سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی شکوری راد: یوسف ما توبه نمی کند، درحصر بر عیار او افزوده می شود...
» گزارش کلمه از مراسم «سپیده امید» در دانشگاه تهران و حواشی آن

علی شکوری راد: یوسف ما توبه نمی کند، درحصر بر عیار او افزوده می شود

چکیده :شکوری‌راد: نلسون ماندلا مسلمان نیست، اما آیا خطیبی که بدون دادگاه، حکم اعدام می‌دهد مسلمان است؟ / داوود سلیمانی: وجود دانشجویان ستاره‌دار، زیبنده و مطلوب نیست. / محمدرضا خاتمی: حساب اصولگرایان و افراطی‌ها جداست. حاکمیت قانون را می‌خواهیم و از مطالبات خود دست...


دانشگاه تهران، امروز در روز دانشجو همراه با سایر دانشگاه های کشور چهره ای سبز و همراه با آرمان های آزادی خواه و عدالت جوی جنبش دانشجویی به خود گرفت و با همه مشکلات پیش رو، پیام همراهی با یوسف در حصر گفته شد و عهد و پیمان ها با راه سبز آزادی تجدید شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران به میزبانی انجمن اسلامی این دانشگاه در حالی در مراسمی با عنوان “سپیده امید” میزبان تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه بود که بانیان جلسه از روز قبل در مورد مهمانان جلسه و سخنرانان و نیز کلیپی که قرار بود پخش شود تحت فشار بودند. نتیجه این فشارها تغییر در برخی برنامه های در نظر گرفته شده مانند حذف سخنرانی دکتر مصطفی معین، وزیر اسبق علوم بود. همچنین به برگزارکنندگان مراسم اعلام شد که نام بردن از میرحسین و کروبی و رهنورد و نیزهمراه داشتن علامتهای سبز، ممنوع است و نهایتا آنکه برخلاف معمول کلیپ مراسم با سانسورهایی از سوی حراست دانشگاه مواجه شد. این در حالی است که پیش از این معاونت فرهنگی دانشگاه بر انجام این امور نظارت داشت.

با وجود همه این فشارها، تعداد زیادی از دانشجویان که برای شرکت در این مراسم گرد هم آمدند، روزی به یاد ماندنی را در کنار هم ساختند. با پر شدن سالن، تعداد زیادی از دانشجویان در بیرون از سالن از طریق ویدیو پروژکتور با حاضران در سالن همراهی داشتند. آنها همراه با افراد داخل سالن مرتبا شعارهایی در همراهی با خواسته های دانشجویی همچنین رفع حصر و نیز یا حسین میرحسین سر میدادند و دانشحویان زیادی نیز از علامت های سبز خود به نشانه هویت سیاسی و فکری خود استفاده می کردند. در این بین، مامورین امنیتی و حراست در بین جمعیت مشغول تهدید دانشجویان بودند. آنها به دانشجویان می گفتند که بعدا دچار مشکل خواهید شد.

پخش کلیپ، آغازگر مراسم بود. کلیپی که علی رغم سانسورهای اعمال شده حاوی تصاویری از میرحسین موسوی بود که ابراز احساسات شدید دانشجویان را به همراه داشت. همچنین در فیلم پخش شده صحنه هایی از حضور مهندس موسوی در برنامه روز دانشجوی سال 1387 بود که با دست زدن وشعارهای دانشجویان در مورد یار محصور جنبش سبز همراه بود. در ادامه پیام ویدیویی سید محمد خاتمی پخش شد. پیامی که در آن با بیان اینکه آزادی زندانیان و رفع‌حصرها دروازه گذر از فضای امنیتی است، تصریح شد: گذر از فضای امنیتی ناسالم به سیاسی سالم، به نفع همه است. همه ما در یک کشتی سواریم و این کشتی اگر موفق بشود، همه ما موفقیم.

ادامه این مراسم که احسان شریعتی، فرزند زنده یاد دکتر علی شریعتی نیز در آن حاضر بود، سخنرانی سه تن از فعالان سیاسی سبز بود که در میان شور و همراهی دانشجویان ایراد شد.

