سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه‌ای‌ به فرزند شهید مطهری درباره انتخابات سال ۸۸...
» همراه با تحلیل و سند

نامه‌ای‌ به فرزند شهید مطهری درباره انتخابات سال ۸۸

چکیده :اکنون که بار وظیفۀ سنگین ابوذر را به عهده گرفته اید، به نظر رسید جلب توجه به سندی در مورد انتخابات هشتاد و هشت شما را در ایفای مسؤلیتهای مشروعتان یاری نماید. در زیر، عکس بخشی از صفحۀ اول روزنامۀ ایران که در روز جمعۀ ۲۲/۳/۸۸ آماده شده است که هم‌اکنون نیز در سایت آن روزنامه قابل رؤیت است، تقدیم می‌شود...


کلمه-گروه سیاسی:‌ دهم تیرماه ۴ سال پیش بود که میرحسین موسوی یکی از انگیزه های ایستادگی در مقابل صحنه آرایی های خطرناک را نه به دلیل حق شخصی خود که به علت به خطر افتادن جمهوریت و اسلامیت نظام دانسته بود. حالا که انتخابات سال ۱۳۹۲هم برگزار شده است این جملات میرحسین آن هم ۴ سال پیش  برای ما معنا دار تر و بصیرانه تر میشود که گفته بود:«اگر در این نقطه ایستادگی نکنیم، دیگر تضمینی نداریم که در آینده با حوادث تلخی نظیر آنچه در انتخابات کنونی گذشت روبرو نباشیم». پس از این ایستادگی ملی بود که آقای مصلحی در جلسه شورای نگهبان حاضر می‌شود و می‌گوید توان هزینه دادن برای یک دستکاری دیگر در انتخابات را نداریم و بهتر است هزینه رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را در همینجا بدهیم. نقش ایستادگی و بصیرت مردم و میرحسین درانتخابات ۹۲  دقیقا اینجاست که روشن می‌شود و شاید برای همین است که بوق های تبلیعاتی جناح اقتدار و تحجر بیش از پیش بر کوس تهمت و افترا به مردمی که تنها اعتراض داشتند و به رهبرانی که به واقع دلسوز کشور و نظام بودند دمیدند.

مردم صبورانه نه به انتظار عذرخواهی حاکمان نشستند و نه روزنه های کوچک امید را که همان هم ثمره صبر و مقاومتشان بود نادیده گرفتند بلکه در صحنه انتخابات اینبار هوشیارانه تر حاضر شدند.  اما هنوز هسته‌ی سخت قدرت تلاش  می‌کند  تا با وارونه خوانی انتخابات توبه و عذرخواهی  مطالبه کند و در فضای مونولوگ بر اعتراض و انتقاد مردم نجیب انگ فتنه و آشوب می‌زند و دوباره نمک بر زخم آنان می‌پاشد.

در همین حال یکی از همراهان مردمی راه سبز امید که از شرکت کنندگان انتخابات ۹۲ است یکی از نمایندگان واقعی و آزاده‌ی مردم را خطاب قرار داده است و با وی از انتخابات ۸۸ و انتخابات ۹۲ گفته است.  این همراه سبز که نامش نزد کلمه محفوظ است تنها با استفاده از یک برگ سند آشکار به مواردی درباره انتخابات ۸۸ اشاره کرده است و حاکمان را مورد سوال قرار داده است که چگونه و چرا  مردم باید از اعتراض چشم پوشی میکردند در حالی که شواهدی نگران کننده  در پیش روی آنان در حال وقوع بود؟  وی مخاطب  این نامه مهم را علی مطهری قرار داده است چرا که  معتقد است وی مرد خدا  و مدافع واقعی جمهوری اسلامی است.

علیرغم اختلاف نظراتی که می‌توان با  فرزند شهید مطهری در زمینه های مختلف داشت اما شجاعت و آزادگی وی را هیچ انسان منصفی نمی‌تواند انکار کند. او در زمانی که حتی برخی شخصیتهای اصلاح طلب مجلس حاضر نبودند از اعتبار نمایندگی برای استیفای حقوق آسیب دیدگان استفاده کنند با شجاعت  صدای مردم شد و رفتاری علوی از حکومتی که پدرش تصویر کرده بود از حاکمان مطالبه کرد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

برادر گرامی جناب آقای دکتر علی مطهری
نمایندۀ محترم ملت در مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام اجازه می‌خواهم بدینوسیله از مساعی حضرتعالی در جهت سوق‌دادن فضای سیاسی کشور به سوی اعتدال و پایان دادن به رفتار ناعادلانۀ بخشی از حاکمیت و بویژه قوۀ قضائیه تقدیر و تشکر نمایم.
بسیار جای تأسف است که قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی، علیرغم حضور تعداد کثیری از قضات و عوامل شریف در آن، عدۀ کثیری از مردم عدالتخواه و مشفق را در سالهای اخیر دچار هزاران مصیبت و سرگردانی کرده و این ظلم را به مدد گروههای فشار و افراطی با پشتگرمی به حمایتهای پیدا و پنهان انحصارطلبان دنیاپرستی روا ساخته است که خود را ملاک و معیار دینداری می‌پندارند و ندای انا ربکم الاعلایشان گوش فلک را کر کرده است؛ تا آنجا که زندانهای طویل المدت و انفرادی تنها بخشی از این اجحافهای دستگاهی است که نام مقدس اسلام را یدک میکشد و در آن خبری از انصاف و اسلام نیست.
مصاحبۀ اخیر شما با خبرگزاری فارس مانند بسیاری از نطقها و مصاحبه های سه سال اخیرتان تا این اندازه که صدایی و نوا و پژواکی از امید به اصلاح را به گوش مشفقان و علاقمندان به سربلندی و عزت کشور و برقراری وفاق در میان ملت و حکومت میرساند، مایۀ دلگرمی است. در آن مصاحبه خودتان را مرد خدا نامیدید، بنده هم بر این باورم و انشاءالله بر این خط استوار خواهید ماند. امید است و هزاران دعا نثار میشود که صدای این «مرد خدا» هرگز خاموش نگردد. درعین حال، با وجود این صداهاست که مدافعان جمهوری اسلامی امید به اصلاح را از دست نمیدهند و پای صندوق رأی می‌روند.
اکنون که بار وظیفۀ سنگین ابوذر را به عهده گرفته اید، به نظر رسید جلب توجه به سندی در مورد انتخابات هشتاد و هشت شما را در ایفای مسؤلیتهای مشروعتان یاری نماید. در زیر، عکس بخشی از صفحۀ اول روزنامۀ ایران  که در  روز جمعۀ 22/3/88  آماده شده است که هم‌اکنون نیز در سایت آن روزنامه قابل رؤیت است، تقدیم می‌شود.

