سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فاضل موسوی: خطای دولتیان زیر میکروسکوپ و خطای مجلسیان زیر برف!...

فاضل موسوی: خطای دولتیان زیر میکروسکوپ و خطای مجلسیان زیر برف!

چکیده :ماینده پیشین مجلس گفت: نمایندگانی که تا این حد در حوزه نظارتی خود دقیق هستند و مو را از ماست می‌کشند و در کمتر از ۱۰۰ رو دست کم از نیمی از وزرای کابینه سوال کرده‌اند و حتی برخی از آن‌ها را تهدید به استیضاح می‌کنند چرا آنجا که پای تخلف خودشان به میان می‌آید ساده از کنارش می‌گذرند....


ماینده پیشین مجلس گفت: نمایندگانی که تا این حد در حوزه نظارتی خود دقیق هستند و مو را از ماست می‌کشند و در کمتر از ۱۰۰ رو دست کم از نیمی از وزرای کابینه سوال کرده‌اند و حتی برخی از آن‌ها را تهدید به استیضاح می‌کنند چرا آنجا که پای تخلف خودشان به میان می‌آید ساده از کنارش می‌گذرند.

سید فاضل موسوی نماینده زنجان در مجلس هشتم در گفتگو با فرارو ضمن بیان این مطلب با اشاره به وظایف نمایندگان درمجلس گفت: نظارت حق مسلم و بنیادی مجلس است و بر اساس آن نمایندگان می‌توانند در کلیه امور کشور نظارت خود را حاکم کنند اما متاسفانه در این نظارت هیچ حد و حدودی در نظر گرفته نشده است و حوزه نظارتی بر عملکرد خود نمایندگان هم چندان دقیق و قانونمند نیست.

وی با تاکید بر اینکه اگر چه در حوزه عملکردی خود نمایندگان نیز ساز و کاری برای نظارت از جمله کمیسیون اصل ۹۰ در نظر گرفته شده است اما این ساز و کار چندان کارآمد نیست و نتوانسته است مانع از تخلف خود نمایندگان شود گفت: ۱۵۰ نماینده‌ای که به گفته سعید مرتضوی، بن و کارت هدیه دریافت کرده‌اند اما در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی اشاره‌ای به حتی یک نفر از آن‌ها نمی‌شود این بحث ریشه‌ای را در نظر نمی‌گیرند که حضور مرتضوی در آن جایگاه غیر قانونی بوده است.

موسوی افزود: دیوان عدالت اداری تداوم حضور سعید مرتضوی در جایگاه ریاست سازمان تامین اجتماعی را غیر قانونی اعلام کرده بود بر این اساس نمایندگانی که از او کمک‌هایی را دریافت کرده‌اند که فرض را بر این می‌گذاریم که این کمک‌های ناچیز انشاالله صرف امور خیریه و کمک به مستمندان شده است، از فردی با جایگاه غیر قانونی بوده است.

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: بر این اساس نمایندگان با دریافت چنین کمکی به یک جایگاه غیر قانونی مشروعیت بخشیدن و خواسته یا ناخواسته یک فعل غیر قانونی را انجام داده‌اند که این مستوجب برخورد قانونی است نه اینکه توسط کمیته تحقیق و تفحص مجلس از تامین اجتماعی لاپوشانی شود.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون کمیته تحقیق و تفحص حق ندارد که به دلخواه بخش‌های از گزارش را که با سلیقه‌اش همخوانی ندارند و یا مصلحت نمی‌بیند را منعکس و منتشر نکند کمیته تحقیق و تفحص وقتی تشکیل شد موظف است که همه واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذارد. اگر این اتفاق نیفتد به جای ۱۵۰ نماینده‌ای که اکنون متهم به دریافت کمک‌های غیر قانونی از سازمان تامین اجتماعی هستند همه مجلس متهم و همه آن‌ها با یک چوب رانده می‌شوند.

