سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار کارشناسان به استفاده از آب فاضلاب برای آبیاری زمین های زراعی پایتخت...

هشدار کارشناسان به استفاده از آب فاضلاب برای آبیاری زمین های زراعی پایتخت

چکیده :مسئولان در حالی نسبت به بحران کمبود آب در پایتخت هشدار می دهند که کارشناسان مسائل بهداشتی نسبت به احتمال گسترش استفاده از آب فاضلاب در نبود آب بهداشتی جهت آبیاری زمین های زراعی پایتخت هشدار می دهند....


مسئولان در حالی نسبت به بحران کمبود آب در پایتخت هشدار می دهند که کارشناسان مسائل بهداشتی نسبت به احتمال گسترش استفاده از آب فاضلاب در نبود آب بهداشتی جهت آبیاری زمین های زراعی پایتخت هشدار می دهند.

به گزارش ایرنا، کشت صیفی جات مصرفی پایتخت نشینان با فاضلاب شهری در حالی در جنوب تهران ادامه دارد که کشاورزان، بالا بودن هزینه های استفاده از آب پاک و در دسترس نبودن آن را از علل اقدام خود اعلام می کنند و از افزایش روزانه نیاز خود به آب فاضلاب جهت آبیاری در نتیجه کم شدن آب های بهداشتی خبر می دهند.

این در حالی است که مسئولان نظر دیگری دارند و بر غیرقانونی بودن اقدام کشاورزان تاکید دارند.

کارشناسان مسائل بهداشتی معتقدند استفاده از آب فاضلاب در کشت مواد غذایی از جمله صیفی جات، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های انگلی و وبا برای مصرف کنندگان را چند برابر می کند.

استاندار تهران ضمن تایید موضوع آبیاری بخشی از صیفی جات تولیدی جنوب تهران توسط آب فاضلاب هشدار داد: با توجه به تایید شورای تامین استان و وزارت بهداشت، زمین کشاورزان متخلف تخریب خواهد شد.

وی با اشاره به خطرناک بودن عوارض مصرف صیفی جات آبیاری شده توسط فاضلاب، از آمادگی استانداری تهران برای تعامل با دیگر دستگاه ها و همچنین کشاورزان جهت حل این معضل شد.

ˈسید حسین هاشمیˈ مکانیزه کردن کشاروزی استان تهران را یکی از راهکاری های عملی دانست و افزود: در حالی که پایتخت کشور این ظرفیت را دارد که بالای 50 درصد کشاورزی آن مکانیزه شود اما اکنون فقط 15 درصد کشاورزی استان مکانیزه است.

استاندار تهران، کمک گرفتن از بخش خصوصی برای تامین آب شرب و آب کشاورزی استان را یک اصل دانست و خاطرنشان کرد: دولت سرمایه ،سرمایه گذاران بخش آب را تضمین می کند.

وی همچنین خواستار کمک دستگاه های تبلیغاتی مثل صداوسیما و دیگر رسانه ها به منظور تشویق مردم به صرفه جویی شد و ادامه داد: همانطور که در سال های گذشته، تبلیغات خوبی جهت تشویق مردم در صرفه جویی گاز شد، باید تبلیغات در حوزه آب نیز پررنگ تر شود.

هاشمی به پرت 25 درصدی آب در استان تهران نیز اشاره کرد و گفت: از طریق دستگاه های مربوطه از جمله وزارت نیرو پیگیر اصلاح شبکه آبرسانی تهران هستیم و با کنترل این مقدار پرتی آب، قسمت زیادی از مشکلات پایتخت در حوزه آب حل می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در سه دهه گذشته جهت استفاده از فاضلاب جنوب تهران در امور کشاورزی، هیچ مجوزی صادر نشده است.

وی از تخریب بسیاری از آبراه های ایجاد شده توسط کشاورزان جنوب تهران خبر داد و اضافه کرد: ما به منظور کمک به کشاورزان مناطق جنوبی تهران، 30 حلقه چاه احداث و در اختیار آنها قرار دادیم اما متاسفانه برخی کشاورزان از عمل به قانون تمرد می کنند.

ˈخسرو ارتقاییˈ به نرمش دولت در گذشته در قبال استفاده از آب فاضلاب جهت آبیاری مزارع اشاره کرد و گفت: لازم است دولت جدید در قبال این موضوع اقتدار بیشتری نشان دهد.

گفتنی است، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مجلس در گفت و گو با رسانه ها، جلوگیری از آبیاری مزارع با آب فاضلاب را نیازمند همکاری تمامی دستگاه ها اعلام کرده بود.

ˈحسین علی شهریاریˈ نماینده مردم زاهدان درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرده بود که آبیاری مزارع سبزیجات و صیفی جات با آبهای آلوده و فاضلاب ها مسئله ای است که سالها میان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت از محیط زیست و وزارت بهداشت مورد بحث بوده است.

وی خواستار جدیت سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت ودرمان و وزارت جهاد کشاورزی جهت جلوگیری از تداوم آبیاری زمین های زراعی و باغی توسط آب فاضلاب شده بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.