سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فعالیت نهادهای موازی سپاه برای ایجاد محدودیت در فضای مجازی...

فعالیت نهادهای موازی سپاه برای ایجاد محدودیت در فضای مجازی

چکیده :نهاد اطلاعات سپاه پاسداران با روى كار آمدن دولت جديد و درحالى كه تغيير دولت ساختار وزارت اطلاعات را دستخوش تغييراتى كرده، با تعريف پروژه هاى جديد مى كوشد فضاى جامعه را تحت تاثير قرار دهد. این در حالی است که بدنه سپاه همراه مردم هست و بسیاری از سرداران سپاه نیز از شرایط جدید راضی هستند و تنها باندی درون سپاه هنوز در مقابل خواستهای مردمی مقاومت می کند....


نهاد اطلاعات سپاه پاسداران با روى كار آمدن دولت جديد و درحالى كه تغيير دولت ساختار وزارت اطلاعات را دستخوش تغييراتى كرده، با تعريف پروژه هاى جديد مى كوشد فضاى جامعه را تحت تاثير قرار دهد. این در حالی است که بدنه سپاه همراه مردم هست و بسیاری از سرداران سپاه نیز از شرایط جدید راضی هستند و تنها باندی درون سپاه هنوز در مقابل خواستهای مردمی مقاومت می کند.

به گزارش خبرنگار کلمه، نهاد اطلاعات سپاه طى سالهاى اخير با به خدمت گرفتن كارشناسان سايبرى و تجهيز خود در اين زمينه سناريوهاى امنيتى متعددى را پى گيرى كرده و ده ها نفر را بازداشت كرده است. اين نهاد طرح هايى از جمله تشكيل ارتش سايبرى، برخورد با مضلين و … را از مرحله رصد تا بازداشت و محاكمه به انجام رسانده است.

در ادامه اين روند، براساس اطلاعاتی كه در اختيار “كلمه” قرار گرفته، اخيرا اين نهاد امنيتى دامنه فعاليت هاى خود در شبكه هاى اجتماعى مجازی را گسترش داده و در سكوت خبرى اقدام به دور جديدى از بازداشت ها كرده است. اين بازداشتها محدود به تهران نبوده اما بخش عمده بازداشت شدگان به بازداشتگاه ٢ الف سپاه در زندان اوين منتقل شده و از مدت ها پيش تحت بازجويى قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش، تعداد بازداشت شدگان كه از قريب به چهار ماه گذشته تا ماه پيش انجام شده بالغ بر ٢٠ نفر بوده اند كه همچنان تعدادى از آنها در بند امنيتى ٢الف نگهدارى شده و تعداد ديگرى به بند ٣٥٠ اوين منتقل شده اند.

گفتنى است كه طى اين مدت برخى از اين افراد نيز با قيد وثيقه و يا كفالت آزاد شده اند.

پرونده تحقيق قضايى از اين بازداشت شدگان به طور جمعى و فردى در اختيار بازپرس شعبه ششم دادسراى اوين، “بازپرس امين ناصرى” قرار دارد. بازپرس شعبه ششم در بسيارى از موارد برخورد نامناسبى با اين افراد و خانواده هايشان داشته و با تمديد مكرر قرار بازداشت و در برخى مواقع عدم اجراى قرار وثيقه عملا با بازجويان سپاه هماهنگ بوده و با بى توجهى به اعتراض خانواده ها و وكلا مانع آزادى اي بازداشت شدگان مى شود.

در مورد حوزه فعاليت بازداشت شدگان اخير بايد گفت مطالب منتشره از سوى آنها عمدتا در نقد سياسى، اجتماعی و فرهنگی و بازنشر اخبارى از اين دست بوده است، در ميان بازداشت شدگان برخى داراى صفحاتى با ده ها هزار مخاطب بوده و برخى از آنها نيز تنها با صفحات شخصى و با تعداد نسبتا اندكى از مخاطب، در حوزه مجازى فعال بوده اند.

قريب به اتفاق بازداشت شدگان تحصيلكرده، دانشجو و جوان هستند و در برخى پرونده ها متهم كمتر از ٢٠سال سن دارد.

اين بازداشت شدگان مدتى از دو هفته تا بيش از سه ماه را در سلول هاى انفرادى و تحت بازجويى بوده اند، برخى از آنها در دوره هاى بازجويى از حق ملاقات و تماس تلفنى محروم بوده و خانواده هايشان مدتى پس از بازداشت از سرنوشت آنها اطلاع نداشته اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.