علی شکوری راد: یوسف ما توبه نمی کند، درحصر بر عیار او افزوده می شود

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت به عنوان اولین سخنران این مراسم گفت: کسانی که یوسف ما را در بند و حصر کردند بدانند که اگر یوسف زندان کشید، به عیارش افزوده شد. از یوسف ما طلب توبه نکنید. چگونه می‌خواهید که یوسف ما توبه کند؟ او توبه نخواهد کرد و پیغام داده است که نگران من نباشید. او در حصر باقی می ماند تا عیارش بالا رود تا روزی به عزیزی برسد.

 به گزارش ایسنا، علی شکوری راد تاکید کرد: شور و احساسات شما دانشجویان شور و احساسات ملت ایران و دیدگاههای شما به آینده، دیدگاههای مردم و آنچه شما می‌خواهید، طلب مردم است و در واقع شما زبان گویای ملت هستید.

وی در ادامه با نکوداشت مقام نلسون ماندلا تصریح کرد: این بزرگمرد کسی بود که در جهان امروز، پیام صلح و دوستی داد و مبارزات خود را با خردمندی و عقلانیت به پایان برد و برای مردم کشور خود آزادگی و دموکراسی را به ارمغان آورد. اگر نلسون ماندلا مسلمان نبود، اما آ‌موزه‌های اسلامی را در وجود او بیش از کسانی می‌توان یافت که ادعای اسلام دارند اما با آموزه‌های اسلام بیگانه‌اند.

 عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ادامه داد: او راستگو و امانت‌دار بود و به مردم خدمت می‌کرد و صلح را به جنگ و آزادی را به بند و گرفتاری ترجیح می‌داد. اگرچه خود را مسلمان نمی‌نامید، اما بر اساس آموزه‌های قرآنی و رسول خدا (ص) و علی (ع) عمل می‌کرد و می‌توان به جای اینکه به احترامش یک دقیقه سکوت کنیم بایستیم و برایش فاتحه بخوانیم.

وی در ادامه گفت: من نمی‌توانم تأسف خود را از اینکه چنین شخصی به رحمت خدا رفت، پنهان کنم و اینکه می‌بینیم برخی از کج‌اندیشان و کسانی که جنگ‌طلبی هویت آنها و خشونت‌ورزی طریقه آنهاست نمی‌توانند منافع ملی را تشخیص دهند و برای مبارزی مثل نلسون ماندلا درود بفرستند و به جای این کار شروع به تخطئه او کردند و می‌گویند او یک انقلابی بود اما نهایتاً سازش کرد.

شکوری‌راد اضافه کرد: او می‌تواند برای جوانان جهان و کشور ما الگو باشد و البته ما باید بنالیم از کسانی که باید در کشور ما الگو باشند اما نه تنها الگو نیستند بلکه موجب می‌شوند که جوانان امروز ما با دیدنشان از دین هم گریزان شود. نلسون ماندلا مسلمان نیست، اما آن خطیب جمعه که بدون برقرار دادگاه حکم اعدام می‌دهد و آن قاضی که بدون رعایت هیچ تشریفات قانونی و اسلامی متهمان قانونی و اسلامی افراد را به سال‌ها زندان و دوری از خانواده محکوم می‌کند، آیا مسلمان است؟ کسانی که برخی را به بازداشتگاه می‌برند و خانواده‌هایشان را بی‌خبر می‌گذارند مسلمان هستند؟ آیا کسانی که دو نفر از نامزدهای انتخابات سال 88 را نزدیک به سه سال است در حبس نگه داشته‌اند، بدون اینکه اجازه دهند که آنها از خود دفاع کنند و در محکمه حاضر شوند، می‌توانند ادعای اسلام کنند؟

 8 سال غارت کشور

وی با بیان اینکه “امروز پس از همت شما مردم در 24 خرداد دولتی بر سر کار آمده که عقلانیت و اعتدال را شعار خود قرار داده است”، افزود: با این حال، افراطیون چه در داخل و چه در خارج از کشور در برابر این تدبیر و اعتدال ایستاده‌اند. در هشت سال گذشته چالش ما بر سر جنبش سبز و اصولگرایی و اصلاح‌طلبی نبوده است؛ البته این ادعای ماست اما ادعای امروز من این است که در این کشور در هشت سال گذشته غارت صورت گرفته و غارتگران در مقدرات ما حاکم بوده‌اند.