واگذاری ادارۀ بسیاری از امور به مجتهدان “عادل” از جانب خبرگان قانون اساسی و امام امت برخاسته از این باور عمیق و ریشه دار در میان مردم این مرز و بوم بوده که ممکن نیست یک مجتهد عادل از حد دین و انصاف پا را فراتر بگذارد. ما آن زمان از دست بی قانونیهای سرداران نظام پهلوی به مجتهدینی پناه بردیم که سالیان دراز از عدالت و انصاف سخن گفته و در رثای علی(ع)، مظهر عدالت و انسانیت، نوحه ها خوانده بودند، هنوز هم باور نداریم که مجتهدی بر کرسی وزارت اطلاعات تکیه زده باشد درحالیکه مردم از اتهامات واهی آن وزارتخانه در هراس باشند! هنوز هم باور نداریم که رئیس قوۀ قضائیۀ این جمهوری اسلامی سخنان سخیف و جانبدارانه در امور سیاسی بزند و رقیب را تهدید نماید! چگونه باورت می آید که یک روحانی در رأس سازمان قضائی یک کشور بگوید: «كساني كه اهل فتنه سال 88 بودند و راه امام (ره) را برنمي تافتند، دوباره سربرآورده اند و گويي افعي جانشان گرما خورده است ۱ و به جنبش افتاده اند، اما اشتباه مي‌كنند، چراكه امت تفكرات اين گروه را برنميتابد [روزنامه رسالت، شماره 7878 به تاريخ 3/5/92، صفحه 10 (اجتماعي)]».

سخنی بدین زشتی را در ملاء عام از داش مشتیهای چاله میدان هم نمی‌شنوید، چراکه بسیاری از آنها شرافتی دارند. جای بسی شرمندگی است که رئیس القضات مملکتی چنان سخنی بگوید که تلویزیون ملی جمهوری اسلامی که خود مروج هتاکی است، از پخش آن شرمنده باشد و سانسورش نماید. بسیاری از هواداران اینگونه افراد دانسته یا ندانسته، متن سخنان او را در فضای مجازی به گونهای تحریف کردند که بوی تعفن آن کمتر شود. این افراد اصلاً توجه ندارند که قاضی اگر در مقام تهدید رعیت برآید، نشان استیلای جور و خودسری است. حضور چنین از خدا بی‌خبری در رأس قوۀ قضائیه، البته میدان را برای بازجوهای اطلاعات چنان باز میکند که حاصل‌اش احکام ظالمانه در حق کسانی است که جرمشان هویداکردن اسرار جسارت به دین و قانون اساسی و حق الناس توسط دست اندرکاران حکومت بوده است.
مدام از دولتها و سرمایه گذاران خارجی دعوت میشود که در ایران سرمایه‌گذاری کنند، آیا شما اگر به جای آنها بودید با این قوۀ قضائیه می‌توانستید به آیندۀ سرمایۀ خودتان اطمینان داشته باشید؟ در این کشور که در مجلس آن به خانوادۀ یکی از قدرتمندان سیاسی هتاکی میشود و هتاکان مصون میمانند اما همان روز برای دختر ایشان که طی مصاحبه ای به چنین هتاکیها پاسخ داده میشود، پرونده تشکیل می دهند چه کسی می تواند به امنیت جان و مال خود امیدوار باشد؟ آقای سعید مرتضوی و بسیاری از باند آقای احمدی نژاد سالهاست آزادانه میگردند و کسی از عهدۀ برکناری وی از سازمان تأمین اجتماعی بر نمی آمد و هنوز هم در حاشیۀ امن قرار دارد و دارند، اما زندانها پر است از کسانی که انتقادی کرده اند یا اعتراضی نموده اند.

