سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » لیلاز: تندروها اجازه داده نمی دهند ملت از غارت های سازمان یافته و چند صد میلیاردی آ...

لیلاز: تندروها اجازه داده نمی دهند ملت از غارت های سازمان یافته و چند صد میلیاردی آگاه شوند

چکیده :اظهارنظر ها توسط رادیکال ها با هدف جو درست کردن و زمینگیر کردن دولت انجام می شود. اینان با همان روشی که می خواستند در آقای احمدی نژاد ادغام شوند می خواهند فضای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی را غبار آلود کنند. اساسا آرامش با این گروه بیگانه است و منافع آنان با آرامش در تعارض می افتد. به ویژه آنکه آثار اختلاس ها و مشکلات اقتصادی به تدریج آشکار می شود. مثلا به ترکیه نگاه کنیم که اختلاسی در آن انجام شده که در مقیاس اختلاس های مشابه در ایران رقمی جزئی است. با این همه مطبوعات اروپا و خود ترکیه از آن به عنوان زلزله نام بردند. اما در ایران تحت تاثیر این غبارآفرینی ها اجازه داده نمی شود که ملت از غارت های سازمان یافته و چند صد میلیاردی آگاه شوند و بر روی آن تمرکز کنند....


سعید لیلاز معتقد است: اظهار نظرهای ظاهرا دلسوزانه در خصوص اهانت به هاشمی پوششی برای غبارآفرینی و تلاطم در فضای سیاسی است وگرنه رادیکال های اصولگرا قصد بازگشت به هاشمی را ندارند.

این تحلیلگر سیاسی در گفت و گو با ایلنا در خصوص اعتراض چند چهره اصولگرا از جمله حمید رسایی در مجلس درباره اهانت هیات پارلمانی اتحادیه اروپا به هاشمی در پاسخ به این پرسش که هدف این بخش از نیروهای اصولگرا چیست؟ اظهار دااشت: اولا من با اطلاق صفت اصولگرا به این گروه ها مخالفم. معنای اصولگرا این است که عده ای حاضرند برای افکار و عقاید خود هزینه بپردازند. حال آنکه این گروه های رادیکال و تندرو برای حفظ قدرت هر کاری می کنند.

وی افزود: ثانیا در خصوص شخص آقای رسایی باید گفت که نمی توان او را نماینده جریان یا جناح خاصی دانست. این گونه اشخاص در هیچ کدام از جناح های سیاسی جای پای محکمی ندارند و به ویژه جناح اصولگرا را نمایندگی نمی کنند. به این ترتیب با توجه به اظهار نظرهای افراطی در گذشته باید این گونه اشخاص را در حوزه عملیاتی تعریف کرد و نه در حوزه نظری.

وی در ادامه هدف اینگونه موضع گیری ها را جنجال آفرینی توصیف کرد و ادامه داد: ماجرای دیدار هیات پارلمانی اتحادیه اروپا امر عجیب و غریبی نبوده است. اگر هم قرار بود کسی از این مساله ناراحت شود یا باید خود آقای هاشمی می بود و یا وزارت خارجه. کسی باور نمی کند که کسانی مانند آقای رسایی دلشان برای هاشمی بسوزد.

این روزنامه نگار تصریح کرد: اما اینگونه اظهارنظر ها توسط رادیکال ها با هدف جو درست کردن و زمینگیر کردن دولت انجام می شود. اینان با همان روشی که می خواستند در آقای احمدی نژاد ادغام شوند می خواهند فضای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی را غبار آلود کنند. اساسا آرامش با این گروه بیگانه است و منافع آنان با آرامش در تعارض می افتد.

این تحلیلگر اقتصادی در ادامه گفت: به ویژه آنکه آثار اختلاس ها و مشکلات اقتصادی به تدریج آشکار می شود. مثلا به ترکیه نگاه کنیم که اختلاسی در آن انجام شده که در مقیاس اختلاس های مشابه در ایران رقمی جزئی است. با این همه مطبوعات اروپا و خود ترکیه از آن به عنوان زلزله نام بردند. اما در ایران تحت تاثیر این غبارآفرینی ها اجازه داده نمی شود که ملت از غارت های سازمان یافته و چند صد میلیاردی آگاه شوند و بر روی آن تمرکز کنند.

عضو شورای سردبیری روزنامه های بهار و سرمایه تصریح کرد: این گونه اظهار نظرهای ظاهرا دلسوزانه در باطن برای ایجاد تلاطم در فضای داخلی و خارجی انجام می شود.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا می توان همین حد اظهارنظر گروه های تندرو تر در جناح اصولگرا را نوعی بازگشت به هاشمی تلقی کرد، گفت: اگر جریانات معتدل تر اصولگرا این کار را می کردند می شد آن را نوعی پالس تلقی کرد. اما من قبول ندارم که مواضع کسانی مانند آقای رسایی که نماینده جریان خاصی نیستند را بتوان به اینگونه معانی حمل کرد.

لیلاز ادامه داد: آن جریان بنای بازگشت به هاشمی را ندارد. البته برخی جریانات معتدل تر و عقلانی تر اصولگرا مانند جمعیت موتلفه و یا آیت الله مهدوی کنی و برخی از جریانات سنتی مجلس خبرگان قبل از انتخابات به سراغ هاشمی رفتند و محصول آن بخشی از دولت روحانی است. این وفاقی که امروز در کشور شاهد هستیم محصول همان توبه سیاسی است که هم از طرف این نوع جریانات اصولگرا و هم از سوی چپ افراطی صورت گرفت.

لیلاز تاکید کرد: معتدل های هر دو جریان سیاسی کشور یک توبه سیاسی آشکار کردند و هر دو به سمت مرکز متمایل شدند. یعنی نقطه ای که هاشمی در آن ایستاده است.

این روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در پایان با بیان اینکه اگر این نشانه ای جدی بود باید نیروهای جدی هم آن را مطرح می کردند، اظهار داشت: من بعید می دانم رادیکال های احمدی نژاد علاقه و اراده ای به بازگشت به هاشمی داشته باشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.