 شکوری‌راد خاطرنشان کرد: فقط بحث این نیست که سعید مرتضوی، محسن روح‌الامینی را به کهریزک فرستاده و او آنجا به شهادت رسیده است. اینها به دارایی‌های این کشور دست برده و اموال این کشور را غارت کرده‌اند. حال برخی کجایند تا ببیند که اینها در سازمان تأمین اجتماعی کارت‌های اعتباری میلیونی سازمان تأمین اجتماعی را به برخی نمایندگان مجلس داده‌اند؟ اینها نه تنها خود آلوده بوده‌اند، بلکه همه را آلوده کرده‌اند.

عضو شورای مشاوران خاتمی در ادامه اظهار کرد: اگر عده‌ای در 9 دی به صحنه آمدند، باشد، ما به آنها احترام می‌گذاریم اما بگذارید کسانی که حرف دیگر هم دارند، تجمع کنند و حرف خود را بزنند.

 شکوری‌راد همچنین با اشاره به جمع حاضر در این نشست گفت: این جمعیت دل در گرو کسانی دارند که امروز در زندان هستند و برای آزای آنها لحظه‌شماری می‌کنند. حال کسانی که یوسف ما را در بند و حصر کردند بدانند که اگر یوسف زندان کشید، به عیارش افزوده شد. از یوسف ما طلب توبه نکنید. چگونه می‌خواهید که یوسف ما توبه کند؟ او توبه نخواهد کرد و پیغام داده است که نگران من نباشید. او در حصر باقی ماند تا عیارش بالا رود تا روزی به عزیزی برسد.

وی افزود:‌ اگرچه محصورین ما پیغام داده‌اند که شما نگران نباشد، اما من نگران هستم و به عنوان یک پزشک باید بگویم که آنها از نظر وضعیت جسمی وضعیت خوبی ندارند. آنها نیاز به مراقبت پزشکی و درمان و نور آفتاب دارند.

 شکوری‌راد در بخش دیگری از صحبتهای خود اظهار کرد:‌ در انتخابات گذشته به خاتمی و هاشمی اجازه ورود ندادند، اما مردم کسانی را انتخاب کردند که یک خاتمی – هاشمی است او امروز نتیجه شماست و مطالبات شما را نمایندگی خواهد کرد و تا زمانی که این مطالبات را نمایندگی کند، حمایت بی‌دریغ شما همراه او خواهد بود.

وی خطاب به دانشجویان تاکید کرد:‌ نگذارید فتنه‌گران امروز بین شما و این دولت جدایی بیاندازد. نه دولت باید از شما مردم جدا شود و نه شما باید حمایت خود را دریغ کنید. ما با همراهی و همدلی هم ان‌شاءالله به سرمنزل مقصود خواهیم رسید.

برخی دانشجویان در زمان سخنان شکوری‌راد فریاد «ننگ ما، ننگ ما، صداوسیمای ما» سر دادند که شکوری‌راد به آنها گفت: من شرمنده‌ام که صداوسیمای ما این‌گونه است. از طرف کسانی که باید عذرخواهی کنند اما خجالت می‌کشند، از شما عذرخواهی می‌کنم.

داود سلیمانی: دانشگاه باید از حداقل‌های حقوقی خویش برخوردار شود

معاون اسبق دانشجویی دانشگاه تهران با تاکید بر این‌که دانشگاه که باید سرنوشت آینده این مملکت را رقم بزند، لازم است تا از حداقل‌های حقوقی خویش برخوردار شود، اظهار کرد: در این مسیر وجود دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل برای دانشگاه امری زیبنده و مطلوب نیست.

به گزارش ایسنا، داوود سلیمانی در مراسم نکوداشت روز دانشجو که از سوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در این دانشگاه برگزار شد، یاد و نام نلسون ماندلا را گرامی داشت و اظهار کرد: او 27 سال از عمر خود را به خاطر استقلال و آزادی در زندان گذراند و قابل ارج است.

 این عضو ارشد ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات سال 88 در ادامه وظیفه شناسی دانشجویان نسبت به خود و سرنوشت دانشگاه و کشورشان را یک ضرورت خواند و گفت: انجمن اسلامی دانشجویان و به تعبیر رساتر تشکل‌های اسلامی دانشجویی ضمن اینکه در حوزه عمومی مسوولیت‌هایی از قبیل احترام به آرا، افکار و عقاید دیگران و همچنین احترام به حقوق اجتماعی دیگران دارند، باید این نکته را مدنظر داشته باشند که هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت عرضی کشور هرچند با وضع قوانین و مقررات آزادی‌های مشروع مردم را سلب کند.

