سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وی‌چت را فیلتر‌ می‌کنید؛ با وایبر و واتسپ و لاین چه می‌کنید؟...

وی‌چت را فیلتر‌ می‌کنید؛ با وایبر و واتسپ و لاین چه می‌کنید؟

چکیده :در پایان از مسوولان خواسته می شود به جاي ايجاد فيلترينگ براي ورود به شبكه هاي مجازي با فرهنگ سازي درست و صحيح راه هاي استفاده معقول و منطقي از اين شبكه ها و تکنولوژی را به كاربران آموزش دهند تا هم ميزان آسيب هاي اجتماعي اين شبكه ها كاهش پيدا كند و هم كاربران راه درست استفاده از اين شبكه ها را براي بالابردن اطلاعات خود بيابند و البته لازم به تذکر است شان مردمان فرهیخته ی کشوری همانند ایران اسلامی خیلی بیش از این حرف هاست....


پیام حسینی/کارشناس ارشد ارتباطات

در حالی که برخی مسئولان و بسیاری از مردم منتظر رفع فیلتر شدن شبکه اجتماعی فیسبوک بودند خبری مبنی بر فیلتر شدن اپلی کیشن محبوب و کاربردی ای با عنوان وی چت منتشر شد!

اینکه شبکه ها و رسانه های اجتماعی تعریف جدیدی از حیات ارائه می دهند انکار نا پذیر است ولی آیا محدود کردن مقطعی جامعه راه حل مناسبی برای برخورد با این تغییر سبک زندگی است؟

شبکه های اجتماعی کاربرد تکنولوژی های متحرك وب پايه برای تبديل ارتباطات به ديالوگی دوسويه است ورسانه های اجتماعی، رسانه هايی هستند برای تعامل اجتماعی که از تکنيک های ارتباطی بسيار در دسترس وگسترش پذير.

جهانی شدن فرایندی است اجتناب ناپذیر که از قرن نوزدهم و بیستم شروع شده و همراه با فراز و نشیب هایی که هیچگاه (به جز دوران جنگ های جهانی اول و دوم) متوقف نشده است به تکامل خود ادامه داده است.

این فرایند در طول مسیر خود ابتدا در بعد اقتصادی موفق بود ولی به تدریج به سایر ابعاد زندگی بشر نیز گسترش یافته است یکی از بعد ها بعد تکنولوژی بوده است. ظهور و بروز شبکه های اجتماعی و البته به موازات آن رسانه های جمعی و اجتماعی بوده است.

امكاناتي كه فضاي مجازي در اختيار كاربران قرار مي دهد از يك طرف مرزهاي ميان كشورها را از ميان مي برد و از سوي ديگر تهديدي براي حكومت ها به حساب مي ايد. در شبكه هاي اجتماعي افراد به شكل غير مستقيم به تعداد زيادي از كاربران متصل مي شوند و با آنها ارتباط برقرار مي كنند.

علاوه بر ماهيت بالقوه اين شبكه ها در ايجاد ارتباط ماهيت بالفعل آنها در تقسيم اطلاعات، تبادل اخبار و ايجاد گفتگو هم بايد مورد توجه قرار گيرد. شبكه هاي اجتماعي جايگاه بسيار مهمي در روابط اجتماعي دارند و نقش تاروپود را در ارتباطات اجتماعي ايفا مي كنند و فرد را به افراد و گروه هاي زيادي مرتبط و در مواقعی حتی می شود گفت تبدیل مي كنند.

برخی از این شبکه های اجتماعی حتی بیشتر از جمعیت پرجمعیت ترین کشور جهان عضو دارد و البته نباید انکار کرد که نوشتن قوانینی قابل اجرا در چنین کشور پر جمعیتی با فرهنگ ها و رفتار های مختلف کاری نشدنی است چرا که موضوعی که ممکن است از نظر فرهنگی قابل تحسین باشد در فرهنگ دیگری ضد ارزش تلقی گردد.

شاید این تفاوت فرهنگ هاست که شبکه های اجتماعی را جذاب می کند.اما نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که اگر هر کاربر در این رسانه ی اجتماعی بر ارزش های خود پایبند باشد دیگر چه جای نگرانی ای وجو دارد که یک کشور برای جلوگیری از نفوذ بیش از حد آن در جامعه به سراغ گزینه ی آخر یعنی محدودیت دسترسی برود؟

امروزه موبايل هاي هوشمند تعاملات مجازي را تشديد كرده و امكان اتصال به اينترنت وحضور در شبكه ها و رسانه های مجازي را در هر مكان و زماني فراهم مي كنند و همين يكي از دلايل حضور مداوم كاربران در رسانه های اجتماعي است.

كشورهاي در حال توسعه و پيشرفت به ميزان توسعه يافتگي خود به شبكه هاي اجتماعي و رسانه های ارتباطی متكي هستند و ميزان اتكا كاربران به اين شبكه ها در اين كشورها روزبه روز در حال افزايش است

در پایان از مسوولان خواسته می شود به جاي ايجاد فيلترينگ براي ورود به شبكه هاي مجازي با فرهنگ سازي درست و صحيح راه هاي استفاده معقول و منطقي از اين شبكه ها و تکنولوژی را به كاربران آموزش دهند تا هم ميزان آسيب هاي اجتماعي اين شبكه ها كاهش پيدا كند و هم كاربران راه درست استفاده از اين شبكه ها را براي بالابردن اطلاعات خود بيابند و البته لازم به تذکر است شان مردمان فرهیخته ی کشوری همانند ایران اسلامی خیلی بیش از این حرف هاست.

بیایید به شعور یکدیگر احترام بگذاریم و بیش از این برای هم محدودیت قائل نشویم.

رسانه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی نقش پررنگی در دنیای امروز دارند و نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این سایت ها و اپلیکیشن ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد و در سطح کشورها و حتی بین الملل تاثیرگذارند و به همین دلیل در حال گسترش هستند و در آینده نقش به مراتب بیشتر و مهم تری را در زندگی بازی خواهند کرد.

راستی؛وی چت فیلتر شد با واتسپ،لاین،تانگو،کاکائو،وایبر،اسکایپ،لینک دین و …چه می کنید؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.