سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت الله نکونام: تا فقیر هست سزاوار نیست ساختمانهای مذهبی و مساجد مجلل بسازیم...

آیت الله نکونام: تا فقیر هست سزاوار نیست ساختمانهای مذهبی و مساجد مجلل بسازیم

چکیده :این مفسر برجسته قرآن کریم با تقسیم افراد جامعه به سه طبقه ثروتمندان بی درد، فقیران ضعیف و ثروتمندان نیکوکار خاطر نشان کرد: جامعه مطلوب دین جامعه ثروتمند و نیکوکار است. اسلام نه ثروتمندان بی درد را می پسندد و نه فقر را. فقر کاستی، کمی و ضعف است ترویج آن در جوامع اسلامی یک حرکت استکباری است....


آیت الله نکونام گفت: انفاق دارای سیستم , روش و تناسب است؛ یعنی تا در جامعه گرسنه و فقیر وجود دارد سزاوار نیست ساختمانهای مذهبی و مساجد مجلل بسازیم.

به گزارش خبرنگار شفقنا از مدرسه فیضیه، آیت الله نکونام در ادامه تفسیر آیه 261 سوره بقره به تشریح شرایط انفاق قرانی پرداخت و گفت: آیه می فرماید “الذین ینفقون” یعنی انفاق کننده ها باید جمعیت باشند تا به ثواب وعده داده شده در ذیل آیه برسند چون اسلام به نتیجه نظر دارد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با طرح این سوال که آیا انسان مامور به تکلیف است یا نتیجه، افزود: انسان هر عملی را که انجام می دهد به خاطر خودش است و الا خداوند به عمل ما نیاز ندارد که بگوییم ما مامور به تکلیفیم. ما مامور به تکلیفی هستیم که دارای نتیجه باشد و انفاق جمعی است که می تواند جامعه را احیا کند.

این مفسر برجسته قرآن کریم با تقسیم افراد جامعه به سه طبقه ثروتمندان بی درد، فقیران ضعیف و ثروتمندان نیکوکار خاطر نشان کرد: جامعه مطلوب دین جامعه ثروتمند و نیکوکار است. اسلام نه ثروتمندان بی درد را می پسندد و نه فقر را. فقر کاستی، کمی و ضعف است ترویج آن در جوامع اسلامی یک حرکت استکباری است.

آیت الله نکونام با اشاره به عبارت “فی سبیل الله” توضیح داد: سبیل همان “سبل” است. یعنی انفاق درست انجام شود و کار وقتی که به سیستم و به تناسب باشد درست انجام می شود. یعنی تا در جامعه گرسنه و فقیر وجود دارد سزاوار نیست ساختمانهای مذهبی و مسجدهای مجلل بسازیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.