 وی گفت: همچنین باید بدانیم که اگر ما برای خود حق آزادی بیان قائلیم دیگران هم باید از این حق برخوردار باشند.

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در ادامه ضمن این‌که حق مشارکت در سرنوشت را از دیگران مواردی دانست که دانشجویان باید به آن توجه کنند، افزود: این حق حقی است که به تک تک آحاد مردم و دانشجویان داده شده، بنابراین سرنوشت دانشگاه را نمی‌توان بدون توجه به دانشگاهیان و دانشجویان رقم زد. باید آرا و نظرات آنها شنیده شود و به بهترین آنها جامع عمل پوشاند.

 سلیمانی همچنین گفت: اسلام دوگانه ایدئولوژی و جمهوریت را در قرائت رحمانی خود به رسمیت می‌شناسد و نمی‌توان اسلام را به نفع جمهوریت قربانی کرد و برعکس.

این زندانی سیاسی سابق همچنین به بیان مشخصه‌های ایدئولوژی هیتلری و استالینی پرداخت و اظهار کرد: اعتقاد به نگرش افراطی موجب پدیداری به کارگیری روش‌های سخت در برخورد با مخالفان می‌گردد.

سلیمانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: شاید در آینده کسانی درصدد باشند که با توجه به فضای ایجاد شده به دنبال برخی فعالیت‌هایی باشند که طی آن بتوانند برای راهی که شروع شده و در 24 خردادماه مجددا کلید خورده است، سد ایجاد کنند و هر روز بحران بیافرینند و دولت را ناموفق جلوه دهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خطاب به دانشجویان گفت: شماباید این آسیب‌ها را بشناسید و در این مسیر خود را مجهز به آگاهی و تعهد و مسوولیت و عمل در شرایط مناسب کنید و نسبت به صیانت از هویت انسانی بکوشید.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که دانشگاه که باید سرنوشت آینده این مملکت را رقم بزند، لازم است تا از حداقل‌های حقوقی خویش برخوردار شود، اظهار کرد: در این مسیر وجود دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل برای دانشگاه امری زیبنده و مطلوب نیست. همچنین برخورد با اعضای هیات علمی به دلیل اختلافات سیاسی، زیبنده محیط‌های علمی نبوده و نیست.

سلیمانی گفت: دانشگاه باید از مشارکت فکری، عملی و نظری اساتید استفاده کند و امید است در دولت تدبیر و امید با کمک و مشارکت دانشگاهیان چنین امری محقق شود. ضمن اینکه باید دانست که اساس استقلال دانشگاه به معنای حداکثر مشارکت دانشگاهیان به امور مربوط به پژوهش و تصمیم‌گیری‌های مربوط به خود است و اعضای هیات علمی باید جایگاه مشارکتی و مشورتی خویش را بازیابند.

عضو شورای مشاوران خاتمی همچنین گفت: دانشگاه نباید دچار جزم‌گرایی، افراط‌گرایی و نگرش غیرواقع‌بینانه شود و نباید اجازه انجام رفتارهای خشونت‌آمیز به خود و دیگران در قبال هر نظر و اندیشه‌ای را با هر پوششی بدهیم.

 محمدرضا خاتمی: از مطالبات خود دست نمی‌کشیم

 محمدرضا خاتمی با بیان اینکه “24 خردادماه امسال در دوم خرداد 76 و 22 خرداد 88 ریشه دارد”، اظهار کرد: 24 خرداد سال 92 روز بازگشت به حاکمیت مردم بود.

 دبیرکل سابق جبهه مشارکت در مراسم نکوداشت روز دانشجو با عنوان «سپیده امید» که از سوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در این دانشگاه برگزار شد، با تبریک روز دانشجو خاطرنشان کرد: امروز، روز شانزدهم آذرماه است و 60 سال پیش در چنین روزی سه دانشجوی دانشگاه که رنج استبداد را تحمل نمی‌کردند، در پیش پای معاون رییس‌جمهور آمریکا قربانی شدند.

