سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خانواده مقتول، معلم خوزستانی را پای چوبه دار بخشیدند...
» پس از هفته ها تلاش فرهنگیان و فعالان مدنی

خانواده مقتول، معلم خوزستانی را پای چوبه دار بخشیدند

چکیده :امروز قرار بود که مسعود پویان، معلم خوزستانی که دررشت زندگی می کند به اتهام قتل عمد به دار آویخته شود. اما خانواده ی مقتول در دقایق آخر و در پای چوبه ی دار با وساطت و تلاش تعدادی از فعالین مدنی و اطلاع رسانی رسانه ها، با اعلام رضایت، باعث رهایی این معلم از اعدام شدند....


امروز قرار بود که مسعود پویان، معلم خوزستانی که دررشت زندگی می کند به اتهام قتل عمد به دار آویخته شود. اما خانواده ی مقتول در دقایق آخر و در پای چوبه ی دار با وساطت و تلاش تعدادی از فعالین مدنی و اطلاع رسانی رسانه ها، با اعلام رضایت، باعث رهایی این معلم از اعدام شدند.

به گزارش کلمه، ماجرا از این قرار است که عصبانیت آنی این معلم در تابستان ۸۶ واقعه تلخی را رقم زد که دو نفر کشته شدند و نفر سوم را در آستانه مرگ قرار داد. طبق عبارات صریح رای دادگاه، یکی از مقتولان به دلیل اختلافاتی که با مسعود پویان، فوق لیسانس جامعه شناسی و دبیر خوزستانی ساکن رشت داشته به همراه دو پسرش از طبقه سوم خانه به طبقه دوم آمده و با وی درگیر شده اند. این درگیری به داخل خانه پویان کشیده شده است، در حالی که همسر او در حمام بوده و نمی توانسته مانع درگیری شود. پویان برای مقابله با آنها به کارد آشپزخانه پناه برده و دو نفر از آنها، هرکدام یک ضربه خورده اند که این ضربه به نقاط حساس یعنی ریه یکی و قلب دیگری اصابت کرده و بلافاصله درگذشته اند.

دادگاه، قتل یکی از آنها را که جسدش داخل خانه افتاده مصداق دفاع مشروع و قتل دیگری را به دلیل اینکه جسد او در پاگرد ورودی افتاده قتل عمد و موجب قصاص می داند.

پس از طی تشریفات قانونی و با گذشت هفت سال از این اتفاق، پویان امروز در آستانه قصاص قرار داشت.

در همین حال مهدی محمودیان روزنامه نگار  نیز در صفحه ی فیس بوک خود در این باره نوشته است: دقایقی پیش بعد از حضور خانواده مقتول و قاتل در محل اعدام در شهرستان رشت و با توجه به اخباری که در چند روز گذشته در مورد اعدام مسعود پویان معلم خوزستانی ساکن رشت منتشر شده بود و تلاش چند هفته ای آقای عماد الدین باقی و خانم کمالی، خانواده مقتول نه فقط از حق خود مبنی بر قصاص مسعود گذشتند بلکه از حق خود مبنی بر دریافت دیه نیز گذشت نمودند.

هفته ی گذشته معلمان تهران و رشت که خبر اعدام قریب الوقوع او را شنیده بودند و او را به خوشنامی در آموزش وپرورش می شناسند نگران و برای جلب رضایت و بخشش از سوی ولی دم فعال شدند. آنها در نامه ای به خانواده مقتول، نوشته بودند: «اکنون پس از سال ها پیگیری قضایی پرونده و تشکیل جلسات متعدد دادگاه، حکم قصاص آقای مسعود پویان راد در دستان شماست. سال ها قبل و تنها در لحظاتی چند، خواسته و ناخواسته، او جان عزیزانتان را ستاند و اینک شما براساس حکم قانونی قادرید که تنها در چند لحظه، چشم در چشم او دوخته و با دستان خود، طناب دار بر گردنش انداخته، جان او را بستانید و مهر پایان بر زندگانی او بزنید.»

در ادامه نامه این معلمان آمده است: «می توانید در تاریک و روشن سحرگاهی سرد، طناب دار بر گردنش انداخته و آنگاه پاهای لرزانش را در هوا نظاره گر باشید تا آب سردی بر شعله افروخته انتقام در قلب سوگوار شما باشد یا می توانید با کرامت و بزرگواری از حق بی چون و چرای خود که قانون و شرع به شما داده، به فرمان الهی که عفو و گذشت را بر قصاص ترجیح داده است از خون مسعود پویان بگذرید و از گذشت خود، مشعل افروخته کرامت را فروزان سازید.»

در پایان یادآوری شده است: «با انتخاب راه نخست، شاید کسی شما را سرزنش نکند اما این انتخاب پایان راه است؛ اما انتخاب راه دیگر، نه تنها پایان نیست که آغاز راه است. راهی که هدایت گر فرزندان ما و فرزندانِ فرزندان ما خواهد بود.»

همچنین شنبه ۱۱آبان ماه، جمعی از معلمان و فرهنگیان رشت جهت همدردی با خانواده مقتولان به محل کار دختر مقتول مراجعه و از خانواده او تقاضای بخشش کردند. روی پلاکاردهای آنان نوشته شده بود: «عزیزان، بخشش خود را الگویی بسازید که توسط معلمان به دیگران آموخته شود» و در پارچه نوشته دیگری آمده است: «شما که داغ را می شناسید، با بخشش، روح بزرگ خود را نشان دهید».


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.