سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گالوپ: ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر مشقت زندگی مردم/ عراقی ها و سوری ها راضی ترن...

گالوپ: ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر مشقت زندگی مردم/ عراقی ها و سوری ها راضی ترند

چکیده :در نظرسنجی موسسه گالوپ ایران جزو ۱۰ کشور صدر جدول است که درصد بالایی از شهروندانش معتقدند با رنج و مشقت زندگی روزمره خود را پیش می برند و حتی وضع نارضایتی از زندگی از مردم کشورهای جنگ زده سوریه، عراق و افغانستان بدتر است....


موسسه نظرسنجی گالوپ نتایج تحقیقات و نظر سنجی خود در ۱۴۳ کشور جهان را که به بررسی وضعیت زندگی مردم و پیش بینی آنها از آینده اختصاص یافته است، منتشر کرد.

در این نظر سنجی درصد بالایی از ایرانیانی که به سئوالات گالوپ پاسخ داده اند، معتقدند که زندگی آنها همراه با رنج و مشقت است و به آینده بهتر هم امید چندانی ندارند.

به گزارش رادیو فردا، در نظرسنجی موسسه گالوپ ایران جزو ۱۰ کشور صدر جدول است که درصد بالایی از شهروندانش معتقدند با رنج و مشقت زندگی روزمره خود را پیش می برند و حتی وضع نارضایتی از زندگی از مردم کشورهای جنگ زده سوریه، عراق و افغانستان بدتر است.

در این نظر سنجی همانند سال های پیش، بلغارستان با بالاترین تعداد کسانی که زندگی خود را سخت و طاقت فرسا می دانند در صدر جدول قرار گرفته و ایران هم ردیف کشورهایی مانند ماداگاسکار و مقدونیه است.

در رده بندی موسسه گالوپ، ۳۹ درصد از شهروندان بلغارستان وضعیت زندگی خود را همراه با سختی های زیاد بویژه برای کسب درآمد توصیف کرده اند و ۳۱ درصد از ایرانی ها هم وضعیت مشابهی دارند.

این در حالی است که در نظر سنجی سال ۲۰۱۱ تنها ۲۶ درصد ایرانی ها وضعیت خود را نامناسب توصیف کرده بودند.

در جدول سال ۲۰۱۲، کشورهای جنگ زده ای مانند سوریه، افغانستان و عراق با اختلاف کمی وضعیت بهتری از ایران دارند.

نظرسنجی موسسه گالوپ در ۱۴۳ کشور جهان و از طریق مصاحبه های حضوری و یا تلفنی در هر کشور و با شرکت دستکم ۱۰۰۰ شهروند ۱۵ سال به بالا انجام شده است.

موسسه گالوپ پاسخ های شرکت کنندگان در نظر سنجی درباره وضعیت زندگی روزمره و پیش بینی وضعیت آینده آنها را بر اساس شاخص های خود به سه دسته تقسیم کرده است.

کسانی که درآمد نسبتا بالایی دارند، از سلامت جسمی بهتری برخوردارند، دارای تحصیلات عالیه هستند و محیط کاری خوبی دارند در دسته اول جای می گیرند. بر پایه ارزیابی های گالوپ این دسته از مردم بیشتر در کشورهای پیشرفته و ثروتمند جهان مانند قطر، سوئد، نروژ، امارات متحده عربی، استرالیا، تایلند، سوئیس و چندین کشور اروپایی زندگی می کنند.

دسته دوم کسانی هستند که گالوپ از آنها به عنوان شهروندانی که روزگار خود را با تقلا و کشمکش سپری می کنند یاد کرده است. به نوشته گالوپ، این گروه از مردم بیشتر نگران اوضاع مالی خود در زندگی روزمره هستند.

دسته سوم هم کسانی هستند که تامین نیازهای اولیه زندگی مانند غذا و مسکن برای آنها بسیار مشکل است. مصاحبه های حضوری و تلفنی گالوپ در ایران از اواخر آذر ماه تا اواسط دی سال گذشته انجام شده است.

ضریب خطا در این نظرسنجی با در نظر گرفتن شرایط مصاحبه و چگونگی طرح سئوالات حداکثر بین ۱.۷ تا ۵.۶ درصد اعلام شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.