سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چهارمین سالگرد رحلت آیت الله منتظری در نجف آباد...

چهارمین سالگرد رحلت آیت الله منتظری در نجف آباد

چکیده :طی چهار سال گذشته خانواده و وابستگان مرحوم آیت الله العظمی منتظری، به جز دو مراسم هفتم و چهلم آن مرحوم - که آن هم تحت شرایط شدید امنیتی بر گزار شد- امکان برگزاری مراسم دیگری برای آن مرجع مردمی نداشته اند، اما مردم قدرشناس نجف آباد تاکنون هر ساله در سوم محرم الحرام و سالروز درگذشت آیت الله منتظری به شایستگی مراسم بزرگداشتی برای ایشان برگزار کرده اند....


طی چهار سال گذشته خانواده و وابستگان مرحوم آیت الله العظمی منتظری، به جز دو مراسم هفتم و چهلم آن مرحوم – که آن هم تحت شرایط شدید امنیتی بر گزار شد- امکان برگزاری مراسم دیگری برای آن مرجع مردمی نداشته اند، اما مردم قدرشناس نجف آباد تاکنون هر ساله در سوم محرم الحرام و سالروز درگذشت آیت الله منتظری به شایستگی مراسم بزرگداشتی برای ایشان برگزار کرده اند.

به گزارش جرس، متن و حاشیه ی مراسم امسال به شرح زیر مخابره شده است:

-مردمی که پایه گذار این مراسم شده اند در آن روز کار و کسب خود را رها و در مراسم شرکت می کنند. بازار در آن روز تعطیل است و این مهم هر ساله توسط مردم از هر قشر و گروهی به صورت خودجوش انجام می پذیرد.

هزینه های مراسم اعم از فعالیت های اطلاع رسانی، پذیرایی و اطعام چندین هزار نفر از عزاداران همه و همه توسط مردم تامین می شود و حتی برخی ها نذورات خویش را به این امر اختصاص می دهند. مدیریت برنامه ها کاملا مردمی است و بحمد الله هیچ ارگان یا دایره دولتی اعم از لشگری و کشوری دخالتی ندارد و می توان گفت به نحو تمام عیار از نوادر مراسم هایی است که می توان آن را به خودجوش بودن توصیف کرد. نوع دست اندرکاران این برنامه جوانان هستند که فعالیت خانم ها به ویژه در طراحی و اجرای سن و تریبون کاملا مشهود است.

– مراسم امسال که به شهادت شاهدان نسبت به گذشته بهتر و با شکوه تر بود، در نوبت صبح با مقاله ای از نگارنده این سطور، و سخنرانی حجت الاسلام احمد منتظری و سرانجام سخنرانی حجت الاسلام آقای هادی قابل به پایان رسید. حاج احمدآقا منتظری در خلال صحبت خود هنگامی که از مذمت کفران نعمت می گفت، مانع ایجاد کردن برای استفاده جامعه از نظرات و اندیشه های اندیشمندان را از مصادیق کفر نعمت دانسته و همزمان با ورود آقای حسناتی امام جمعه محترم شهر که خود از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی منتظری است، ضمن ابراز تاسف شدید از عدم اجازه چاپ و انتشار کتب آیت الله منتظری به ویژه شرح نهج البلاغه که به حدود پانزده جلد می رسد، از امام جمعه محترم خواست از مسئولان نظام بخواهد نسبت به رفع موانع کوشیده و اجازه دهند این کتاب و سایر کتابهای ایشان چاپ و منتشر گردد. در همین رابطه طوماری توسط مردم امضا می شد که با خطاب قرار دادن آقای روحانی از وی می خواستند ضمن تلاش برای آزادی زندانیان سیاسی به ویژه آقایان کروبی ، موسوی و زهرا رهنورد، نبست به رفع موانع چاپ و انتشار آثار گران سنگ مرحوم آیت الله منتظری اقدام نماید.

-در نوبت عصر هم در حسینیه اعظم این شهر مراسم برگزار گشت، گرچه در همان ساعات اولیه پس از پایان جلسه صبح، از سوی فرمانداری اعلام شد که بنا به مصوبه شورای تامین شهر، آقای عماد الدین باقی که طبق اطلاع رسانی بنا بود درباره اخلاق و منش آیت الله منتظری سخنرانی کند حق سخنرانی ندارد، و البته با جایگزینی آقای قابل و حاج احمدآقا منتظری این مشکل حل شد؛ ولی دو نکته مهم و جالب توجه وجود داشت:

یکی این که مطالب صریحی که توسط آقایان احمد منتظری و هادی قابل مطرح شد موضوع سخنرانی آقای باقی نبود و قاعدتا توسط ایشان مطرح نمی شد، و به عقیده ناظران بی تدبیری لغوکنندگان سخنرانی آقای باقی که بیشتر متاثر از برخی افراد امنیتی هستند، باعث طرح برخی مسایل از سوی سخنرانان شدند که شاید خوشایند آقایان نباشد.

نکته دوم این که لغو سخنرانی آقای باقی چه از سوی فرمانداری و چه از سوی اداره اطلاعات انجام شده باشد، به پای دولت آقای حسن روحانی نوشته شد و جو بسیار منزجر کننده ای در میان مردم ایجاد کرد. این گونه برخوردهای کاملا ناشیانه از سوی برخی مقامات محلی در صورت شیوع و تکرار، باعث آن خواهد شد که پشتوانه مردمی رئیس جمهور دچار ریزش شدید شود و عواقب آن بر هر صاحب بصیرتی روشن است.

همزمان با این رخداد از سوی برخی مراکز امنیتی با اعضای دست اندر کار مهدیه نجف آباد تماس گرفته شد و سخنرانی از پیش اعلام شده آقای هادی قابل نیز لغو گردید! گویا برخی از مسئولان شهری یادشان رفته است انتخاباتی در چند ماه گذسته برگزار شده و دیگر آقای احمدی نژاد رییس جمهور نیست! چه می دانیم شاید خود رئیس جمهور و وزیر اطلاعاتشان هم یادشان رفته باشد! که مردم چرا آنان را انتخاب کرده اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.