم

چکیده :روحانی گفت: اعتدالی که ما می‌گوییم، یعنی عقلانیت، توجه به منافع کشور، مدارا و اعتدال، یعنی فاصله گرفتن از افراط و تندروی‌های نابجا. چه کسی می‌خواهد این پرچم را به دوش بگیرد؟ شما باید به دوش بگیرید. مردم در 24 خرداد کار خود را انجام دادند و ما باید دنباله‌روی ملت باشیم....


رییس جمهور امروز در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک های علمی و فناوری، دانشگاهیان را به حرف زدن و اظهار نظر در موارد مختلف تشویق کرد.

به گزارش خبرآنلاین؛ حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این اجلاس به منتقدان توافق ژنو انتقاد کرد و از دانشگاهیان خواست دراین باره حرف بزنند.

او دراین باره گفت: من یک گله مطرح می‌کنم؛ البته نمی‌خواهم از دانشگاه نقد کنم و شما باید خودتان نقد کنید ولی چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا اساتید خاموش هستند؟ ما در دانشگاه شهامت سقراط وار می‌خواهیم. از چه می‌ترسیم؟ چرا وقتی یک کار بزرگ بین‌المللی انجام می‌شود، نمی‌آیید حرف بزنید و صحبت کنید و خصوصی برای رئیس‌جمهور نامه‌ می‌نویسید؟

روحانی با اشاره به توافق ژنو گفت: همین توافق ژنو، اولین گشایش برای دانشگاه و پول دانشجویان بود. چرا فقط یک عده معدود که از جای معدودی تغذیه می‌شوند، صبحت می‌کنند؟ البته نمی‌گوییم آنها حرف نزنند ولی فقط چرا آنها صحبت می‌کنند؟ چرا فقط یک عده کم سواد صحبت کنند و اساتید دانشمند و بزرگان دانشگاه ما خصوصی حرف بزنند؟ چرا آنها به میدان نمی‌آیند؟ آینده تاریخ این را به ما نمی‌بخشد.

رئیس‌جمهور گفت: ما رسالت سنگینی به دوش داریم. چرا وقتی ما یک قدم برمی‌داریم، صهیونیست‌ها شب و روز فریاد می‌زنند؟ چرا برخی از کشورها که از لحاظ جغرافیایی همسایه و نزدیک ما هستند، همه‌جا داد می‌زنند؟ پس معلوم است کار بزرگی شکل گرفته است. این اقدام از آثار دانشگاه است؛ چراکه کسانی که در مذاکرات حرف می‌زنند و تصمیم می‌گیرند، تربیت شده دانشگاه هستند.

دانشگاه باید استقلال آکادمیک خود را بازیابد

رییس جمهور در ابتدای سخنانش گفت: من خوشحالم در طول شش ماهی که دولت تدبیر و امید کارش را آغاز کرده برای چندمین بار در جمع شما دانشگاهیان هستم، من در سخنرانی ها به نکاتی تاکید کردم که دانشگاه اگر استقلال آکادمیک خود را بازیابد، تحقیق و آزادی، توسعه علمی و آزادی همواره دستشان در دست یکدیگر است هیچ جا شما علم و تحقیق را بدون محیط آزاد نمی توانید بیابید.

دانشگاه باید فضایش فضای علم باشد نه سیاست زدگی. فضای دانشگاه باید فضای آرام باشد نه فضای خاموش.

روحانی گفت: ما نیاز داریم به دانشگاهی که در آن دانشگاه هم آموزش باشد هم تعلیم باشد هم پژوهش باشد هم تحقیق باشد و هم بینش باشد هم روشنفکری ، چنین دانشگاهی می تواند فضای جامعه را عوض کند. دانشگاهی که در کنجی تحقیق کند و این تحقیقش به جامعه برنگردد ما دنبال چنین دانشگاهی نیستیم ما دنبال تحقیق و یا فقط تدوین مقاله در دانشگاه ها نیستیم.

دولت محیط امن دانشگاه را می پسندد

او در ادامه با بیان اینکه “علم، مرز نمی‌شناسد”، گفت: تحقیق، خط قرمزهایی را که امروز در جامعه ما معمول است، نمی‌شناسد. خط قرمز علم و تحقیق منافع و مصالح ملی و خواست و نیاز مردم است؛ البته برخی از آنها خط قرمز نیست بلکه خط راهنما هستند.

