سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » همسوئی چندباره کیهان و اسرائیل در برابر دیپلماسی هسته ای دولت...
» اقدام علیه امنیت ملی از سوی روزنامه افراط گرا

همسوئی چندباره کیهان و اسرائیل در برابر دیپلماسی هسته ای دولت

چکیده :در پی اخباری مثبت از پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران در ژنو، نوع واکنش دو سوی تندروی ماجرا مورد توجه پی گیران خبرهای سیاسی و پرونده هسته ای در ایران بود. یکی دولت اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو و دیگری ارگان رسانه ای افراطیون، روزنامه کیهان به مدیریت حسین شریعتمداری. ...


کلمه- گروه خبر:

در پی اخباری مثبت از پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران در ژنو، نوع واکنش دو سوی تندروی ماجرا مورد توجه پی گیران خبرهای سیاسی و پرونده هسته ای در ایران بود. یکی دولت اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو و دیگری ارگان رسانه ای افراطیون، روزنامه کیهان به مدیریت حسین شریعتمداری. نتانیاهو ساعتی از پخش خبر توافق نسبی نگذشته موضع عنادورزانه خود را نشان داد، اما انتظار برای تماشای واکنش کیهان تا صبح امروز به طول انجامید و همانطور که انتظار می رفت، بار دیگر این روزنامه در خط افراطی گری و مقابله با منافع ملی عمل کرد.

به گزارش کلمه، روزنامه کیهان امروز با تیتر اول مقابله جویانه با توافقات احتمالی در ژنو به روی دکه ها آمد و نوشت: “سراب توافق در ژنو / آمریکا مذاکره می کند یا باج می خواهد؟!” این تیتر که کاملا علیه خط مذاکرات هسته ای ایران است، در حالی از سوی این روزنامه تحت مسئولیت نماینده رهبری منتشر می شود که تیم مذاکره ایران هنوز مذاکراتش در ژنو را به پایان نرسانده و اینگونه موضع گیری ها تضعیف موضع آنها را در مذاکرات ممکن است به همراه داشته باشد. چرا که طرف های خارجی ممکن است به پیشنهادات طرف ایرانی با دید تردید بیشتری نگاه کنند که آیا وعده های هیئت ایرانی ضمانت عملی دارد یا نه و نتیجه بگیرند که با سختگیری و تردید بیشتری مذاکرات را به پیش ببرند. اتفاقی که نهایتا تضعیف موقیت مذاکره کنندگان کشورمان را در پی دارد.

این روزنامه که به شعارزدگی و بی توجهی به منافع ملی در بین جریان های مختلف سیاسی کشور شهره است، به این تیتر و گزارش اکتفا نکرده و بیشتر اخبار و گزارش های دیگر امروز خود را به تخریب روند مذاکرات جاری در ژنو اختصاص داد و با برخورد گزینشی در بین خبرهای منتشره، سعی بر سیاه نمایی راجع به این مذاکرات کرد.

یادداشت روز (سرمقاله) با عنوان “رمزگشایی از مذاکرات محرمانه ژنو”، سعی کرد مطالباتی را دامن بزند که هیچ عقل سلیمی آن را در روند مذاکرات و پرونده هسته ای ایران ممکن نمی داند. نویسنده این یادداشت در حالی که مدعی شده که “باید از ایجاد انتظار و امید خلاف واقع پرهیز کرد”، خود در خلال یادداشت هرگونه توافق گام به گام را زیر سوال برده و به مطالبه متوهمانه برداشتن همه تحریم ها از سوی غرب و استفاده تمام عیار از ظرفیت هسته ای ایران دامن زده است.

در سایر خبرها و گزارش های سیاسی این روزنامه نیز، 8 خبر و گزارش دیگر را که به نحوی علیه سیاست هسته ای کشور است منتشر شد. اقدامی که اگر از سوی یک روزنامه مستقل و آزاد صورت می گرفت، حق آنها محسوب میشد، اما اعمال این خط تخریبی از سوی روزنامه منسوب به نماینده ولی فقیه که در راس آن قرار دارد، رفتاری در حد اقدام علیه امنیت ملی قابل ارزیابی است.

این روزنامه در ستون “کیهان و خوانندگان” که معمولا نظرات گردانندگان این روزنامه را به نحو صریح تری منعکس می کند، چند پیام اولیه را به امتداد این خط ضد منافع ملی اختصاص داده و از جمله نوشته است: “راهپیمایی ضداستکباری 13 آبان در سراسر کشور حکم نظرسنجی مردم در موضوع مبارزه با کفر و شرک داشت. اگر کسی خودش را به خواب نزده باشد بیدار خواهد شد.” راه پیمایی که پیش از آن هم با روند تبلیغاتی جریان اقتدارگرا از جمله نصب بیلبوردهای ضد مذاکره و ضد غرب، مشخص بود که در واقع با هدف تضعیف دولت در پیشبرد برنامه های دیپلماتیکش برگزار می شود و “مرگ بر”های سر داده شده در آن، در واقع مخالفت مذاکرات هسته ای و سیاست خارجی دولت است. هرچند که اخیرا رهبری از حامیانش خواسته بود تا از دیپلماسی دولت حمایت کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.