 وی با بیان اینکه “ما شاهد ده‌ها ستاره و خورشید در دانشگاه کشور هستیم”، ادامه داد: اگر 60 سال پیش سه قطره خون در دانشگاه جاری شد، اکنون ما شاهد ده‌ها ستاره و خورشید در آسمان‌ها هستیم که همه آنها از دانشگاه‌های ما سر درآوردند. اکنون خورشید‌های ما دانشجویان و اساتیدی هستند که در زندان‌ها به سر می‌برند و ستاره‌های آسمان ما نیز دانشجویان ستاره‌داری هستند که از حق خود یعنی حق تحصیل محروم شده‌اند. به همه آنها درود می‌فرستیم و برای آزادی آنها دعا می‌کنیم.

خاتمی با بیان اینکه “همه ما می‌دانیم که در 10 سال گذشته بر کشور ما چه گذشته است”، خاطرنشان کرد: ذکر خرابی‌های گذشته‌ای که کشور ما را فرا گرفته است، چیز تازه‌ای نیست؛ چراکه همگان آنها را می‌دانند و مردم آنها را با پوست و جان خود حس می‌کنند و بنا را بر این گذاشته‌اند که از این پس با حول و قوه الهی و اراده خود این امور را اصلاح کنند و راهی را طی کنند که حاصلش بهبودی است.

نایب رئیس مجلس ششم با تاکید بر اینکه “این تخریب گسترده به نام انقلاب و اسلام صورت گرفته است”، گفت: عده‌ای از خدا بی‌خبر و عده‌ای با تن کردن پوستین انقلاب و سردادن شعارهای دروغین و فریبکاری بر مقدرات کشور حاکم شدند و بر اثر جهل و ندانم‌کاری خود و همچنین قدرت‌طلبی چنین اقدامی را برسر ملت ما آوردند.

وی با اشاره به درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت در سال‌های گذشته اظهار کرد: ما در روزگاری که بیشترین درآمدهای ارزی را داشتیم، شاهد بیشترین نرخ تورم، بیکاری و فساد در کشور خود بودیم. در همین دانشگاهی که در آن حضور داریم، چنان وضعیتی ایجاد کرده بودند که چنانچه فردی سخنی را بر زبان می‌آورد و مخالفت‌هایی با حاکمان دانشگاه داشت، کمترین مجازاتش اخراج شدن و محرومیت از تحصیل بود. آنها دانشگاه‌های ما را که باید مظهر پویایی و نشاط و پویایی می‌بود به پادگانی تبدیل کردند که سکوت گورستانی در آن حاکم شده است.

 دبیرکل سابق جبهه مشارکت ادامه داد: با وجود همه اشتباهات و فسادها، در یک جا مرتکب اشتباه بزرگ شدند و این اشتباهشان این بود که مردم ایران و دانشگاه‌ها را نمی‌شناختند و این را نیز در محاسبات خود منظور نکرده بودند. بنابراین صبر، پایداری و استقامت دانشگاهیان موجب شد که این سناریوی مخرب دیگر ادامه پیدا نکند، چراکه چنانچه چنین وضعیتی ادامه پیدا می‌کرد، دیگر امیدی به نجات کشور وجود نداشت.

خاتمی با تاکید بر لزوم صبر، استقامت و صبر مردم در سال‌های گذشته اظهار کرد: این مردم بودند که با وجود همه فشارها و تنگناهایی که برایشان ایجاد شده بود، ایستادگی و استقامت کردند و با مسالمت‌آمیزترین روش، بار دیگر سرنوشت خود را رقم زدند و زیاده‌خواهان را بر سر جای خود نشاندند. اینچنین بود که 24 خردادماه آفریده شد.

وی با تاکید بر اینکه “24 خرداد یک پدیده نوظهور در تاریخ ایران نیست”، خاطرنشان کرد: 24 خرداد ریشه در دوم خرداد دارد. ریشه 24 خرداد در 22 خرداد سال 88 است. وقتی در 22 خرداد آن فاجعه‌ها آفریده شد و جواب سوال مسالمت‌آمیز مردم که رای ما چه شد، آنگونه پاسخ دادند، مردم فهمیدند که خود باید در این عرصه‌ها حاضر شوند. آنها حاضر شدند و در 24 خرداد با وجود خواست دشمنان، رای خود را پس گرفتند. 24 خرداد نشان داد راهی که مردم پیموده‌اند راه حق است. 24 خرداد نشان داد که دولت تحقیر و دروغ، کوتاه‌مدت خواهد بود و مردم خواهند توانست روزهای اوج و شکوفایی خود را بیافرینند. روز 24 خردادماه روز بازگشت به حاکمیت مردم بود.