هنوز کسی از آقای ناطق نوری نسبت به اهانتی که احمدی نژاد در آن مناظرۀ سال88 کرد عذر خواهی نکرده است، آیا شما واقعاً اشارۀ رهبری در آن مجلس روز 14/3/88 در مرقد امام راحل را منصفانه می بینید؟ شما لابد بی حرمتیهای همان مجلس را به خاطر دارید؟ آیا اگر کسانی در ایام ارتحال حضرت امام در کنار مرقد او و در حضور عالیترین مقامات این مملکت به نوۀ وی و دیگران اهانت کنند، توهینی بالاتربه امام است یا پاره کردن عکس ایشان در عاشورای آن سال دردانشگاه توسط شخص یا اشخاصی مجهول الهویه؟ آیا پرتاب تربت امام حسین در حرم حضرت معصوم همراه با پرتاب لنگه کفش در این مکان مقدس جرمش سنگین‌تر است یا پاره شدن عکس امام و قرار دادن آن بطورساختگی زیر چند شیشه خرده که کاملاً هدفدار بوده و برای ایجاد فضای امنیتی انجام شده بود؟ فاجعۀ مسجد قبا در شیراز اهانت سنگین تری به اسلام و امام بود یا این عکس پاره شده؟ اهانت به مراجع و جسارت به شخصی سلیم مانند حضرت آیت الله جوادی آملی جسارت به امام و اسلام نیست و این یکی هست؟ پرتاب بطری آب در حرم مقدس حضرت رضا(ع) جرم بزرگتری است یا این کار؟
بگذریم. روزنامه ایران ارگان دولت، یعنی بازتاب دهندۀ مواضع رسمی دولت است و از بودجۀ عمومی و ملی تغذیه میشود. همین صفحه نشان میدهد که روزنامۀ ایران تمام قد در حمایت از رئیس جمهور مستقر فعال بوده است. قرارگرفتن آشکار این روزنامه در خدمت تبلیغ برای ریاست جمهوری رئیس جمهوری که در زمان انتخابات بر سر کار بوده، یک خیانت و خلاف محرز قانونی است؛ از این نوع خلافها در تمامی ارکان حکومتی به هنگام انتخابات 88 فراوان دیده ایم و نمایندگان محترم مجلس که مدعی مسلمانی و سلامت نفس خود هستند، آن زمان هیچ نگفتند و بلکه بسیاری از آنها مؤید هم بودند. اتفاقاً به موجب قانون انتخابات و قانون اساسی نخستین مجرم در این رابطه شخص رئیس جمهور وقت، یعنی آقای احمدی نژاد بوده است. برای مزید استحضار، جنابعالی را به شماره های قبلی این روزنامه در آن ایام و تیراژ وسیع آن که مجانی در متروها و خیابانها و مصلای تهران و در شهرهای مختلف پخش میشد، ارجاع میدهم.
همانگونه که میدانید، این روزنامه صبحگاه منتشر میشود، یعنی شمارۀ روز 23/3/88 آن باید عصر روز 22/8/88 و حداکثر تا ساعت دوازده شب آماده شود تا برای توزیع در حدود ساعت 5 صبح روز 23/3/88 آماده شود. اغلب تیترها و خبرهای این روزنامه در آن روز حاکی از وقوع تقلب بزرگ انتخاباتی احمدی نژاد و حامیان اوست. شاید این ادعای احمدی نژاد درست باشد که خود وی در این حد راضی به تقلب نبوده است، اما آنان که در مجلس و دولت و بسیج و سپاه و رسانه های دولتی و حکومتی و دفتر رهبری و ارگانهای زیر نظر ولی فقیه، مانند کمیتۀ امداد، اشاره ها و کنایه های آشکارتر از صریح رهبری را در ضرورت انتخاب آقای احمدی نژاد و شکست میرحسین هرچه مفرطانه مد نظر قرار دادند و به اسم خدمت به اسلام، مهمترین حکم اسلامی در رعایت حق الناس و پایبندی به عهد را زیر پا نهادند و چه جان‌ها و خون‌های محترمی هتک و سفک شد و چه انسان‌های باشرافتی که به گوشۀ زندانها و هشتیهای شکنجه کشانده شدند.

خود شما هم در آن مصاحبه به این پندار اشارۀ به جایی نمودهاید:

“فارس: این هم محکوم است. جلوی اینها هم موضع گرفتیم. مطهری: خیلی دیر موضع گرفتید. سال ۸۷ که ما داد میزدیم، دوستان شما مخالفت میکردند؛ من درباره نوع تفکر آقای مشایی داد میزدم، اما به ما حمله میکردند. اصولگراها چه زمانی آمدند انتقاد کردند؟ فقط زمانی که این آدم [احمدی نژاد] خانه نشین شد و چون به دستور آقا بی اعتنایی کرد، همه آمدند. انگار باقی کارهایش درست بوده است. خیلی دیر وارد شدند. نوع نگاهی که به ولایت فقیه دارند، دست و بالشان را بسته است. در جریان سال ۸۸ چرا اینطور شد؟ ۹۰ درصد اصولگرایان میگفتند مدیریت احمدی نژاد صلاح نیست ادامه داشته باشد، بعد رفتیم روی آقای ولایتی، همه در جلسات خصوصی گفتند این طرح خوب است؛ بنابراین، ما با آقای خاتمی و هاشمی هم درباره آقای ولایتی صحبت کردیم تا آن وضع ادامه پیدا نکند، آنها هم پذیرفتند ولی …

فارس: جلسات بهمن ۸۷ بود؟ بله آذر و بهمن ۸۷ تا انتخابات، خیلی پیش رفتیم ولی همه گفتند تمایل آقا به احمدی نژاد است. این کار غلطی است که رهبری را در موضوع انتخابات داخل کنیم. یکی از منشأهای فتنه ۸۸ همین تفکر بود که دائم راه افتادند و گفتند نظر آقا به احمدی نژاد است. اما این وضعیت در انتخابات ۹۲ اصلاح شد۲. چون خود رهبری این آسیب را درمان کردند و به صراحت فرمودند نظر من را هیچکس نمی داند. دوم اینکه ایشان به سپاه و بسیج چندبار تأکید کردند که دخالت نکنید و از اینرو، انتخابات ۹۲ انتخابات خوبی شد. پس ببینید ۸۸ یک اشکالاتی از خودمان بود. یک اشکال اینکه یک عده گفتند نظر آقا به احمدی نژاد است و اشکال دوم اینکه سپاه و بسیج وارد شدند.

