سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سخنگوی اشتون: اتحادیه اروپا آماده حذف تحریم‌های ایران است...

سخنگوی اشتون: اتحادیه اروپا آماده حذف تحریم‌های ایران است

چکیده :سخنگوی کاترین اشتون گفته است که "اتحادیه اروپا آماده وضع قوانین مناسب برای برداشتن تحریم های ایران در اولین فرصت است و ما بر پایبندی به تعهدات داده شده از سوی تهران نیز تاکید می کنیم."...


سخنگوی کاترین اشتون گفته است که “اتحادیه اروپا آماده وضع قوانین مناسب برای برداشتن تحریم های ایران در اولین فرصت است و ما بر پایبندی به تعهدات داده شده از سوی تهران نیز تاکید می کنیم.”

روزنامه ایرنا به نقل از روزنامه لبنانی النشره روز یکشنبه در این باره نوشت: مان در یک گفت و گوی رسانه ای اعلام کرد چندین نشست بین ایران و طرف های بین المللی در طول 6 ماه آینده برای دستیابی به مذاکرات در خصوص توافق نهایی هسته ای ایران برگزار می شود و هنوز زمانبندی مشخصی برای این گونه دیدارها تعیین نشده ولی ما طی هفته های آینده برای مشخص کردن زمان این گونه دیدارها با مقامات ایران تماس می گیریم.

وی افزود: وقتی به توافق انجام شده در ژنو هسته ای نگاه شود می بینیم که این اقدام یک پیروزی برای همه بود بدون اینکه طرف پیروز یا شکست خورده وجود داشته باشد.

سخنگوی اشتون گفت: در این توافق نه تنها گام های اولیه آن مشخص شده بلکه مسیر توافق نهایی نیز تعیین گردیده و انتظار می رود در طول یک سال به توافق نهایی برسیم.

سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در باره اهداف برگزاری نشست ژنو 2 در مورد سوریه گفت: تنها انتظاری که از نشست ژنو 2 وجود دارد پیدا کردن راهی برای توقف جنگ در سوریه است.

مان در باره پرونده سوریه گفت که به نظر وی اعلام آمادگی همه گروه های درگیر در سوریه برای مشارکت در ژنو 2 یک نوع موفقیت است زیرا آنان هستند که تصمیم می گیرند در کنار یکدیگر بنشینند و همدیگر را به رسمیت بشناسند.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این حال تاکید کرد که نتیجه نشست ژنو 2 باید ایجاد راه حلی برای توقف جنگ باشد.

مان با تاکید بر این که موضع اتحادیه اروپا در باره مسایل مربوط به درگیری های فلسطین و اسراییل ثابت است، گفت، ما مشتاقانه منتظر استقلال و برقراری دموکراسی پایدار در فلسطین و زندگی همراه با صلح در این سرزمین هستیم.

ظریف: دو تا سه هفته دیگر تحریم‌‌ها کاهش می‌یابد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور در گفت‌وگویی مفصل با وبسایت “تابناک” گفته است که تحریم‌ها دو تا سه هفته یگر کاهش می‌یابد.

ظریف تاکید کرده است: در طول دو تا سه هفته آینده، غربی‌ها بعد از اینکه توانستند، ساختار تحریم‌ها را تغییر بدهند تحریم‌ها کاهش خواهد یافت. پس از قدم اول غربی، ما باید مذاکرات نهایی را شروع کنیم و به پیش رویم؛ بنابراین ما در‌ دو هفته تا سه هفته باید شاهد گام‌های اولیه گروه ‌۵+۱‌ باشیم.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود تاکید کرده: اختیاراتی که بنده ـ چه در مذاکرات چند‌جانبه و چه دو جانبه ـ داشتم، محدود به موضوع هسته‌ای بوده ‌ و جز‌ درباره مسأله هسته‌ای هم مذاکره نکردیم.

ظریف گفته است: تفاهم نهایی در مذاکرات‌‌ هنوز آغاز نشده است. مذاکرات‌ در آن مرحله بسیار دشوار‌تر از این خواهد بود. من پیشتر نیز تکرار کرده‌ام که این گام نخست است و گام‌های بعد‌‌ دشوار‌تر، پرچالش‌تر و پرفراز و نشیب‌تر خواهد بود، چون ‌ما نمی‌خواهیم درباره یک کار شش ماهه صحبت کنیم، بلکه‌ می‌خواهیم در مورد یک موضوع دراز‌مدت صحبت کنیم.