محمدرضا خاتمی ادامه داد: ما باید از همه کسانی که این امکان را فراهم آوردند و واقعیات جامعه ایران را درک کردند و اجازه ندادند آن روند مخرب ادامه پیدا کند، تشکر کنیم. ما باید از رهبر انقلاب که با دوراندیشی خود، امکان ادامه آن روند مخرب را ندادند، تشکر کنیم. ما باید از همه نیروهای اصولگرا که عاقلانه به این نکته رسیدند که کشور نیازمند تغییر و تحول است، تشکر کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه “از 24 خرداد وارد فضای جدیدی شده‌ایم”، تصریح کرد: آنچه برای همه ما در اولویت قرار دارد، نجات ایران از این ورطه‌ای است که در هشت سال گذشته در آن مسیر گام نهاده است. 24 خرداد نشان داد که راه نجات کشور، راه اصلاحات و منش اعتدال است و آنچه ایران به آن نیاز دارد تا در روزها و سال‌های آینده بتواند از تنگناهایی که در پیش پای ملت است عبور کند، این گفتمان و روش است.

وی در ادامه تصریح کرد: ما اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که همگان باید احساس نشاط کنند و هیچ‌کس نباید احساس تحقیر کند. هیچ‌کس نباید در شرایط کنونی نگران حذف خود از جامعه ایران باشد بلکه چنانچه قدرت و توانی دارد، باید این امکان را بیابد که از توان خود استفاده کند.

خاتمی با بیان اینکه “در سال‌های گذشته تهمت و افترا، سکه رایج سخنان حاکمان بود”، اظهار کرد: ایرادی که ما به سال‌های گذشته وارد می‌کردیم این بود که حذف، تحریم، تهمت و افترا، موضوع رایج سخنان حاکم بود. در این شرایط همگان از امکان خدمت به مملکت خود محروم می‌شدند و در رأس همه آنها به کشور ما ایران زیان‌های بسیاری وارد شد.

 این فعال سیاسی سبز با بیان اینکه “امروز دوران تهمت، افترا، مچ‌گیری و اعتراف‌گیری گذشته است”، خاطرنشان کرد: چنانچه قانون‌شکنی در دوران گذشته رواج داشت، امروز باید ما به دنبال از بین بردن این قانون‌شکنی‌ها باشیم و این نیز تنها در صورتی امکان‌پذیر است که در کشور ما شفافیت، پاسخگویی، مشارکت عامه مردم بویژه نخبگان در عرصه سرنوشت امکان‌پذیر شود.

وی با بیان اینکه “ما در شرایط فعلی باید از برخی حقوق خود بگذریم”، گفت: حتی اگر این حقوق از حقوق مسلم و قطعی ما باشد، ما برای سربلندی ایران خود مجبور هستیم بسیاری از خواسته‌های خود را فدا کنیم و به حداقل‌ها راضی شویم تا اجرای بی‌کم و کاست قانون اساسی امکانپذیر شود. ما باید از بسیاری از خواسته‌های خود بگذریم تا حصر از میان برداشته شود و زندانیان به طور کامل آزاد شوند.

 خاتمی با بیان اینکه “ما باید همه اینها را به نفع شخصی و جناحی خود اولویت دهیم”، افزود: ما برای این کار نباید گذشته خود را فراموش کنیم، اما باید آن را ببخشیم. این بدان معناست که کینه و انتقام نباید در آینده ما وجود داشته باشد.

 این فعال سیاسی سبز همچنین گفت: ما در طول هشت سال گذشته تنها یک هدف بزرگ داشتیم و آن این بود که ما می‌خواستیم ثابت کنیم روند هشت ساله جز به سکوت کشور به چیز دیگری منجر نمی‌شود. امروز مشاهده می‌کنیم آنچه را که پیش‌بینی کرده بودیم، در عرصه کشور تحقق یافته است و بخشی از نیروهایی که در جریان اصلاحات جایی ندارند، اصولگریان و با دیدگاه‌های دیگر نیز به این نتیجه رسیده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه “فهم این مساله که روند گذشته مضر و مخرب بوده، دستاورد بسیار بزرگی است”، اظهار کرد: این دستاورد جز با ایستادگی، صبر و تحمل ملت ایران و اقشار دانشگاهی و همچنین نخبگان کشور امکان‌پذیر نبوده است. امروز نه تنها همگان تغییر را باور کرده‌اند حتی حاضرند برای ساختن کشور همراه و همپای اصلاحات پیش بروند.