فارس: شما اشکال اصلی را نادیده می گیرید؛ آقا از مدتها پیش از انتخابات ۸۸ به آن اشاره میکردند؛ اینکه نباید در انتخابات القای تقلب شود، این به نظر من نکته مهمی است که نمیشود از آن غفلت کرد.  وقتی طرف قرائن را میبیند و میگوید بهنظر من تقلب شده، چه کار کنیم؟”

در این مصاحبه متأسفانه شما فراموش کرده اید که آقا در عید سال 88 در مشهد با تأکید گفتند که یک رأی دارند و کسی نمی داند به کی رأی خواهند داد و از کسی حمایت نمی کنند. در مقابل بدرستی فهمانده اید که مگر میشود این همه مردم از اصولگرا و اصلاح طلب آن همه اشارات ابلغ از تصریح آقا را ببینند و درنیابند که نظر ایشان به احمدی نژاد است. باز بدرستی اشاره کرده اید که دخالت سپاه و بسیج نمی توانست بدون درک این نظر بوده باشد چون چنان تمردی در نظام اسلامی واقعی عواقب بدی خواهد داشت. اما آنها دخالت کردند و جایزه هم گرفتند و تشویق هم شدند. لطفاً به سخنان آن زمان آقای یدالله جوانی مدیر سیاسی سپاه و حتی گفته های ایشان در انتخابات 92 رجوعی داشته باشید.
نمیشود از سویی آشکارا دو گانه عمل کنند و از سوی دیگر بگویند که القای تقلب در انتخابات نکنید و آنگاه سرنیزه ها را درآورند و هر معترضی را به «گِلِ» دیوار میخ کنند! آتش آن دو گانگی با پافشاری در ادامۀ بازداشتها و حصرها هنوز هم خرمن وحدت ملی و از آن مهمتر ریسمان الفت و برادری یک ملت را میسوزاند و خاکستر میکند، چرا که توبه فرمایان خود توبه کمتر میکنند!!
در همین صفحه از روزنامۀ ایران ملاحظه میکنید که رهبری به هنگام رأی دادن میفرمایند: «مردم تلاش بدخواهان را برای ایجاد تشنج ناکام بگذارند.» آیا ایشان از نگرانی مردم آگاهی نداشتند و اعتراض را متوجه بدخواهان می دانستند؟ آیا در روزهای آخر منتهی به 22/3/88 ایشان از آن جو عمومی که اصولگرایان و اصلاح طلبان باور کرده بودند «نظر آقا به احمدی نژاد است» آگاهی نداشتند تا درمان کنند؟
شما لابد سخنان آقای احمدی نژاد را که در این اواخر توسط «نکات پرس» وابسته به آقای الهام، شریک جرائم آقای احمدی نژاد، منتشر گردید خوانده اید. آقای احمدی نژاد در آبان سال 90 برای یارانش تعریف میکند که در انتخابات 88 پیش از مناظره ها خود را در حضور رهبری «داش محمود» مینامد، و به ایشان از تصمیمش برای حمله به هاشمی و ناطق نوری خبر میدهد، در مقابل حضرت آقا فقط میگویند زیاد تندی نکنید!! این سخنان هرگز رد یا تکذیب نشد.
در عکسهای تقدیمی به علت کمبود جا ستون دست راست صفحۀ اول روزنامه در دو تکه نمایش داده شده است. در واقع ستون دست چپی در زیر ستون دست راستی چاپ شده است.
در متن ستون دست چپ دو مطلب بسار مهم وجود دارد که به عنوان سند محکمه پسند و قانونی و رسمی تقدیم میشود.
در این خبر بدرستی تأمل فرمایید:

این مصاحبه مطالب مهمی دارد:
زمان انجام مصاحبه «دیشب» یعنی روز جمعه بعد از ساعت 8 شب بوده است. شما خوب بخاطر دارید و البته اسناد رسمی هم موجود است که تمدید زمان انتخابات در آن دوره با مقاو مت شدید آقای محصولی وزیر کشور و معاون وی آقای دانشجو روبرو بود. فقط در تهران زمان انتخابات تمدید شد، و در برخی از شهرستانها مانند تبریز و مشهد. زمان این مصاحبه تقریباً در پایان انتخابات شهرستانها بوده، بخصوص که در بیش از سیصد شهرستان اساساً نیازی به تمدید انتخابات نبوده است.
آیا ممکن بوده که پس از انجام این مصاحبه در شهرهای باقیمانده تعداد آراء به 39/2 میلیون برسد؟ این در حالی است که در ساعت 8 شب سخنگوی شورای نگهبان در اتاق فرمان انتخابات وزارت کشور حضور داشته و به گفتۀ خودش از طریق اطلاعات همزمان رایانه ای از میزان آراء بدقت با خبر بوده است.
به گفتۀ آقای کدخدائی در ساعت هشت شب هنوز تعداد آرا به 32 میلیون رأی نرسیده است، بلکه او پیش‌بینی کرده که تا پایان زمان رأی گیری این عدد به 32 میلیون نفر برسد. با این حال همین شخص که سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات بوده است، روز بعد رقم نزدیک به چهل میلیون را اعلام و از آن دفاع میکند!!
چه معجزه ای رخ داده که در پایان زمان رأی گیری شمار آراء نزدیک 40 میلیون رأی شده است؟
به گزارش خبرگزاری مهر که در روز 22/3/88 از شهرستانها هم در ضمیمۀ پایانی این نوشتار توجه کنید۳.
آیا می‌شود با پیش بینی آقای کدخدایی در هشت شب که 32 میلیون «ممکن است» رأی بدهند و با توجه به گزارش خبرگزاری مهر که مردم (یعنی بخشی از همین 32 میلیون نفر) پشت درهای بسته مانده اند، اصلاً کل آراء به 32 میلیون رسیده باشد؟ نگارنده نمی خواهد از حدس و گمان استفاده نماید، فقط به ارائۀ این اسناد بسنده میکند.
خبر مهم دیگری در همین ستون و در بالای آن توسط ایرنا در حمایت از آقای احمدی نژاد اعلام شده است. این خبر به نقل از خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران حاکی است که نامزد عدالتخواه! [یعنی آقای احمدی نژاد] با 60% آراء برنده است.

