سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتراض یک استاد دانشگاه به فشارها به وزیر علوم؛ توهین به دانشگاه و دانشگاهیان، گنا...

اعتراض یک استاد دانشگاه به فشارها به وزیر علوم؛ توهین به دانشگاه و دانشگاهیان، گناهی نابخشودنی است

چکیده :هر نماینده ای در بیان نظر آزاد است؛ اما این آزادی نباید مثلا سبب خروج واگن از ریل شود که چنین شود، سرنشین واگن و ریل، مصون از خسارت نیست. دانشگاهیان و هنرمندان دانشگاه، نظام علمی کشور را همواره در دیدگان خود دارند و نخواهند گذاشت به نظام اسلامی ولایت مدار جفا شود....


استاد دانشگاه تهران با تاکید بر این که انتصابات قانونی، حق مسلم وزیر علوم است، ابراز عقیده کرد: دلایل و مستندات و شنیده های ارائه شده توسط عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به سیاستگذاری و مدیریت بهتر علم و فناوری و دانشگاه های کشور و آرامش مورد انتظار در دانشگاه ها کمک نمی کند.

به گزارش ایسنا، ابراهیم مقیمی، استاد جغرافیای طبیعی دانشگاه تهران در یادداشتی در خصوص احضار وزیر علوم به مجلس آورده است:«تدوین اصولی که تصویری صحیح و روشن از عملکرد یک وزیر در ذهن مجلسیان محترم ارائه کند و از غوغاسالاری به دور باشد و الهام بخش دامنه، اهمیت، نقش و کارکرد حوزه وزارتی باشد، برای مجلس شورای اسلامی ضروری است.

دلایل و مستندات و شنیده های ارائه شده توسط عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به سیاستگذاری و مدیریت بهتر علم و فناوری و دانشگاه های کشورو آرامش مورد انتظار در دانشگاه ها کمک نمی کند. آنچه که محتوای پرسش ومستندات را تشکیل می‌داد نه پشتیبانی از سیاست‌های آرامش بخش مورد نیاز دانشگاه بود و نه از محتوای علمی و اعتقادی ارزشی برخوردار بود. دانشگاهیان مخاطب خاص اند و با بصیرتی که دارند به خوبی می‌دانند که رگ و ریشه چیست.

این که دانشگاه‌ها توانسته اند به سرعت رتبه علمی کشور را در تولید علم ارتقا دهند، مدیون استفاده ازروش‌ها و شاخص‌های آکادمیک عقلی وعلمی است که بخشی از آن در پاسخ دکتر فرجی دانا مبنی بر حجت شرعی و مرجع قانونی و به دور از نمایش احساس و افراط، مشهود بود.

استفاده از شاخص‌های چندگانه علم و فناوری در ارزیابی عملکرد یک سکاندار علمی توسط یک نهاد قانونی، مثل مجلس شورای اسلامی، خود یک تخصص است و سبب می شود که از ظرفیت‌های اشخاص، سازمان‌ها و نهادهای دانشگاهی در ابعاد گسترده تری استفاده کرد و راهکارهای واقعی تر و مفیدتری را برای سیاست علمی عرضه کرد. در پرسش‌های مطرح شده و مستندات، این تخصص مشهود نبود.

ارزیابی تخصصی عملکرد یک سکاندار علمی توسط یک نهاد قانونی، سیاستگذاری علمی دانشگاهی را به مهمترین حوزه های پشتیبان ارزیابی علمی متمایز با دیگر حوضه ها تبدیل می‌کند.

با نگاهی به اسناد بالادستی کشور از جمله برنامه توسعه، سند چشم انداز و همچنین نقشه جامع علمی کشور پرسش‌ها، فیلم و مستندات ارائه شده با نهادینه کردن مدیریت دانش و ابتنای مدیریت جامعه بر دانش به منظور تحقق مدیریت حکمت بنیان در نهادهای علمی و اجتماعی به عنوان راهبرد کلان چهارم علم و فناوری کشور و بسترسازی مشارکت نهادی نقش آفرینان دانش در نظام تصمیم گیری کلان موضوع راهبرد سوم نقشه جامع علمی کشور مغایرت دارد.

با اذعان به فصل پنجم نقشه جامع علمی کشور که به چارچوب نهادی علم، فناوری و نوآوری علمی اختصاص دارد و تقسیم کار ملی را در حوزه علم و فناوری کشور به تصویر می‌کشد به نظر می رسد، وظیفه مجلس بالاتر از پرسش‌های مطرح است و انتصاب به روش قانونی، حق مسلم وزیر است.

هر نماینده ای در بیان نظر آزاد است؛ اما این آزادی نباید مثلا سبب خروج واگن از ریل شود که چنین شود، سرنشین واگن و ریل، مصون از خسارت نیست. دانشگاهیان و هنرمندان دانشگاه، نظام علمی کشور را همواره در دیدگان خود دارند و نخواهند گذاشت به نظام اسلامی ولایت مدار جفا شود.

توهین به دانشگاه و دانشگاهیان، گناهی نابخشودنی است و ممانعت از مدیریت علمی کشور که اکنون فرزند علمی نظام، جناب آقای دکتر فرجی دانا آنرا عهده دارند با شناختی که از ایشان و دانشگاهای کشور دارم، حرام است.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.