 خاتمی با تاکید بر اینکه “ما فریب سروصدای عده‌ای کوچک را که در کشور حضور دارند، نمی‌خوریم”، تصریح کرد: ما فریب آنهایی که تریبون دارند، زور و پول دارند اما عقل ندارند، نمی‌خوریم و معتقدیم که این تندروها بخش‌های بسیار کوچکی از جریانات سیاسی در کشور هستند و نباید آنها را با اصولگرایان اشتباه بگیریم.

 عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت با بیان اینکه “اصولگرایان این گروه را از خود جدا کرده‌اند”، اظهار کرد: اکنون اصولگرایان تنها این امکان را می‌خواهند که از این گروه جدا شوند.

وی با اشاره به مخالفت‌های اخیر با توافق و مذاکرات اخیر هسته‌ای کشور و نیز اتفاقات اخیر وزارت علوم، تاکید کرد: حاصل کار این تندروها چیزی جز هیاهو نیست.

محمدرضا خاتمی با تاکید بر اینکه “بخشیدن گذشته به معنای دست کشیدن از خواسته‌ها و مطالبات به حق ملت نیست”، تصریح کرد: ما همچنان خواهان آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از جناب آقای مهندس موسوی و حجت‌الاسلام کروبی و سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد هستیم و لحظه‌ای نیز از تلاش خود برای رسیدن به این حق اساسی ملت کوتاه نخواهیم آمد.

وی با بیان اینکه “ما از مطالبات خود دست نخواهیم کشید”، ادامه داد: ما خواهان جامعه‌ای هستیم که در آن فردی حتی مثل جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد که در این سال‌ها هرچقدر توانسته تحقیر کرده و ناثواب گفته و به هیچ‌کس نیز پاسخگو نبوده است، حق دفاع منصفانه را از خود داشته باشد و بتواند در فضایی آرام و به دور از انگ‌زنی در هر تریبونی از عملکرد خود دفاع کند و پاسخگو باشد.

 عضو شورای مشاوران سید محمد خاتمی در ادامه اظهار کرد: ما خواستار دانشگاهی هستیم که محل پرورش، فکر و نقد اندیشه‌ها و محلی برای تجلی اخلاق در گفت‌وگو باشد و چشم و گوش ملت و زبان آنها در بیان مطالبات آنها باشد و برای تحقق آن نیز تلاش می‌کنیم.

خاتمی با تاکید بر اینکه “ما برای دستیابی به چنین جامعه‌ای از گذشته خود عبرت و پند می‌گیریم”، اضافه کرد: ما از گذشته خود عبرت و پند می‌گیریم اما در آن نمی‌مانیم. از آن می‌گذریم و آن را می‌بخشیم.

 وی در ادامه تصریح کرد: ما خواهان جامعه‌ای هستیم که در آن قانون اساسی فصل‌الخطاب باشد و در آن یک دستگاه قضایی مستقل و عادل برقرار باشد. ما حاکمیت قانون را می‌خواهیم، نه حاکمیت سلایق عقب‌مانده‌ای که چون گمان می‌کنند زور دارند، حق با آنهاست.

نایب رئیس مجلس ششم مجلس ادامه داد: ما خواهان جامعه‌ای هستیم که نه فقط استبداد در آن نباشد، بلکه فرهنگ استبداد از آن رخت ببندد. ما برای تحقق این جامعه تلاش می‌کنیم و می‌دانیم راه سخت و طولانی را در پیش رو داریم.

خاتمی با تاکید بر اینکه “تحمل اصلاح‌طلبان در دوره کنونی باید خیلی عظیم‌تر از صبری باشد که در طول چهار سال گذشته داشته‌اند”، گفت: ساختن این کشور، کاری سخت و دشوار است اما اراده ملت نشان داد که می‌تواند بر مشکلات غلبه کند.

دبیرکل سابق جبهه مشارکت در پایان صحبت‌هایش با بیان اینکه “ما حامی چشم و گوش بسته دولت نیستیم”، تصریح کرد: ما منتقدان منصف و دلسوزی هستیم و از دولتمان انتظار داریم که با وصل روابط خود با دانشگاه‌ها و مردم، به مطالبات اساسی آنها توجه داشته باشد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.