این خبر که ظاهراً ساعت 7 بعد از ظهر روز جمعه در خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفته بود، از سوی آقای کدخدایی یا هیئت نظارت مورد اعتراض واقع شده است چون خبر پیروزی آقای احمدی نژاد را پیش از اعلام رسمی و اتمام رأی گیری همراه با میزان آراء وی اعلام مینماید. همانطور که در عکس دوم نشان داده شده است، روزنامۀ ایران مجبور میشود از توزیع این صفحه ممانعت کند، از این رو بسرعت همان صفحۀ اول را با جای خالی این خبر چاپ و توزیع کرده اند!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ا

 

 

 

البته تعداد بسیار زیادی در تیراژ بالا از هر دو چاپ روزنامه توزیع شده و در آرشیوها موجود است. مهم این است که نیروی انتظامی یا عوامل دادستانی (بنده از مسیر اجرای کار با خبر نیستم) از انتشار نسخۀ اول ممانعت کرده اند. یعنی، آقای کدخدایی این صفحه را قبل از توزیع دیده بود و در نتیجه ممکن نبوده که خبر مورد بحث، یعنی مصاحبۀ خود ایشان در «دیشب» از نگاه وی مخفی مانده باشد. به هر حال فردای آن روز (یعنی روز شنبه ای که آمار مجعول پیروزی آقای احمدی نژاد با 24 و اندی میلیون رأی و شمار کل آراء 39.2 میلیون رسماً اعلام گردید) هیئت نظارت و خود ایشان حتماً از این خبر روزنامه مطلع شده اند و هرگز چنین مصاحبه ای تکذیب نشده است. هرچند اگر تکذیب می شد در مورد اخبار سایر سایتهای خبری مجاز و روزنامه های دیگر چه علاجی میتوانستند بکنند؟!
خود خبر اول ستون همانطور که در بالا عنوان گردید و شما هم گاهی به این موضوع اشاره داشته اید و از جمله در مصاحبۀ اخیرتان با خبرگزاری فارس، سند مهمی است. روزنامۀ ایران و خبرگزاری فارس که هر دو حامی آقای احمدی نژاد بوده اند، خبر پیروزی او را در ساعت 19 روز انتخابات و پیش از پایان رأی گیری اعلام کرده اند، این در حالی است که در طول چهار سال گذشته موضوع مصاحبۀ آقای میرحسین موسوی در ساعت یک ربع به 24 همان روز را بسیاری در مجلس و قوۀ قضائیه و رادیو و تلویزیون و کیهان و … مستمسک قرار داده اند و مدعی شده اند وی با اعلام پیروزی زودهنگام خود موجب التهاب در جامعه شده است. بله، حق با شماست که گفته اید عملکرد حامیان احمدی نژاد در روشن کردن آتش اعتراضات مردمی تأثیر نخستین داشته است. آقای موسوی در همان مصاحبه و در اعلامیۀ روز بعد خود با مشاهدۀ  اعتراضات خیابانی از مردم خواسته بود که بر رفتارشان مراقب باشند تا از طرق صحیح بتوان موضوع را پیگیری کرد. برای مدارک این ادعاها که عرض کردم به ویکی پدیا، مقالۀ انتخابات ریاست جمهوری ایران (1388)» مراجعه فرمائید. در آنجا علاوه بر اینها مدارک جانبداری مقامات مختلف از آقای احمدی نژاد را هم ارائه داده اند.
جناب آقای مطهری شما نمایندۀ بسیاری از ما علاقمندان به انقلاب و آن اسلامی هستید که در آثار شهید مطهری ظهور یافته و مورد تأکید امام راحل بوده است، از این رو باید عرض کنم جناب نمایندۀ محترم
از توبه فرمایان مستبد و انصاف گریز به نمایندگی بپرسید:
آیا با وجود خبر اول ستون صفحۀ اول روزنامۀ ایران چه کسی پیش از همه ادعای پیروزی در انتخابات کرده است، احمدی نژاد و سپاه و وابستگان، یا مهندس موسوی؟
آیا با این مصاحبۀ آقای کدخدایی در حد اقل ساعت 8 شب روز انتخابات که در بسیاری از شعب رأی گیری تمام شده بود و پیشبینی اینکه شاید تا پایان رأی گیری 32 میلیون نفر شرکت کننده در انتخابات باشد، چگونه این رقم 39.2 میلیون نفر اعلام شد؟ این 7.2 میلیون اضافه از کدام سیاره آمده بودند؟
دیگران پیش از این اسناد فراوانی منتشر کرده اند و شاید هنوز کسانی اسنادی دارند که منتظرند روزی حکومت بخواهد به عدالت انصاف ماجرا را رسیدگی کند و اعادۀ حق نماید.
در پایان لازم میدانم توجه شما را به نکاتی جلب کنم:
الف؛  قرنها مردم ما از روحانیون شنیده اند که آبروی مردم و خون آنها و مالشان حرمت دارد و پرده دری زیانبار و اشاعۀ گناه است زیرا جامعه را از اخلاق تهی میکند، فقها آن را اصل و قاعده میدانند – عرض المؤمن کدمه. امروز در جمهوری اسلامی همین مردم با چشمانی حیرت زده بر عملکرد خطیبان جمعه مانند آقایان جنتی و علم الهدی … مینگرند که چرا این همه هتاکی و بهتان و کجا رفت آن موعظه ها؟
شما که در دورۀ پیشین مجلس پیشقدم شده بودید نوعی نظارت بر عملکرد نمایندگان از سوی خود مجلس وضع شود که صد البته مانند موضوع گزینش استصوابی شورای نگهبان وسیله ای برای کوبیدن مظلوم خواهد شد، آیا راهی جز استقرار نهادهای مردم بنیاد می‌شناسید که بتواند بدور از دخالت حاکمان از حرمت جامعه صیانت کند؟
این حکومت با نحوۀ حکومت مولی علی ع چه قرابت و تناسبی دارد که در کشاکش جنگ صفین عرب بادیه نشین از وی در خصوص امور حکومت میپرسد و بنا بر مشهور گفته است: «اگر کج بروی با این شمشیر کج راستت میکنم، ایشان با حوصله پاسخ می دهند و از اعتراض دیگران جلوگیری می کنند و قریب به این مضمون می فرمایند که پرسیدن حق اوست و پاسخ دادن وظیفۀ من؛ ما برای همین میجنگیم.»   آیا اثری از عمل به نامۀ امام به مالک اشتر در این جامعۀ اسلامی ما میبینید؟