روحانی با انتقاد از اینکه “چرا نباید بتوانیم یک نظر علمی را در دانشگاه بیان کنیم”، گفت: چرا در علوم انسانی،‌ حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و علوم اجتماعی رشد نمی‌کنیم و صاحب‌نظر نیستیم ولی در ژنتیک، شبیه‌سازی و انرژی‌های نو پیشرفت می‌کنیم؟ علت آن است که ما در شیمی، فیزیک و علومی اینچنینی خط قرمزی نداریم و راحت می‌توان نظرات را بیان کرد ولی در علوم سیاسی و مسائل آن، گویی به نظر می‌رسد که باید هشت چشم داشته باشیم، ولی ما هشت چشم نداریم، دو چشم داریم و فقط روبرور را می‌بینیم. خداوند دو چشم بیشتر به ما نداده است. ما روبرو یعنی آینده و منافع ملت را باید ببینیم نه اینکه برگردیم و پشت‌سر را نگاه کنیم یا فقط راست،‌ چپ، زمین و آسمان را نگاه کنیم؛ این‌ها کافی نیست.

او با بیان اینکه این دولت محیط امن برای دانشگاه می‌پسندند، گفت: محیط امن، یعنی همه احساس امنیت کنند. ما باید فضا را برای رشد علمی دانشجویان فراهم کنیم تا بتوانند در رشته‌های مختلف تحقیقات لازم را انجام دهند و صاحب‌نظر شویم. البته تمام دانشجویان، اساتید ما، ‌انقلاب و کشور را داوست دارند. فرهنگ‌مان و اسلام را دوست دارند ولی یک عده شده‌اند متولی و بر همه مردم مشکوک شده‌اند. یعنی همه مردم مورد تردید و شک هستند. شما چکاره هستید که خود را متولی همه‌چیز می‌دانید؟ با یک شعار و چهره و قیافه، آدم متولی می‌شود؟ به چه مناسبت خود را دلسوزتر از دیگران می‌دانید؟

رییس جمهور با بیان اینکه “باید اجازه داد فضای باز ایجاد شود”، تاکید کرد: مردم ما عاشق کشور و اسلام هستند، عاشق انقلاب و امام هستند، قانون اساسی و رهبری نظام را قبول دارند. چرا به همه شک می‌کنیم و طرف هرچه قسم می‌خورد قبول نمی‌کنیم؟ تمام زندگی طرف را بررسی می‌کنیم،‌ تمام سخنرانی‌ها و گذشته طرف را بررسی می‌کنیم. چقدر ما آدم بیکار در کشور داریم که به دنبال یک نقطه ضعف از افراد هستند تا آن نقطه ضعف را پیدا کنند و آن را بزرگ کنند.

او گفت: دست از این کارهای جناحی و حزبی برداریم. این جناح، آن جناح، چپ و راست، بس است. یک ذره به فکر مردم، کشور و آینده باشیم.

روحانی سپس اضافه کرد: در دانشگاه‌ها در کنار پرورش و بخش علمی و تحقیق، باید به فکر مسائل اجتماعی و سیاسی هم باشیم. دانشجویان ما، باید دانشجویانی مسئول، جامعه‌پذیر و آگاه باشند و این تنها کافی نیست که از هندسه، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و چارچوب‌های علمی برخوردار باشند بلکه باید از منافع ملی و بدخواهان داخلی و خارجی نیز باخبر باشند. باید از مصالح کشور باخبر باشند و دنیا را بشناسند.

دانشگاه مرکز حزب و جناح نیست

او گفت: دانشجو باید سیاست و جهان را بشناسد ولی این بدان معنا نیست که دانشگاه مرکز حزب یا جناحی باشد، هیچکس حق ندارد با پول بیت‌المال برای تبلیغ یک حزب یا جناح در دانشگاه کار کند. جناح‌ها باید با پول خودشان بروند و یک ساختمان بگیرند و کار کنند ولی از جیب خودشان نه از جیب بیت‌المال. این موضوع اشکالی ندارد و ما حتی از فعالیت آنها استقبال می‌کنیم و حتی اگر لازم باشد دولت کمک می‌کند ولی باید توجه داشت که دانشگاه متعلق به ملت است، متعلق به یک جناح نیست و کلاس و دانشگاه برای همه است.

رییس جمهور گفت: ممکن است برخی از گزارش‌هایی که به ما می‌رسد اشتباه باشد. باور نمی‌کنم که کسی در دانشگاه مسئولیت داشته باشد و بخواهد بین دانشجویان بر اساس مسائل سیاسی و اینچنینی و تعلق داشتن به این جناح یا آن جناح فرق بگذارد. امکان ندارد چنین چیزی باشد. بیائید برای شایسته‌سالاری هم‌قسم شویم و هرکس عالم‌تر، اخلاقی‌تر و فدارکار برای کشور و ملت است، ارج بنهیم و فضا را برای پیشرفت کشور آماده کنیم. ما باید فضای لازم را برای رشد سیاسی دانشجویان فراهم کنیم، ‌نه رشد حزبی و این وظیفه ماست و برای کشور ضرورت دارد.

