سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آمار هشداردهنده طلاق در کشور؛ بنیان خانواده در آستانه فروپاشی...

آمار هشداردهنده طلاق در کشور؛ بنیان خانواده در آستانه فروپاشی

چکیده :در شش ماه اول امسال روزانه ۴۱۲ زوج از یکدیگر طلاق گرفته‌اند، هر فرد با شنیدن این آمار طلاق مات و مبهوت می‌ماند از غفلت مسئولان. این خبر به استناد آمار اعلام شده توسط احمد تویسرکانی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدست می‌آید....


در شش ماه اول امسال روزانه ۴۱۲ زوج از یکدیگر طلاق گرفته‌اند، هر فرد با شنیدن این آمار طلاق مات و مبهوت می‌ماند از غفلت مسئولان. این خبر به استناد آمار اعلام شده توسط احمد تویسرکانی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدست می‌آید.

معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری پنجم آبان ماه امسال، آخرین آمار ثبت وقایع حیاتی ازدواج و طلاق در شش ماه اول امسال را این‌گونه برشمرد:

آمار بالا نشان می‌دهد که طلاق دیگر در بین زوج‌های ایرانی عادی شده است و زوج‌ها با کوچک‌ترین مشکلی جدایی را بهترین راهکار می‌دانند. زوج‌هایی که اغلب زیر ۳۰ سال سن دارند و طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی‌شان اتفاق می‌افتد.

گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت وزرش و جوانان با بیان اینکه ۲۰ درصد میانگین ازدواج‌های کشور به طلاق منجر می‌شود می‌گوید : خیانت همسران، کودک آزاری و همسر آزاری بر زوال خانواده موثر است، در کشور ما یکی از مشکلات اساسی در ارتباط با خانواده تشکیل نادرست آن، نبود زندگی مناسب در طی زندگی زوجین و درست جدا نشدن در هنگام طلاق است و در ارتباط با این سه مورد در کشور با مشکل مواجهیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید: یکی از دلایل افزایش طلاق گرایش به مصرف فرهنگ غرب و گسترش فساد و بی بند و باری‌های جنسی و آزادی‌های افسارگسیخته دانست. بر اساس بررسی‌هایی که مشاوران بنده بر اساس اطلاعات به دست آمده از مطالعات میدانی در دادگاه‌های خانواده در این خصوص انجام داده‌اند، در حال حاضر اصلی‌ترین علت طلاق، اعتیاد به مواد مخدر است. اعتیاد به شیشه اولین رتبه را بین عوامل طلاق ناشی از اعتیاد به خود اختصاص می‌دهد.

عزیزی با بیان اینکه حق طلاق نباید در دست زنان باشد می‌گوید :دومین عامل، مشکلات اقتصادی است که زوج‌های جوان در زمان تشکیل خانواده از عهده تأمین هزینه‌های زندگی برنیامده و راه حل را در طلاق می‌یابند. بالا رفتن توقع زنان و و تنوع خواهی مردان، نفوذ آداب و رسوم غربی و پیچیده‌تر شدن زندگی مشترک از دلایل دیگر افزایش طلاق در ایران است

ثبت ۲ ازدواج موقت به ازای هر ۱۰ ازدواج رسمی

دکتر علی مظفری نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق از ثبت ۲ ازدواج موقت به ازای هر ۱۰ ازدواج رسمی خبر می‌دهد و اعتقاد دارد: نرم‌افزار جامعی که علل طلاق را ثبت می‌کند نشان می‌دهد در ۶ ماهه اول امسال دلایل طلاق عبارت بودند از نبودن تناسب میان دختر و پسر و خانواده‌ها، تفاوت‌های اعتقادی، رعایت نکردن مسائل شرعی از سوی یکی از زوجین، عدم شناخت کافی از یکدیگر و مشکلات زناشویی است.

مظفری می‌افزاید: بر اساس تحقیقات ما مثلثی سه ضلعی برای دلایل طلاق تعریف کرده‌ایم که اول مشکلات اقتصادی، دوم مشکلات فرهنگی و اجتماعی و سوم مسائل اعتقادی دلایل طلاق را در جامعه امروز تشکیل می‌دهند. البته نباید غافل بود از اینکه سریال‌های خارجی و تغییر فرهنگ و دیدگاه هم تأثیرگذار بوده است به عنوان مثال در دهه اول انقلاب طلاق بسیار زشت و زننده بود و خانواده از اینکه فرزندش طلاق گرفته آفتابی نمی‌شد ولی امروز طلاق در جامعه مد شده است.

نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق با بیان اینکه ۶۶ درصد از مردان ایرانی بعد از ازدواج دنبال این می‌روند که چگونه با همسرشان رابطه زناشویی داشته باشند، گفت : ۹۲ درصد طلاق‌ها در ۸ سال نخست زندگی رخ می‌دهد، مجلس نمی‌تواند مسئولی را احضار کرده و از او سؤال کند چرا طلاق افزایش داشته است؟

محمدتقی حسن زاده رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های وزارت جوانان درباره علل اصلی طلاق در ایران اعتقاد دارد: آخرین پژوهش‌های انجام شده در مورد گروهی از زوج‌های متقاضی طلاق به عنوان جامعه آماری، نشان می‌دهد که ارتباط ناسالم و فساد اخلاقی، مهم‌ترین علت طلاق در میان جوانان ایرانی است. دلایل دیگری همچون اختلال روانی، ترک نفقه، اجرا گذاشتن مهریه، بیکاری و نداشتن شغل مناسب به ترتیب در مقام‌های دیگر علل افزایش طلاق عنوان شده است.

اعظم پور خاتون کارشناس ارشد مطالعات زنان به ایسنا می‌گوید : عمده دلایل طلاق به دوران قبل از ازدواج برمی‎گردد که زوجین شناخت کافی نسبت به یکدیگر ندارند. وی تصریح کرد: زوجین بین ۲۴ تا ۲۹ سال بیشتر به طلاق پرداخته و عمر ازدواج آن‌ها ۲ تا ۵ سال است.

افزایش طلاق‌های عاطفی

طلاق عاطفی یا طلاق خاموش حالتی است که در آن هرچند زن و مرد همچنان به زندگی در زیر یک سقف ادامه می‌دهند، اما از نظر عاطفی نسبت به یکدیگر سرد شده و اعتماد به هم و جذابیت برای یکدیگر را از دست می‌دهند. هر چند آمار رسمی از میزان طلاق عاطفی در ایران وجود ندارد، اما کارشناسان تخمین می‌زنند که میزان طلاق عاطفی دو برابر میزان طلاق رسمی در کشور باشد.

پروفسور حسین باهر، جامعه‌شناس و بنیان گذار مکتب رفتار شناسی در ایران در ارتباط با تعداد طلاق‌هاي عاطفی‌ای که به نسبت هر ازدواج صورت مي‌گیرد مي‌افزاید: تقریباً ۲۵ درصد ازدواج‌ها به طلاق رسمی می‌انجامد، ۲۵ درصد در مسیر صحیح ادامه مي‌یابد و مابقی زوج‌ها از درجاتی از طلاق عاطفی رنج مي‌برند. از مجموعه دلایل این پدیده مي‌توان به مشکلاتی از قبیل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که در جامعه به مرور زمان به وجود مي‌آید و بر خانواده‌ها نیز اثر مي‌گذارد؛ اشاره کرد.

دکتر کاظم قجاوند، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه در رابطه با طلاق عاطفی می‌گوید : آمار دقیقی را نمي‌توان در این زمینه ارائه داد اما این روشن است که از هر ۱۰ ازدواج صورت گرفته دو مورد آن به طلاق رسمی ختم شده و چهار مورد آن نیز گرفتار خاموشی روابط زناشویی و طلاق عاطفی می‌شوند.

تعداد طلاق‌هاي عاطفی در خانواده‌ها همیشه به دلایل عرفی و فرهنگی جامعه بیشتر از طلاق‌هاي رسمی است. طلاق‌هاي عاطفی نه تنها برای خود افراد نتایج سوئی را به دنبال دارد بلکه برای جامعه هم مشکل ساز مي‌شود زیرا تأثیر خاموشی روابط زن و مرد در فعالیت‌هاي خارج از خانه هم دیده مي‌شود و زن و شوهری که مدتی است دچار اختلاف شده‌اند از لحاظ روانی نیز آمادگی لازم را برای فعالیت‌هاي خارج از خانه ندارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.