سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سوریه تأسیسات تولید سلاح شیمیایی خود را نابود کرد...

سوریه تأسیسات تولید سلاح شیمیایی خود را نابود کرد

چکیده : در بیانیه‌ای که این سازمان پیشتر منتشر کرده، از دولت سوریه خواسته شده بود در نخستین فرصت ممکن و نهایتاً تا تاریخ اول نوامبر، نسبت به نابودی همه تأسیسات و تجهیزات مذکور اقدام کند. بر پایه برنامه زمانی پیش‌بینی شده، قرار است ذخایر سلاح‌های شیمیایی موجود سوریه نیز تا نیمه سال ۲۰۱۴ نابود شود....


نهاد بین‌المللی ناظر بر سلاح‌های شیمیایی تأیید کرده که دولت سوریه، ضمن حفظ تعهدات خود نسبت به خلع سلاح شیمیایی در نخستین گام، کار نابود‌سازی مراکز تولید این گونه سلاح‌های خود را تکمیل کرده است؛ کاری که می‌توان آن را گامی مهم در راستای حرکت به سوی حل و فصل مسائل سوریه دانست.

به گزارش «تابناک»، ساعاتی پیش، سازمان بین‌المللی نظارت بر سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد که سوریه به بازه زمانی موجود برای «از میان بردن موثر» تأسیسات ساخت و تلفیق سلاح‌های شیمیایی اعلام شده خود ـ که در متن توافق روسیه و آمریکا به آن اشاره شده‌ بود ـ پایبند مانده است.

به نوشته «نیویورک تایمز»، سازمان منع اشاعه سلاح‌های شیمیایی در بیانیه‌ای اعلام کرده که تیمی مشترک متشکل از بازرسان این نهاد و همچنین سازمان ملل، از ۲۱ مرکز از مجموعه ۲۳ مرکز شیمیایی که دولت سوریه اعلام کرده بود، بازدید کرده‌اند. دلیل ‌بازدید نکردن از دو مرکز دیگر، خطرات فراوان به واسطه نزدیکی به مراکز درگیری نظامی بوده‌ که البته تجهیزات این دو مرکز نیز از قبل به دیگر مراکز منتقل شده است.

در این بیانیه آمده: «اکنون هیأت مشترک خرسند است و تأیید می‌کند که همه تجهیزات اعلام شده تولید و ترکیب سلاح‌های شیمیایی سوریه نابود شده است. با توجه به پیشرفت حاصله، هم‌اکنون برنامه‌ای برای بازرسی‌های بیشتر وجود ندارد».

گفتنی است، در بیانیه‌ای که این سازمان پیشتر منتشر کرده، از دولت سوریه خواسته شده بود در نخستین فرصت ممکن و نهایتاً تا تاریخ اول نوامبر، نسبت به نابودی همه تأسیسات و تجهیزات مذکور اقدام کند. بر پایه برنامه زمانی پیش‌بینی شده، قرار است ذخایر سلاح‌های شیمیایی موجود سوریه نیز تا نیمه سال ۲۰۱۴ نابود شود.

نیویورک تایمز اشاره می‌کند که این بیانیه سازمان خلع سلاح، تحولی بسیار مهم به شمار می‌رود، زیرا تضمین می‌کند که سوریه دیگر توان تولید سلاح‌های شیمیایی را ندارد. آن گونه که در بیانیه این سازمان آمده، مرحله مهم بعدی در زمینه سلاح‌های شیمیایی سوریه، روز پانزدهم نوامبر خواهد بود که در آن تاریخ، شورای اجرایی این سازمان باید برنامه زمانی ارائه شده از سوی سوریه برای نابودی ذخایر سلاح‌های شیمیایی این کشور را ‌بررسی و تصویب کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.