سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محكوميت به شش سال زندان در دادگاه ده دقيقه اي قاضی صلواتی...

محكوميت به شش سال زندان در دادگاه ده دقيقه اي قاضی صلواتی

چکیده :حمید بابایى دانشجو مقطع دکترا-رشته اقتصاد در دانشگاه لیژ بلژیک، از روز ۵ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به ایران، احضار، بازداشت و در دادگاه ١٠ دقیقه اى قاضى صلواتى به ۶ سال حبس تعزیرى به اتهام جاسوسى و ارتباط با دول متخاصم، محکوم شده است....


حمید بابایى دانشجو مقطع دکترا-رشته اقتصاد در دانشگاه لیژ بلژیک، از روز ۵ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به ایران، احضار، بازداشت و در دادگاه ١٠ دقیقه اى قاضى صلواتى به ۶ سال حبس تعزیرى به اتهام جاسوسى و ارتباط با دول متخاصم، محکوم شده است.

به گزارش «سودویند»، حمید بابایى، متولد آذر ١٣۶٢، متاهل و اهل شهرستان تکاب است که در ٢٠٠٨-١٣٨۷، در مقطع کارشناسى ارشد، مهندسى صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران، فارغ التحصیل شده بود. وى با اخذ بورسیه تحصیلى در مقطع دکترى دانشگاه لیژ بلژیک در دى ماه ٨٨ وارد این دانشگاه شد.

بابایى که پس از حدود ٣ سال و ۷ ماه تحصیل در تابستان ۹٢ براى دیدار با خانواده به اتفاق همسرش به ایران بازگشت، در همان روزهاى ابتداى ورود به ایران با احضار وزارت اطلاعات و اصرار ماموران امنیتى در خصوص دریافت اطلاعاتى از فعالیت دانشجویان ایرانى در بلژیک و همکارى براى نظارت بر دانشجویان ایرانى شاغل به تحصیل در بلژیک با این وزارتخانه، مواجه شد.

بازجویى و درخواست همکاری اطلاعاتی و اجباری از دانشجویان خارج از کشور، امرى بى سابقه نیست. امید کوکبى برگزیده المپیاد و دانشجوى فوق دکتراى فیزیک اتمى با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا، نیز در بهمن ماه سال ۸۹ پس از سفر به ایران بازداشت و زندانى شد. کوکبى، مدتها پس از بازداشت، ملاقات با معاون سازمان انرژى هسته اى و درخواست همکارى آن سازمان و عدم موافقت وى را دلیل بازداشت خود اعلام کرده بود.

حمید بابایى که هیچگونه فعالیت سیاسى را در مدت حضور در خارج از کشور در پرونده خود نداشته است، تنها به دلیل بى توجهى به درخواست تهدیدآمیز وزارت اطلاعات، و طفره از همکارى با آنان در ٢٢ مرداد ١٣۹٢ بازداشت شده است.

وى بلافاصله پس از بازداشت به سلول انفرادى در زندان اوین منتقل مى شود.بابایى ٢٠ روز در انفرادى بند ٢۴٠ گذرانده و بعد از آن به بند ٢٠۹ منتقل و نهایتا بعد از تحمل ٣۵ روز انفرادى وى در تاریخ ٢۷ شهریور ١٣۹٢ به بند ٣۵٠ اوین منتقل میشود.

٣٠ آذر ١٣۹٢ دادگاه انقلاب شعبه ١۵ به ریاست قاضى صلواتى آقاى بابایى را به اتهام جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقى محکوم مى کند.

بابایى در این دادگاه از داشتن وکیل محروم بوده و وکیل تسخیرى ای که بدون اطلاع وى انتخاب شده بود، در تمام مدت دادگاه ١٠ دقیقه اى، سکوت کرده بود. بابایى نیز در این دادگاه از اجازه ایراد دفاع از خود محروم بوده است.

جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم همواره دستاویزی برای سرکوب مخالفان و باج خواهی از زندانیان بوده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.