وی تاکید کرده است: در گام نهایی نیز توافق نامحدود نیست. ما حداکثر برای یک سال‌‌ شروع به انجام اقداماتی می‌‌کنیم و در یک محدوده زمانی متناسب با اقداماتی که ما انجام می‌دهیم، تحریم‌ها به پایان می‌رسد.

ظریف گفته است: در پایان این دوران برنامه هسته‌ای کشورمان، مثل برنامه هسته‌ای دیگر کشور‌ها می‌شود. دیگر هیچ موضوعیت ندارد، که در مورد برنامه هسته‌ای ایران صحبت کنند. درباره اینکه طول این دوران چند سال باشد، دیدگاه‌های گوناگونی هست که خود این موضوع، محل نزاع خواهد شد، زیرا از پنج سال تا بیست‌ سال گفته‌اند.

عراقچی: دسترسی به ۱۵ ميليارد دلار از درآمدها با اجرای توافقنامه ژنو

عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بين الملل وزير امور خارجه ايران، روز شنبه ۹ آذرماه با اشاره به اين که «توافقنامه ژنو» از اواخر دسامبر يا اوايل ژانويه همزمان با آغاز سال جديد ميلادی اجرايی می شود، گفته است: با اجرای اين توافقنامه، حدود ۱۵ ميليارد دلار از درآمدهای نفتی طی ۶ ماه قابل دسترسی می شود.

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی،‌ايرنا، اضافه کرده است: از مجموع ۱۵ ميليارد دلار، حدود ۱۰ ميليارد دلار آن که پيش از اين، صرف خريد مواد غذايی و دارويی می شد، قابل دسترسی خواهد شد.

عباس عراقچی تصريح کرد: همچنين حدود ۴.۶ ميليارد دلار ديگر از درآمد نفتی که به بانک مرکزی واريز می شد، قابل دسترسی خواهد خواهد بود.

معاون وزير امور خارجه ايران اضافه کرده است:« همچنين با پرداخت مستقيم شهريه به دانشگاه ها و دانشکده ها برای دانشجويان ايرانی شاغل به تحصيل در خارج از کشور برای يک دوره ۶ماهه توافق شده که بر اين اساس، ۴۰۰ ميليون دلار درآمد ناشی از فروش نفت که با توجه به تحريم ها برای دانشجويان هزينه می شد، قابل دسترسی خواهد بود.»

در همين حال، عباس عراقچی روز شنبه در گفت وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته است: مديران کل وزارت خارجه ايران و ۱+۵ برای هفته آينده نشستی برای بررسی جزييات اجرای توافق‌نامه ايران و ۱+۵ برگزار می‌کنند.

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران همچنين گفته است:«براساس توافقی که در ژنو کرديم دو طرف برای آماده کردن مقدمات اجرای گام اول به چند هفته وقت نياز دارند. اتحاديه اروپا و آمريکا برای اين که بتوانند قوانين مربوط به تحريم‌ها را تغيير دهند و ايران و آژانس هم نياز به وقتی داشتند تا مکانيزم‌های لازم را برای اجرايی شدن تفاهم‌نامه طراحی کنند. »

عباس عراقچی ابراز اميدورای کرده است مفاد توافق ژانو اواخر دسامبر يا اوايل ژانويه اجرا شود. وی گفته است:« اگر تاخيری هم صورت گيرد به دليل امور فنی و اجرايی بوده است. »

وزيران خارجه يران و شش قدرت جهانی بامداد روز يکشنبه ۳ آذر در ژنو در خصوص مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی به توافقی دست يافتند.

طبق اين توافق در يک دوره زمانی ۶ ماهه، ايران فعاليت های هسته ای خود را گسترش نخواهد داد و بخشی از اورانيوم ۲۰ درصدش را رقيق خواهد کرد. در مقابل تحريم های جديد عليه ايران اعمال نشده و بخشی از تحريم ها نيز کاهش می يابد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.