او گفت: بحث جسمی و سلامت دانشجویان نیز مهم است. باید فضای لازم را برای ورزش دانشجویان، بویژه دانشجویان دختر فراهم کنیم. سلامت، خوابگاه و غذای دانشجویان مهم است و این جزو وظایف ماست، چراکه آنها باید نیروهای سالم و کارآمدی برای پیشرفت و توسعه کشور باشند.

دانشگاه راه حل است

روحانی گفت: دانشگاه مسأله نیست، ولی برخی متأسفانه خودِ دانشگاه، استاد و دانشجو را مسأله می‌دانند و می‌خواهند این مسأله را حل کنند. از نظر این دولت، دانشگاه راه‌حل است. بعد می‌رسیم به بحث ستاره و دانشجویان ستاره‌دار، ولی آنها خود دانشگاه‌ را نیز مسأله می‌دانند.

او گفت: برخی، دانشگاه و دانشجو را تهدید می‌دانند و نه فرصت، در حالی که همانطور که گفتم از نظر این دولت دانشگاه، مسأله نیست بلکه راه‌حل است و چون راه‌حل است، پس دانشگاه باید منتقد باشد، اظهارنظر کند، راه‌حل ارائه دهد. از نظر آنها‌یی که دانشگاه مسأله است، باید مرتب مراقب بود، آن هم با دوربین‌های متعدد نه با چشم. در حالی که این دولت این مسائل را نمی‌پذیرد و دانشگاه را مسأله نمی‌داند بلکه دانشگاه‌ را راه‌حل می‌داند؛ راه‌حلی برای پیشرفت کشور. ما می‌خواهیم دانشگاه جهانی بیندیشد و جهانی فکر کند و تحقیق کند اما علمی و محلی عمل کند.

به هرکسی که می رسم دکتری دارد

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما دانشگاهی نیاز داریم که در آن کار آفرین تربیت شود نه کارجو، ما نیاز به دانشگاهی داریم که در آن دانشگاه دانشجوی خلاق تربیت شود. ما نیاز به دانشگاهی داریم که علم و پژوهش مکمل یکدیگر باشند و قدرت قدرت تعامل با جهان و با روند پیشرفت جهان داشته باشد.

او گفت: ما نیاز به دانشگاهی داریم که آثار آن تولید ثروت و قدرت باشد و مردم آثار آن دانشگاه را در زندگی خود لمس کنند دانشگاه باید منتهی به بهبود زندگی جامعه شود. ما هم معلم، هم مدرس، هم محقق، هم پژوهشگر، هم روشنفکر و هم دانشور می خواهیم. تعلیم یافته دانشگاه که اهل تحقیق است و مسایل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود را می بیند و برای حل مسایل اجتماعی و سیاسی بهره می جوید.

رییس جمهور گفت: این موارد دانشور و روشنفکر می شود ، ما نیاز به معلم، محقق و روشنفکر داریم ، برای این کار دانشگاه مسیر طولانی در پیشرو دارد. بسیاری از این نکاتی که در قالب و بیان دیگر گفتم و در آن پنج سخنرانی قبل به آن اشاره کردم به همه آنها دولت پایبند است. دولت دنبال دانشگاهی هست که بین کمیت و کیفیت توازن باشد.

روحانی با انتقاد تلویحی از افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی گفت: من خیلی خوشحال می شوم که اگر بشنوم 40 هزار دانشجوی دکتری در کشور داریم، اما شما دانشگاه های بزرگ دنیا را مطالعه کنید ببینید دانشجوی دکترای آنها چند نفر هستند، فکر می کنید در سال یک دانشگاه بزرگ اروپایی و آمریکایی چند تا دانشجوی دکترا تحویل می دهد. آمار را نگاه کنید من از بسیاری از دانشگاه ها خبر دارم خیلی خوب است همه دکتر شوند، من که به هر کس می رسم همه دکترا دارند.

او گفت: ما افتخار می کنیم همه دارای دکترا و تحقیق کرده باشند، مراحل علمی را پیموده باشند خیلی خوب است اما واقعا کیفیت لازم هم وجود دارد؟ اگر شما بگوید هست من خوشحال می شوم من قضاوت شما را می پذیرم. شما روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها یا پژوهشکده ها، مدیران و مسوولان پارک های علم و فناوری هستید. من می پذیرم اگر شما بگویید. کمیت با کیفیت باید توازن داشته باشد.