آیا مردم شگفت زده نیستند که میبینند در صدا و سیمای جمهوری اسلامی و در خطبههای نماز جمعه به دیگران اهانت میشود؟
فرض کنید آقایان موسوی و کروبی متهمانی هستند که دادگاهی در مورد آنها حکمی صادر کرده یا نکرده، یعنی یا متهمند یا مجرم، چقدر از دهان مبارک آقایان روحانیون حاکم شنیده ایم و شنیده اید که هیچ کس حق ندارد بیش از آنکه قاضی حکم داده است، در خصوص مجرم اقدامی به عمل آورد. متهم جای خود دارد که هرگز تا اثبات جرم هیچ چیز اضافه ای در مورد او نمی شود گفت. آیا وضع کشور چنین است؟ هیچ اندیشیده اید که چرا چنان شده است؟
حرمت خون و آبرو از سوی خداوند چنان رقم خورده است که متجاوز هرگز از آن خلاصی نمی یابد. بسیاری از این جهت احکام خدا و دین مستقیمش را عملاً مهمل می‌انگارند که معاد و عذاب آخرت را دور میپندارند و نمیدانند: إنَّ السّاعة لقریب. حرمت حقوق تضییع شدۀ زندانیان بیگناهی که جرمی جز حرف زدن نداشته اند، حرمت خون بیگناهانی که با صحنه سازی ها کشته شده اند و حرمت آبروهایی که با دروغ پردازیها ریخته شده است، چنان عذابی را در درون آمران و مباشران پدید آورده است که نمیتوانند سکوت کنند. مردمی که حقوقشان تضیع شده است، در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نشان دادند که از کوچکترین روزنۀ امید برای رسیدن به وفاق و برادری استفاده میکنند تا نخ تسبیخ وحدت جامعه پاره نشود و آب رفته به جوی بازآید. بسیاری از کسانی که امکان نوشتن و گفتن داشتند این نکته را مکرر با تعابیر مختلف گفتهاند، اما چرا مسببان وضع موجود دست از تحریک مردم برنمیدارند؟ آیا این سنت الهی است که نمی خواهد خون برزمین بماند و بدست خود عاملان کاری میکند که این جسارت به حریم جامعه فراموش نگردد؟ هم شما میدانید و هم و ما و هم آنها که اگر موسوی و کروبی آزاد بودند پیگیر گذشته نمیشدند و مردم را بسوی آیندهای بدور از آن ناملایمات دعوت میکردند، برخلاف حاکمان متکی بر زر و زوری که ما مردم به آنها امانت دادهایم. اما چون مرتکبان آن مفسده بفکر ادامۀ راه خود هستند ندانسته همواره آتش بیار معرکه اند و از همین راه مانع از فراموشی آن جورها و ستمها می شوند. ما این را دست انتقام الهی می دانیم.
ب – شما در مجلس شاهد نوع برخورد نمایندگان به اصطلاح اصولگرا با دولت جناب آقای روحانی هستید و بخوبی می دانید که تاکنون ایشان کوشیده اند حساسیت هیچ یک از طرفین دورۀ آقای احمدی نژاد را برنیانگیزند. از گفته های تریبونهای دیگر هم اعم از صدا و سیما و خطبه ها و سخنرانیهای پیش از خطبه ها و مراسم محرم خبردارید. آیا اینگونه رفتارها و گفتارها چیزی جز بر سر شاخ نشستن و بن بریدن نیست؟ آیا انتظار داشتید زمانی برسد که مردم در نظام ولایت فقیه انتخابی بکنند که مدعیان ذوب در ولایت با آن مخالف باشند و در برابر این انتخاب صف آرائی کنند؟ اگر این قوم برای مصلحت ما این کارها را می کنند که ما راضی نیستیم و گواه آن صندوقهای رأی است و اگر برای هوای نفس خود می کنند که باید بدانند همه را در این آتش خواهد سوزانید و اگر برای خدا میکنند این ادعا بر چه سندی استوار است که خلاف رضای صاحبان حق و امانت و خلاف شرط عمل میکنند.
ج- در مورد انتخابات دورۀ یازدهم ریاست جمهوری در سال جاری نکات تحلیلی بسیاری هست که انتظار می رود مورد عنایت نمایندگانی چون شما و سایر دست اندرکاران اصلاح امور جامعه و بویژه آقای رئیس جمهور قرار گیرد:
از مدتها پیش از انتخابات بوقهای تبلیغاتی متعددی اعم از صدا و سیما و خبرگزاریهای وابسته به نهادهای درگیر در تخلفات منجر به تقلب انتخاباتی سال 88 مانند خبرگزاری فارس و تسنیم و … سعی کردند از جریان برگزاری این انتخابات دلیلی بتراشند که انتخابات 88 سالم بوده است.
سناریوهای چندان پخته ای هم نداشتند. کوشیدند همه چیز را در مسیر قانونی نشان دهند و همۀ متولیان را ملتزم به اجرای آن. اما مدام خبرنگاران از مردمی که خود انتخاب کرده و آموزش داده بودند می‌پرسیدند آیا نامزدها باید به نتیجه ملتزم باشند؟ از این راه اعتراض آقایان کروبی و موسوی را تلویحاً و تصریحاً می‌کوبیدند. بطور نچسبی از نامزدهایی که در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر می شدند تا ثبت نام نمایند، پرسیده می شد آیا شما به نامزد پیروز تبریک خواهید گفت و به نتیجۀ اعلام شده از سوی شورای نگهبان اعتراض نخواهید کرد؟ این سناریو پس از انتخابات تشدید هم شد. این بار باز بطور ناپخته ای مطرح کردند که آی مردم ببینید این انتخابات سالم برگزار شد و با اینکه نامزد اصولگرایان انتخاب نشده است اما متولیان حق الناس را رعایت کردند و دخل و تصرفی در آراء ننمودند.