نماینده زنجان در مجلس هشتم با تاکید بر اینکه نمایندگان چرا خطای دیگران را زیر میکروسکوپ می‌گذارند اما خطای خود را نادیده می‌گیرند گفت: نمایندگانی که تا این حد در حوزه نظارتی خود دقیق هستند و مو را از ماست می‌کشند و در کمتر از ۱۰۰ رو دست کم از نیمی از وزرای کابینه سوال کرده‌اند و حتی برخی از آن‌ها را تهدید به استیضاح می‌کنند چرا آنجا که پای تخلف خودشان به میان می‌آید ساده از کنارش می‌گذرند.

وی با بیان بر اینکه مشکلی که اکنون در نوع تعامل مجلس و دولت وجود دارد این است که نمایندگان مجلس نمی‌دانند که جایگاه نمایندگی کجاست گفت: وقتی به چنین آگاهی برسند مشکلات کشور تا این حد سخیف و کوچک نمی‌شود که هر روز وزیری را به دلایل پوچ و کم اهمیت به مجلس فرا بخوانند و او را سین جین کنند.

نماینده زنجان در مجلس هشتم افزود: مشکلات کشور، چهار اظهار نظر یا انتصابات درون وزارت خانه‌ها نیست، مشکل کشور خزانه خالی است، مشکل کشور کسری بودجه و تورمی است که مهارش آسان نیست، مشکل کشور هزاران پروژه نیمه تمام دولت گذشته است و… این مشکلات هم مرتفع نمی‌شود مگر با کمک و همراهی همه به خصوص نمایندگان مجلس.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد وجود نگاه بخشی نگر به جای نگاه ملی و میهنی در میان نمایندگان سبب می‌شود موضوعات بسیار کوچک و کم اهمیت نزد نمایندگان جدی گرفت شود گفت: برخی نمایندگان صرفا برای اینکه در حوزه انتخابی خودشان دیده شوند و پرکار جلوه دهند به حاشیه‌ها دامن می‌زنند.

موسوی با طرح این پرسش که کار مجلس نظارت است اما کدام نظارت وظیفه مجلس است؟ گفت: نظارتی وظیفه مجلس است که به تار و پود مملکت آسیب نزد و فضا آرام کشور را بر هم نزد نه نظارتی که با پشت پا زدن همراه باشد.

این نماینده پیشین مجلس افزود: آقای روحانی و دولت او با وجود آگاهی از راه پرخطری که پیش رو است دل به دریا زده‌اند قدم بر این راه گذاشته‌اند حال به جای آنکه به او و همراهانش کمک شود و دستشان گرفته شود درست نیست برای آن‌ها پشت و پا گرفت و تا معرکه‌ای برای جلب توجه راه انداخت.

وی گفت: آخر کجای دنیا این اتفاق می‌افتد که هنوز مرکب تایید کابینه خشک نشده است به برخی وزرا ۲۰ تا ۳۰ سوال و تذکر داده می‌شود.

موسوی افزود: این در حالی است که عمده این تذکر‌ها و سوال‌هایی که مطرح می‌شود از وزرای بدون اطلاع آن‌ها است و نماینده به خود زحمت نمی‌دهد حتی با یک تماس کوچک امکان رفع سوال خود را بر طرف کند و فکر می‌کند تنها راه حل این است که وزیر را به مجلس احضار کند.

نماینده زنجان در مجلس هشتم ادامه داد: نمایندگان ای کاش یک مهلتی برای دولت در نظر می‌گرفتند و می‌دیدند که خروجی کار دولت چه می‌شود یا نه ابتدا وارد تعامل با دولت می‌شدند و اگر دولت نمی‌پذیرفت و یا خروجی کار دولت مطلوب نبود آن وقت باب سوال و تذکر از وزرا را باز می‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه مجلس باید بداند دولت روحانی برای یک کشور یک فرصت است گفت: این فرصت به سادگی به دست نیامده است که به سادگی از دست برود اما اگر این فرصت از دست برود کشور به وضعیتی دچار می‌شود ده برابر بد‌تر از دوران دولت احمدی‌نژاد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.