رییس جمهور گفت: درست است غول کنکور را ما پشت سر گذاشته ایم، وحشت و غول کنکور را برای آنها که می خواهند برای دوره کارشناسی وارد شوند تقریبا کنار رفت، مشکلات ما حل شد دانشگاه های ما دارای کیفیت مطلوب هستند. اصلا شما می خواهید در دانشگاه چه کار کنید؟ شما دنبال این هستید که غنچه ها را به گل شکوفای معطر تبدیل کنید. همان که قرآن تعبیر به فلاح می کند. فلاح همین است. «لعلهم تفلحون» همین است. فلاح یعنی شکفتن، باز شدن بذری که تبدیل به گیاه با همه باروری می شود، شما دنبال شکوفایی هستید شکوفایی ذهنی – علمی دانشجویان. شما میراث گذشتگان را با بیانی علمی و روز به جوانان عزیز منتقل می کنید و آنها را در علم و دانش در مسیر رشد قرار می دهید شما علاوه بر آن از دانش و تحقیقات امروز جوانان عزیز را مطلع می کنید.

روحانی گفت: تنها که استاد کافی نیست شما یک محیط مناسب هم نیاز دارید شما یک کتابخانه مناسب هم برای دانشجویان نیاز دارید. حالا شاید امروز اینترنت کمی جای آن را پر کرده یا شرایط بهتری را ایجاد کرده باشد، پس نیاز به امکاناتی دارید که دانشجوی شما به راحتی در فضای مجازی بتواند سیر کند. شما نیاز به یک محیط امن دارید تا بتوانید حرف خود را بزنید و نظرتان را بگویید. علم مرز نمی شناسد، تحقیق خط قرمزهایی که امروز در جامعه ما معلول است، نمی شناسد. خط قرمز تحقیق و علم منافع و مصالح ملی ، خواست و نیاز مردم است.

او گفت: این موارد بعضی از خطوط قرمز نیست برخی از آنها خط راهنما است اما من که یک نظر نظرعلمی دارم شاید نتوانم بیان کنم. چرا ما در علوم انسانی پیشرفت نمی کنیم، چرا در ژنتیک پیشرفت می کنیم، چرا در شبیه سازی پیشرفت می کنیم، چرا در انرژی های نو پیشرفت می کنیم، در علوم سیاسی چرا پیشرفت نمی کنیم، چرا در حقوق و اقتصاد پیشرفت نمی کنیم، چرا در علوم اجتماعی پیشرفت نمی کنیم و صاحب نظریه نیستیم ، چرا در طب پیشرفت می کنیم چرا در شیمی پیشرفت می کنیم؟

رئیس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود با طرح این پرسش که “چرا دانشگاه ما با بازار کار تناسب ندارد؟”، گفت: چرا ما دانشجو را با این همه مشکل مالی تربیت می‌کنیم؟ البته دولت هرچقدر توان داشته باشد، در این ارتباط به کار می‌برد و هرچه پول در این ارتباط هزینه شود، در واقع هزینه نیست و درآمد است ولی علت این است که دانشگاه باید به‌گونه‌ای دانشجو را تربیت کند که بتواند معضلات اجتماعی را حل کند. ارتباط دانشگاه با بازار کار باید وجود داشته باشد.

او خطاب روسای دانشگاه ها گفت: از شما خواهش می‌کنم که منتظر دولت نباشید. شما مسئول هستید. شما باید به ما راه‌حل بدهید. در بخش‌های سیاسی و اقتصادی باید به ما راه‌حل بدهید.

آشتی کنیم

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: چرا در جامعه نمی‌آییم و به جریان خروشان مردم وصل نمی‌شویم؟ اکثریت جامعه خوب می‌بینند و می‌فهمند. من در آسایشگاه جانبازان حضور پیدا کردم، آنها دقیقاً می‌دانستند که چه خبر است و می‌گفتند ما می‌دانیم چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و چه کسانی چه کارهایی می‌کنند. محاسبه‌گری را کنار بگذاریم و اینکه دیگران به ما چه می‌گوید و اینکه چه کسانی به ما به به و چه چه می‌گویند، کنار بگذاریم. دانشگاه باید خود را نقد کند. من نمی‌خواهم فقط به مسائل سیاسی اشاره کنم.