سلمنا، گیریم که این ادعا درست بوده باشد، و تو دانی و من که همین نیز نادرست است، با این‌حال از شما نمایندۀ تیزهوش بعید میبینم که که از این متولیان نپرسیده باشید اگر کسی اینبار درست عمل کرده باشد، چگونه دلیل میشود که بار پیشین هم درستکار بوده یا چرا باید دلیل باشد که در آینده هم درستکار خواهد ماند؟ می‌دانید در مثل مناقشه نیست، فرض کنید دزدی به رئیس دادگاه بگوید که من دیروز و امروز دزدی نکرده ام پس پریروز هم دزدی نکرده بودم، چند قاضی ساده انگار می شناسید که با این استدلال شخصی را تبرئه کند؟
همان احساس عمومی که نمی‌توان آن را به سادگی رد کرد بر این باور بوده و هست که نحوۀ زمینه چینیها برای انتخابات دورۀ یازدهم، بویژه رد صلاحیت جناب آقای هاشمی رفسنجانی، نقض بی‌طرفی مورد ادعا و تخلف از توصیه های محکم مقام رهبری بوده و بنا بر این چنان نیست که در این انتخابات هم آقایان درست عمل کرده باشند.
تأیید صلاحیت جناب آقای غرضی در برابر رد صلاحیت کسانی مانند جناب آقای سعیدی کیا که از حسن شهرت و سابقۀ طولانی مدیریت و عضویت در دولتهای مختلف را داشته است، نمونۀ مهم دیگری از مهندسی انتخابات این دوره بود.
مقاومت دست اندرکاران انتخابات برای تمدید زمان انتخابات در روز جمعه 24/3/92 و دخالت جناب آقای علی لاریجانی برای تمدید که هرگز تکذیب نشد، از همان شواهدی است که مردم را کاملاً بر اصرار برخی برای دخالت در انتخابات مظنون ساخته بود.
برای پرهیز از تطویل به همین مقدار بسنده میشود و از تحلیل آمار انتخابات و انتخاب کنندگان و مقایسۀ آن با انتخابات پر شور سال 88 چشم پوشی میکنم؛ همین اندازه هم صرفاً از آن جهت عرض شد که برای آینده و در جهت انجام درست انتخابات چاره ای اندیشیده شود.
از آنجا که مقام رهبری دو روز مانده به انتخابات از مخالفین نظام هم خواستند که در انتخابات شرکت کنند و قطعاً هم عدۀ زیادی به این دعوت پاسخ داده و شرکت کردند، آیا شایسته نیست که خواست این دعوت شدگان مورد توجه قرار گیرد؟ اگر مشارکت آنها برای مصالح عالیۀ نظام مفید است، پس به مراتب اولی جذب آنها و استفاده از توانائیهای آنها سودمندتر نخواهد بود؟ آیا آنها اینک حق ندارند از ایشان بپرسند ما که شرکت کردیم چه نتیجه ای قراراست عاید شود؟
آیا خواست اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات برای رفع محدودیتهای بی اساس و آزادی زندانیان و محصورین نباید با پاسخ مثبت روبرو شود؟ ما اعضای یک ملت واحدیم و آنانکه خواهان حکومتند بایستی بیش از دیگران برای حفظ این وحدت بکوشند و از رویکرد کسانی که به نحوی قهر بودهاند استقبال کرده و با روی خوش پذیرا شوند. لیکن شما هم شاهد هستید که هنوز بازداشتها به صرف حرف زدن ادامه دارد.
با آرزوی توفیق خدمت برای آنانکه خواهان اعتلای ایران و ایرانیان و اسلام و انقلاب هستند درد دل خود را بپایان میبرم.

