سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت الله محقق داماد: اظهارات آقای جنتی در نماز جمعه گذشته، خلاف شرع بود...

آیت الله محقق داماد: اظهارات آقای جنتی در نماز جمعه گذشته، خلاف شرع بود

چکیده :آیت الله مصطفی محقق داماد برای برخی اظهارات چهره های روحانیت، علیه افراد در نماز جمعه اظهار تاسف کرد و این اظهارات را در حکم تهمت و خلاف شرع دانست. این مجتهد و استاد فلسفه و حقوق حوزه و دانشگاه در گفت وگو با خبرآنلاین گفت: “متاسفانه برخی اظهارات هفته گذشته آیت الله جنتی در...


آیت الله مصطفی محقق داماد برای برخی اظهارات چهره های روحانیت، علیه افراد در نماز جمعه اظهار تاسف کرد و این اظهارات را در حکم تهمت و خلاف شرع دانست.

این مجتهد و استاد فلسفه و حقوق حوزه و دانشگاه در گفت وگو با خبرآنلاین گفت: “متاسفانه برخی اظهارات هفته گذشته آیت الله جنتی در نماز جمعه، گذشته از صدمه زدن به این تریبون، خلاف شرع هم محسوب می شود. چرا که این نوع اظهارات با آبروی افراد بازی کردن است و موجب فسق برای گوینده است. ”

محقق داماد افزود: “آقایان فراموش کرده اند که اگر هم قرار باشد مساله ای بررسی شود جای صدور احکام قضائی دادگاه است و هیچ کس نمی تواند و حق ندارد در تریبون نماز جمعه امر و نهی قضائی بکند.”

هفته گذشته جنتی در نماز جمعه، مهندس میرحسین موسوی و حجت الاسلام والمسلمین کروبی را محارب و مفسد فی‌الارض خوانده و مجازات آنها را اعدام اعلام کرده بود و تاکید کرده بود که نظام خیلی منت بر سر اینها گذاشته که به جای اعدام، آنها را حصر خانگی کرده است.

اساس این استدلال باطل است چون محاربه مطابق ماده ۲۷۷ قانون مجازات اسلامی عبارت است از «کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا به قصد ارعاب آنها به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد.»

در حالی که بخش زیادی از مسئولان و نمایندگان مجلس و مردم و فعالان به راه های مختلف ابراز نارضایتی خود را از حصر خانگی همراهان جنبش سبز ابراز کرده و هر کس در حد توان خود برای رفع حصر تلاش می کند، احمد جنتی که گهگاه در جایگاه امامت جمعه ی تهران می نشیند در نماز جمعه این هفته با اظهار نارضایتی از اینکه آنان هنوز بر مواضع خود باقی مانده اند مدعی شده که اگر رافت اسلامی شامل حال میرحسین موسوی و مهدی کروبی نشده بود آنان تا به حال اعدام شده بودند.

اظهاراتی که با واکنش های زیادی از سوی دلسوزان نظام و انقلاب مواجه شد و علی مطهری، فرزند شهید مطهری با اشاره به اینکه شروع کننده ی اعتراض ها در سال ۸۸ مردم بودند نه موسوی و کروبی از او پرسیده که مقصر و عامل اصلی این اتفاقات اعتراض آن‌ها بود یا نوع برخورد ما؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.