او گفت: آیا ما نمی‌خواهیم دنبال آشتی برویم؟ آیا می‌خواهیم رودرروی هم بایستیم و موضوعی را که در گذشته رخ داده است، رها نکنیم؟ آیا پیامبر اینگونه بود؟ پیامبر وقتی به مکه آمد با آن همه افراد بدخواه که به او و یارانش ظلم کرده بودند و یارانش را به صورت وحشیانه کشتند و بزرگترین ظلم‌های تاریخی را انجام داده بودند، چگونه برخورد کرد؟ وقتی پیامبر مکه را فتح کرد چه گفت؟ مگر نگفت امروز، روز وحدت است و روز انتقام نیست؟ مگر نگفت که بروید همه آزاد هستید و خانه سرسخت‌ترین دشمن خود یعنی ابوسفیان را تبدیل به مأمن کرد و گفت هرکس به خانه او برود در امان است؟ ما پیروی این پیامبر هستیم. انقلاب اسلامی و 22 بهمن برای این بود که ما اسلام و اخلاق را حاکم کنیم. آیا شما نمی‌خواهید پرچم‌دار آشتی باشید؟

روحانی گفت: اعتدالی که ما می‌گوییم، یعنی عقلانیت، توجه به منافع کشور، مدارا و اعتدال، یعنی فاصله گرفتن از افراط و تندروی‌های نابجا. چه کسی می‌خواهد این پرچم را به دوش بگیرد؟ شما باید به دوش بگیرید. مردم در 24 خرداد کار خود را انجام دادند و ما باید دنباله‌روی ملت باشیم.

فقط به فکر ISI نباشید

روحانی در ادامه سخنان خود خطاب به رؤسای دانشگاه، ‌اساتید و شرکت‌کنندگان در این مراسم گفت: آیا دانشگاه نمی‌خواهد در گرفتاری‌های مردم و مشکلات آنها و بحث محیط زیست و هوای آلوده ورود پیدا کند؟ من نمی‌گویم تحقیقات بنیادین انجام ندهید، ولی برخی از تحقیقات مورد نیاز جامعه یک ضرورت و وظیفه است. امروز در هر استانی دانشجویان و دانشگاه باید جهانی بیندیشد ولی بصورت علمی عمل کند. همش به فکر ISI و امتیاز نباشیم. رها کنید این شرک‌ها را و به فکر ملت و کشور باشیم. زنجیره علم در کشور را کامل کنیم، چراکه مقاله به تنهایی به درد نمی‌خورد. مقاله باید به زندگی مردم بیاید مردم چشم امید به شما دارند.

او گفت: دانشگاه باید از خودش نقد کند و راه‌حل بدهد. هیأت امناهای دانشگاه‌ها باید تقویت و پررنگ شوند و شایسته‌سالاری در این هیأت‌ها حاکم باشد و دلباختگان علم در آن حضور پیدا کنند. دانشگاه محل علم، فن‌آوری، تحقیق و ایجاد ثروت است. همه ما باید برای تحقق این اهداف دست به دست هم بدهیم.

رئیس‌جمهور همچنین گفت: دانشگاه باید برای ملت و کشورمان، «دانش‌گاه» باشد نه اینکه خدایی نکرده یک وقتی به «دانش‌کاه» تبدیل شود. ما باید دانشگاه را مرکز علم، تحقیق و پژوهش قرار دهیم و دانشجویان را به عنوان کارآفرین برای توسعه کشور و ترقی کشور آماده کنیم.

بگذارید وزیر علوم به وظایفش عمل کند

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود در حمایت از وزیر علوم گفت: من از همه عزیزان در کشور می‌خواهم بگذارند وزارت علوم به وظایف قانونی خود عمل کند و قانون را اجرا کند. اگر وزیر مسئول است، باید به مسئولیت خود عمل کند. وزیر علوم از اندیشمندان است و مورد قبول و احترام اکثریت قاطع اساتید دانشگاه است. بگذاریم که وزارت کار خود را بکند، رؤسای دانشگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند و فضایی را ایجاد کنیم که تحمل در دانشگاه‌ها بالا برود. اشکالی ندارد که گروهی به یک فکر سیاسی خاصی وابسته باشند؛ آنها آزاد هستند ولی دانشگاه باید محیط مدارا شود و زبان علم و عقلانیت در آن گسترش پیدا کند.

روحانی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در ارتباط با کرسی‌های آزاداندیشی گفت: کرسی‌های آزاداندیشی که رهبری بر آن تاکید داشتند چه شد؟ آزاداندیشی یعنی تضارب آرا و اینکه تحمل‌ها را بالا ببریم و در این ارتباط بار بزرگی بر دوش شماست. دولت به دانشگاه، دانشجو، ‌اساتید و فرهیختگان احترام می‌گذارد و از هر استاد و رئیس دانشگاهی که به دنبال شایسته‌سالاری باشد و برای پیشرفت دانشگاه قدم بردارد، با تمام وجود از او حمایت می‌کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.