 


 

۲- نه خیر، جناب مطهری در همین انتخابات هم اصلاح نشد، بلکه نتوانستند راه پیشین را ادامه دهند. آیا براستی شما شمار آراء آقای دکتر روحانی را همان تعدادی میدانید که اعلام شده است؟! در زیر دربارۀ انتخابات 92 مطالبی عرضه خواهد شد.

۳- گزارش خبری مهر/ تهران:۲۱:۳۴ , ۱۳۸۸/۰۳/۲۲

شور انتخاب همچنان در ایران جاری/ شمار زیادی از مردم خواهان تمدید زمان

خبرگزاری مهر – گروه استانها: شور انتخابات آنچنان در ایران جاریست که تا این ساعت شب بسیار از مردم همچنان خواهان تمدید ساعت رای گیری هستند.

به گزارش خبرنگاران مهر در سراسر کشور، در این دوره از انتخابات حضور پرشور مردم به خصوص در ساعات پایانی حتی مسئولان برگزاری را غافلگیر کرد که به گونه ای که همچنان به دنبال تامین تعرفه رای گیری به خصوص برای کلانشهرها هستند اما این موضوع مختص کلانشهرها نیست و حتی از شهرهای کوچک نیز چنین موضوعی گزارش می شود.
به گزارش خبرنگاران مهر از سراسر کشور مردم در شهرهای مشهد، اردبیل، اصفهان، قزوین، خرم آباد، یزد، همدان، سمنان، گرگان، ارومیه، کرمانشاه، شهرکرد، کرج، تهران، شیراز، کرمان، یاسوج، تبریز، اهواز، بوشهر، بندرعباس و بسیار از شهرهای دیگر در حالیکه مردم همچنان در شعب اخذ رای در صفهای طولانی حضور دارند برخی مسئولان شعب اقدام به بستن دربها کرده و آرا مردم را اخذ نمی کنند.
گزارشهای خبرنگاران مهر از استانهای مختلف حاکی است به رغم تمدید ساعت انتخابات از این امر تبعیت نکرده و درهای شعب را به روی مردم بسته اند.
به عنوان نمونه خبرنگار مهر در کرمانشاه گزارش می دهد که خیل عظیم مردم در پشت درهای شعب اخذ رای منتظر بازگشایی شعبه و رای دادن هستند و از مسئولان کشوری تقاضا دارند این امر را پیگیری نمایند.
یا خبرنگار مهر در ارومیه گزارش می دهد با وجود اعلام پایان مهلت رای گیری در استان توسط مسئولان ازحام جمعیت در مقابل شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد.
فرماندار ارومیه در این خصوص به مهر گفت: مهلت قانونی انتخابات تمام شده و تمامی شعب اخذ رای بر اساس اعلام وزیر کشور بنا به صلاحدید استاندار اجازه تمدید مهلت رای گیری را دارند و هنوز از سوی استاندار دستوری مبنی بر تمدید مهلت رای گیری صادر نشده است.
مردم ارومیه به شدت خواهان تمدید ساعت رای گیری و بازگشایی شعب به روی مراجعین هستند.
در حالیکه این دوره یکی از پرشورترین انتخاباتهای تاریخ ایران به خصوص پس از پیروز انقلاب اسلامی شکل گرفته است به نظر می رسد بسیار بجاست مسئولان وزارت کشور و نیز مسئولان استانی تمهیدی بیندیشند تا همانند دوره های قبل تا زمانی که مراجعین در پشت شعب رای گیری حضور دارند اقدام به رای گیری نمایند تا هم انتخابات پرشورتری رقم بخورد و هم پاسخ مناسبی برای مراجعه کنندگان باشد.
البته ناگفته نماند که تاکنون چند بار انتخابات تمدید شده و ستاد انتخابات کشور نیز اعلام کرده تا زمانی که مراجعه کننده وجود دارد و اعلام رسمی پایان انتخابات از طریق صدا و سیما نشده است رای گیری باید ادامه یابد اما با توجه به شور حضور مشتاقان برای مشارکت در سرنوشت کشور و خودشان ضروری است این زمان تمدید شود.
با این امر بی شک برگی زرین بر افتخارات مردم و کشور افزوده خواهد شد که تاریخ همواره به نیکی از آن یاد خواهد کرد.

درهمین زمینه بخوانید …
بوشهریها نیز با دربهای بسته حوزه های انتخاباتی روبرو شدند
شعب اخذ رای در کهگیلویه و بویراحمد ساعت 20 بسته شدند
مردم کرمانشاه همچنان پشت درهای بسته شعب اخذ رای هستند
گلایه مردم اصفهان از عدم تمدید زمان انتخابات /کمبود تعرفه در برخی شعب اخذ رای
کمبود تعرفه مردم یزد را سرگردان کرد/تعدادی از مردم رای نداده برگشتند
مشهدیها خواهان تمدید زمان رای گیری/ مشارکت بی نظیر در انتخابات
ازدحام جمعیت ارومیه در پشت شعب اخذ رای همچنان ادامه دارد
پایان انتخابات در مازندران برخلاف اطلاعیه ستاد انتخابات کشور اعلام شد
شور انتخاب همچنان در ایران جاری/ شمار زیادی از مردم خواهان تمدید زمان


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.